Izšla je prva slikanica o Mariboru Čevljarček. Avtorica, sicer Mariborčanka, Maja Brodschneider Kotnik jo je osnovala na legendi o pogumnem Čevljarčku, ki je rešil svoje mesto pred Turki. Čevljarček ni bil kakšen velik hrust kot, recimo, Martin Krpan, ampak le navaden deček. Nauk zgodbe je seveda očiten: pogum in srčnost vedno premagata zlobo in moč, poleg tega pa slikanica želi utrditi otrokovo samozavest in mu predstavi zgodovino Maribora. Slikanico je ilustrirala Kiki Omerzel, v prihodnosti pa naj bi sledile še podobne knjige, posvečene drugim slovenskim mestom in krajem.
Legenda z zgodovinskimi opisi
Avtorica se je dela lotila iz preprostega razloga: želela je predstaviti pretekle dni Maribora svojim otrokom in ob tem odkrila, da v ta namen ne obstaja nobena knjiga, ki bi bila primerna za majhne otroke. Maja Brodschneider Kotnik je začela raziskovati in naletela na legendo o ponosnem mestu, ki se ji je zdela primerna, saj so Mariborčani ponosni meščani svojega mesta. Slikanica, ki je izšla na začetku tega leta pri mariborski založbi Hiša knjig, je opremljena tudi z zgodovinskim opisom dogajanja v mestu ob obleganju Turkov izpod peresa Andreja Hozjana.
Za ilustracije, ki temeljijo na videzu Maribora v tedanjem času, je poskrbela slikarka Kiki Omerzel, s katero je Brodschneider Kotnikova sodelovali že pri svojem prvem delu Medenjaček. "Pri Čevljarčku je bila to že preizkušena naveza in ilustratorka je začutila zgodbo in mojemu junaku in zgodbi omogočila, da sta res zaživela v takšni ilustraciji, kot sem želela," je povedala avtorica. Poudarila je, da je namenoma izbrala takšnega junaka, saj je zgodbi želela dodati socialno-psihološki trenutek. "Hotela sem pokazati, da imajo tudi otroci, ki so sramežljivi in zaprti vase, veliko poguma in lahko naredijo marsikaj, česar odrasli nismo sposobni."
Ilustracije pokažejo, kako je bilo nekdaj
Omerzelova je želela z ilustracijami omogočiti natančen vpogled v Maribor iz sredine 16. stoletja. Ilustracija se sicer skuša otroku približati s sodobno estetiko, vendar se je avtorici slik zdelo pomembno prikazati, kako so bile videti knjige tistega časa, kakšna je bila srednjeveška estetika, kako so bili ljudje oblečeni, kakšni so bili Turki in kakšna je bila vizualna podoba tedanjega življenja. Posebnost slikanice pa je v tem, da je interaktivna, kar pomeni, da otrok lahko sam raziskuje, kaj se bo zgodilo, in odkriva skrite dele v slikanici.
S Kiki Omerzel namerava Maja Brodschneider Kotnik sodelovati tudi v prihodnje. Zdaj pripravljata podobno zgodbo o Portorožu. V zbirki Zgodbe slovenskih mest naj bi nastalo 20 knjig, a se jima po besedah Brodschneider-Kotnikove ne mudi, saj si želita za vsako od njih vzeti dovolj časa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje