Na štiridnevnem festivalu, ki letos slavi že 45. obletnico, gostuje 35 tujih in prav toliko makedonskih pesnikov, ki bodo med drugim razmišljali o odnosu poezije in drugih umetnosti. Struški večeri poezije slovijo po branjih, imenovanih Meridiani, simpoziju in ne nazadnje tudi nagradah. Največjo, zlati venec, so letos namenili kubanski pesnici Nancy Morejon, ki s svojo poezijo ohranja izvorne afriške značilnosti v kubanski družbi in njeni tradiciji. Morejonova je šele druga pesnica, ki si je v 45 letih festivala prislužila njegovo najvišje priznanje.
Korak pred časom
Nancy Morejon velja za eno najbolj priznanih in široko prevajanih pesnic postrevolucionarne Kube. V Havani rojena pesnica je bila prva afriška Kubanka, ki je diplomirala na tamkajšnji univerzi. Ob tem pa je tudi prva temnopolta pesnica, ki se lahko pohvali s splošnim priznanjem za svojo poezijo, kritiško pisanje in prevajanje. V dolgoletnem ustvarjanju je objavila 12 pesniških zbirk, ki so doma požele številne nagrade, tudi kubansko državno nagrado za književnost leta 2001.
Svoje ustvarjanje Morejonova povezuje z delom številnih glasbenikov, dramatikov in igralcev, v zadnjem času pa se predaja tudi likovnemu ustvarjanju.
Najboljša je Velika ljubezenska pesem
Nagrado za najboljšo zbirko poezije - odličje se imenuje brata Miladinova - bo prejel makedonski pesnik Bratislav Taškovski za zbirko Velika ljubezenska pesem (Golemata ljubovna pesna), medtem ko si je nagrado Struški mostovi, ki jo organizatorji in organizacija Unesco podeljujejo za pesniške prvence, prislužila ruska pesnica Maria Marovna Gejde.
Makedonski preroditelj
Začetki prireditve Struški večeri poezije segajo v leto 1962, ko so makedonski pesniki pripravili branja v spomin na brata Konstantina in Dimitra Miladinova, velika makedonska misleca, učitelja in pisca, rojena v zgodnjem 19. stoletju v Strugi. Konstantina štejejo za začetnika moderne makedonske poezije, struške večere pa že tradicionalno odprejo z njegovo hrepenenjsko pesmijo T'ga za jug.
Nagrada s težo
Zlati venec so do zdaj med drugim prejeli švedski lirik Tomas Transtroemer, nobelovca - čilski pesnik Pablo Neruda in Italijan Eugenio Montale - Hrvat Miroslav Krleža, Španec Rafael Alberti, Američan Allen Ginsberg in ruski pesnik Josif Brodski.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje