Montefiore, potomec judovske družine, strokovnjak za rusko zgodovino, je biografijo o Josipu Stalinu zastavil na romaneskni način. Življenje in delovanje sovjetskega diktatorja opisuje od Leninove smrti leta 1924 do njegove smrti leta 1953. "To je očarljiva knjiga o strašnem človeku in strašnem času," je delo opisal zgodovinar Jože Pirjevec.
Več kot 600 strani dolgo knjigo Stalin s podnaslovom Na dvoru rdečega carja, ki jo izdaja Cankarjeva založba, sta v slovenščino prevedli Danica Križman in Jolanda Blokar ob pomoči svetovalke, zgodovinarke Katerine Malšina.
Po besedah urednika Tineta Logarja je delo zasnovano kot dramska slika v 58 poglavjih s prilogo in epilogom, opremljeno je s fotografskim gradivom, zemljevidi in Stalinovim družinskim drevesom. Bralec Stalina spozna kot očeta in moža, čigar druga žena Nadja je storila samomor, kot grobega politika in povzpetnika, kot izjemno načitanega intelektualca ter kot osebnost z zakavkaško pretkanostjo in izredno nezaupljivostjo do ljudi. Spoznati je mogoče tudi njegove ožje sodelavce - komunistično vodstvo, ki je tako kot Stalin sam večinoma izviralo iz Zakavkazja.
Montefiore je v svoji pripovedi predstavil tako Stalinovo mentalno strukturo, njegovo delo na notranjepolitičnem področju kot boj s t. i. kulaki in ustanavljanje lagerjev. Napisal jo je po večletnem raziskovanju, ki ga je vodilo od Moskve do Gorija in Sočija. Pogovarjal se je s potomci in še živečimi ljudmi, med drugim tudi z njegovo hčerjo Svetlano.
"Bil je nestanoviten nevrotik z živčnim, strupenim temperamentom izumetničenega igralca, ki izjemno uživa v lastni drami. Njegov naslednik Nikita Hruščov mu je rekel licedej, človek s številnimi obrazi. Lazar Kaganovič, ki je bil več kot trideset let eden njegovih najbližjih tovarišev in se je tudi odpravil na tisto večerjo, je še najbolje opisal njegov 'edinstveni značaj': 'V različnih časih je bil različen mož … Poznal sem nič manj kot pet ali šest Stalinov'," ga opisuje Simon S. Montefiore.
Skoraj 30 let na oblasti
Kot je v predgovoru zapisal Pirjevec, se s Stalinovo okrutnostjo v antiki merita samo Kaligula in Neron, v prejšnjem stoletju pa samo Adolf Hitler. "Razlika med njimi pa je bila v tem, da sta bila prva dva na oblasti samo nekaj let, saj sta kmalu postala žrtvi pretorijanske zarote, in da je führer storil samomor že po dvanajstih letih krvave diktature, medtem ko je Stalin gospodaril nad sovjetskimi narodi od Leninove smrti leta 1924 pa do svojega zadnjega dne leta 1953."
Eden najbolj izobraženih diktatorjev 20. stoletja
Čeprav je imel brezobziren odnos do človeškega življenja, celo do svoje družine, Stalin ni bil banalen človek. Veliko je bral, navduševal se je nad umetnostjo, glasbo in gledališčem. Izmed vseh velikih diktatorjev 20. stoletja nihče ni bil tako izobražen, poudarja Pirjevec. Izobraževal se je v semenišču v Tbilisiju, kjer se je navzel miselnosti radikalnega fanatizma. To je bila "izkrivljena, a temeljita izobrazba", je povedal Pirjevec. Po njegovih besedah je ves čas uporabljal biblične izraze in izreke ter "v svojo politično akcijo vnesel vso zadrtost velikega inkvizitorja".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje