V februarju so tako zažgali več kot 8.000 redkih knjig in rokopisov v iraškem mestu Mosul, ki si ga je Islamska država podredila v lanskem juniju. Združeni narodi (ZN) so to uničenje označili za "eno najbolj opustoševalnih dejanj uničevanja knjižničnih zbirk v zgodovini človeštva". Uničeni so bili tudi antična mesta in številne umetnine, saj veljajo za rezultat idolatrije, se pravi pretiranega čaščenja idolov, kar pa privrženci IS-ja seveda zavračajo, poročajo tuji mediji.
Oddelek za mikrofilm, ki bedi nad digitalizacijo v bagdadski knjižnici, se spopada z velikimi ovirami, saj sta številne knjige v preteklosti uničila ogenj ali vlaga, nekatere pa so otrdele ali celo okamnele kot posledica izpostavljenosti ekstremni vročini in vlagi. Ohranitev rokopisov je dolg in občutljiv postopek. Dokumenti se najprej sterilizirajo za 48 ur, nato pa morajo iti restavratorji skozi rokopise stran za stranjo. Za zapolnitev manjkajočih ali pa za ojačitev in večjo trpežnost poškodovanih strani uporabljajo japonski papir iz rastlinskih vlaken.
Uničujoči vplivi ZDA v prejšnjem desetletju
Pred invazijo ZDA v letu 2003 je zbirka vsebovala 417.000 knjig in 2.618 enot periodike, ki so izvirale vse od pozne otomanske dobe do današnjih dni, nato pa še zbirko 4.412 redkih knjig in rokopisov. Zbirka je bila zdesetkana v kaosu, ki je sledil invaziji, pri čemer sta bila knjižnica in arhiv v Bagdadu požgana in izropana. Ocenjuje se, da je bilo takrat izgubljenih okoli 25 odstotkov knjig iz knjižnične zbirke in 60 odstotkov arhiva.
Veliko knjig, ki niso bile ukradene, pa je poškodovala voda. "Imeli smo alternativno lokacijo za najpomembnejše knjige in dokumente na ministrstvu za turizem," je povedal Džamal Abdel Madžid Abdulkarim, v. d. direktorja bagdadske knjižnice in arhiva. "Knjige in pomembni dokumenti pa so bili izpostavljeni vodi, ker so ameriški tanki uničili cevi, zaradi česar je voda tekla po tem pomembnem kulturnem gradivu." Abdulkarim je dejal še, da je iraška kulturna dediščina zdaj soočena z novo in resno grožnjo, saj privrženci IS-ja "želijo, da bi zgodovina odražala njihov pogled namesto tega kar se je dejansko zgodilo".
Razpečevanje na osvobojena ozemlja
Dodal je, da si knjižnica ne prizadeva le za ohranitev zbirke, temveč jo deli tudi z ozemlji, ki so bila pred kratkim osvobojena izpod nadvlade skrajnežev. Tako so pred kratkim podarili 2.500 knjig knjižnicam v provinci Dijala, potem ko jo je ponovno zavzela iraška vojska. Tako zdaj iz Bagdada na vsako ponovno osvobojeno ozemlje pošiljajo knjige - vendar ne le zato, da nadomestijo ukradene ali uničene enote, temveč tudi, ker želijo, da imajo Iračani dostop do tega gradiva, zaradi katerega so lahko ponosni na svojo bogato zgodovino, je sklenil Abdulkarim.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje