Otroška knjiga pripoveduje o dugongih, njihovem življenju in navadah. Foto:
Otroška knjiga pripoveduje o dugongih, njihovem življenju in navadah. Foto:

Dugong Dhyum je nastal izpod peresa avstralske znanstvenice Mariane Fuentes, ki se je odločila, da bo s pomočjo otroške slikanice naučila otroke in njihove starše, kako zaščititi dugonge, za katere nekateri strokovnjaki pravijo, da so navdih za zgodbe o morskih deklicah.

Ker starši pogosteje poslušajo svoje otroke kot katerega koli strokovnjaka, okoljevarstvenika ali vlado, se zdi znanstvenici Fuentesovi branje otroške knjige nadvse poučno, saj lahko otroci s tem, kar so se med branjem naučili, pomagajo izobraziti tudi svoje starše, je povedala za Reuters.

Kaj so dugongi?
Dugongi so ogromne morske živali, sorodne morskim kravam. Dosežejo lahko starost 70 let in tehtajo tudi 500 kilogramov. Najdemo jih v predelu med Madagaskarjem in Vanuatujem. Največ dugongov pa živi v 35 tisoč kilometrov dolgem vodnem pasu med Avstralijo in Papuo Novo Gvinejo.

Morska biologinja Fuentesova, zaposlena na centru ARC (Centre of Excellence for Coral Reef Studies at James Cook), je dugonge proučevala tri leta, da bi lahko v otroški knjigi čim bolje razložila, kaj so dugongi in s kakšnimi nevarnostmi se v svojem življenju soočajo.

Ker sporočilo včasih težko doseže celotno populacijo, čeprav upoštevamo vse vladne protokole, se ji je zdela ideja, da bi dugonge predstavil skozi otroško knjigo, odlična, je še povedala znanstvenica.

Knjiga je namenjena otrokom, starim od 7. do 8. let. Je zelo barvita, polna slikic. Zgodbo Dhyuma in njegovih prijateljev predstavi skozi preprost jezik. Pripoveduje, kako se dugongi prehranjujejo, razposajeno igrajo v oceanu in se spopadajo z nevarnostmi, kot so polucija, ribje mreže in prekomerno ribarjenje nekaterih domorodnih plemen.

Dugongi imajo pomembno vlogo v ekološkem sistemu. Njihova glavna vloga je, da posnamejo morsko travo iz plitvih voda, kar zmanjšuje tveganje, da bi alge preplavile morja. En sam dugong lahko namreč poje 30 kilogramov morske trave na dan, še dodaja Fuentesova.