Iluzija je boljša polovica življenja, meni Milena Zupančič. Foto:
Iluzija je boljša polovica življenja, meni Milena Zupančič. Foto:
Milena Zupančič
Zupančičeva si ne predstavlja sveta brez gledališke umetnosti. Foto: RTV SLO
V gledališča po svetu je posijal Žarek upanja Victorja Hugoja Rascona Bande. Foto: European Community
Marija Vera
Nagrade nosijo ime slovenske gledališke dive. Foto: RTV SLO

Mednarodno poslanico ob dnevu gledališča je letos napisal mehiški dramatik Victor Hugo Rascon Banda, o gledališču, igralcih in gledalcih v Sloveniji pa je razmišljala igralka Milena Zupančič. Ta je med drugim opozorila na to, da gledališčniki za sabo sicer ne puščajo spomenikov, toda med predstavo se kažejo podobe o njih in njihovem odnosu do vsega, kar jih obdaja.

Umetnik kot provincialec
Zupančičeva je svojo poslanico začela s Fellinijevim stavkom, da je umetnik provincialec, ki se znajde nekje med fizično in metafizično resničnostjo, in ob tem opozorila, da igralci lahko dosežejo vrhunsko izpovednost le v sožitju s publiko, ki predstavlja "zlitje čudežne energije umetnosti z nezavedno, za vse odprto energijo gledalca". Ker je prepričana, da je iluzija boljša polovica življenja, svet brez gledališča za igralko, tudi dobitnico Borštnikovega prstana, pomeni, da bi "ljudje kar naprej zrli v svojo podobo v ogledalu: v svoje utrujene, naveličane, prestrašene, zaskrbljene obraze".

Gledališče kot dejanje vere
Tudi dramatik Victor Hugo Rascon Banda je v svoji poslanici, ki jo je naslovil Žarek upanja, razmišljal o odnosu gledalca in igralca ter gledališča in resničnega življenja. "Gledališče je dejanje vere, ki ima vrednost modre besede v ponorelem svetu. Je dejanje vere za človeška bitja, ki odgovarjajo za svojo usodo," je prepričan Rascon Banda. Avtor tudi ni prezrl vpliva tehnologije, ki preti, da gledališče spremeni v "umetelni ognjemet ali sejmarski spektakel," vendar pa pravi, da se po njegovem mnenju v zadnjih letih igralci vračajo h gledalcem.

Nagrade Marije Vere
Ob 'gledališkem prazniku' so v Ljubljani podelili stanovska priznanja in odličje Marije Vere, ki ga je prejel Anton Petje. Poleg nagrade, ki jo je Petje prejel za življenjsko delo, so podelili še priznanji za igralske dosežke v letu 2005. Ti sta šli v roke člana Prešernovega gledališča Kranj Petra Musevskega in Lučke Počkaj iz Slovenskega ljudskega gledališča Celje. Nagrada nosi ime slovenske igralke, režiserke in pedagoginje Franzisce Xaverie Marie Eppich - s tem imenom je na svet privekala Marija Vera -, ki je iz leta v leto dokazovala svoj umetniški talent, predanost igralskemu poklicu in odlično izobrazbo. (Marija Vera je doštudirala na dunajskem konservatoriju za glasbo in igralsko umetnost in postala prva slovenska igralka s formalno igralsko izobrazbo.)