Zaskrbljenost v zvezi s sredino razrešitvijo Iva Bana z mesta ravnatelja SNG Drama Ljubljana je izrazilo tudi Združenje dramskih umetnikov Slovenije. Foto: MMC RTV SLO
Zaskrbljenost v zvezi s sredino razrešitvijo Iva Bana z mesta ravnatelja SNG Drama Ljubljana je izrazilo tudi Združenje dramskih umetnikov Slovenije. Foto: MMC RTV SLO
Ivo Ban in Janez Škof
Z razrešitvijo Bana se ne strinja niti večina zaposlenih v ljubljanski Drami. Janezu Škofu se zdi takšno poseganje v delovanje gledališča skrajno neodgovorno, pobalinsko in otročje. Foto: MMC RTV SLO / Ana Jurc
Majda Širca
Po besedah ministrice za kulturo Majde Širca je razrešitev reakcija oziroma njen odgovor svetu SNG Drama po strokovni in pravni preučitvi trditev v anonimnem zapisu, ki so se izkazale za resnične. Foto: MMC RTV SLO

To je med drugim v odziv na razrešitev Iva Bana z mesta ravnatelja SNG Drama Ljubljana zapisalo Združenje dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS). Člani društva se ne strinjajo z odstavljanjem vodilnih gledaliških kadrov "čez noč od danes na jutri" in to brez upoštevanja pravnomočnih pogodb, še bolj pa so zaskrbljeni ob imenovanju univerzitetnega diplomiranega pravnika za v. d. ravnatelja SNG Drama Ljubljana.


Peter Sotošek, ki ga je Majda Širca imenovala za v. d. ravnatelja, si je po ministričinih besedah izkušnje na področju umetniškega vodenja pridobil v Slovenskem mladinskem gledališču. Kot so še zapisali v odzivu, pa je nepojmljivo, da je nekdo, ki opravlja posle kulturnega ministra, zmožen takega neprofesionalnega razmišljanja o delovanju profesionalnega gledališča.
Kot so še zapisali, dvomijo, da si lahko pravnik, ki je bil dve leti in pol pomočnik gledališkega direktorja za finančne zadeve, pridobi toliko strokovnega znanja in izkušenj, da umetniško vodi gledališče in pomemben ansambel vrhunskih dramskih ustvarjalcev, kot ga ljubljanska Drama zagotovo ima.
Prav tako dvomijo o tem, da si bo Sotošek, čeprav pod pritiskom strokovne javnosti v medijih preklicuje željo po umetniškem vodenju, znal brez predhodnega posveta pri politiki "izbrati" umetniškega svetovalca.
Ali za umetniško vodenje strokovnost ni potrebna?
Ob tem se sprašujejo, ali jim je ministrica za kulturo z izbiro pravnika za začasno ali dolgoročno vodenje gledališča morda želela sporočiti, da za umetniško vodenje ni potrebno strokovno znanje, ki si ga nekdo pridobi, denimo, na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo, ali, še več, da tudi napake ministričinega kandidata, o katerih so brali v preteklosti, niso ovira za vodenje gledališča.
Izraz podpore Ivu Banu v strokovni javnosti in ansamblu je po njihovem mnenju dovolj zgovoren, da bi bilo vredno razmisliti o preklicu imenovanja vršilca dolžnosti in seveda o preklicu razrešitve Iva Bana z mesta ravnatelja SNG Drama Ljubljana.