Na razstavi Onus Strepitus – Breme šuma bo predstavljena serija Puharjevih novih del, ustvarjenih v zadnjih dveh letih. Kot je v zloženki, ki je izšla ob razstavi, pojasnila akademska kiparka in kustosinja Likovnega društva Kranj Martina Marenčič, se Puhar tokrat predstavlja s serijo del, ki je bila ustvarjena kot odziv na trenutke, ko se je svet pod grožnjo virusa predrugačil. Za marsikoga tako v Sloveniji kot po svetu sta omejevanje svobode in socialno distanciranje pomenili izredno stisko.

Puharjeva nova serija slik Onus Strepitus – Breme šuma je ne glede na vedno prisotne elemente slikarjevega opusa že na prvi pogled nekaj povsem novega. "Še vedno lahko opazimo značilen živahen kolorit, mreženje likovnih polj in geometrijsko razčlenjenost slikarske ploskve, a prek tega močno čutimo restriktivne trenutke in skoraj nasilno usmerjanje," je izpostavila Marenčič.

Kot je pojasnila, Puhar slikovito likovno ploskev nadgrajuje do trenutka, ko jo grobo omeji z ravnimi, strogimi, polnimi linijami, ki razbijejo in omejijo le na videz kaotično površino, in sicer kot bi skušal pokazati stisko, ki vre znotraj človeka, in meje, ki mu jih postavlja sistem, v katerem živi. Gre torej za še en odraz duha časa.

Zmago Puhar, ki se je rodil leta 1952 v Kranju, je bil po končani gimnaziji sprejet na Akademijo za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je študiral pri profesorjih Bogdanu Borčiču, Zoranu Didku, Janezu Berniku in Andreju Jemcu. V več kot 30 letih ustvarjalnega dela je pripravil več kot 50 samostojnih razstav v Kranju, po Sloveniji in v drugih evropskih državah, dvakrat tudi v New Yorku.

V okviru kranjskega likovnega društva se predstavlja na številnih skupinskih razstavah doma in v tujini. Poleg slikarstva se ukvarja še z grafiko, oblikovanjem, fotografijo, ilustracijo in likovno pedagogiko. Leta 2008 je prejel veliko Prešernovo plaketo Mestne občine Kranj kot najvišje občinsko priznanje za prispevek v kulturi.

Razstava, ki jo odpirajo 5. aprila ob 18. uri, bo na ogled do konca meseca.