Iščejo rešitev, "ki bo hkrati omogočila DUTB oziroma njenemu pravnemu nasledniku SDH, da deluje v skladu s svojim poslanstvom in predpisi. DUTB oziroma SDH pričakujeta, da bo vlada oblikovala ustrezno rešitev kmalu," so zapisali v sporočilu za javnost po torkovem sestanku.
V torek so se namreč sestali ministrica za kulturo Asta Vrečko, izvršni direktor DUTB-ja Mitja Križaj in predsednik uprave SDH-ja Žiga Debeljak, da bi poiskali skupne rešitve za Participativno ljubljansko avtonomno cono (Plac).
Kot pravijo, so ministrstvu "predlagali štiri možne rešitve nastale situacije v dobro vseh strani".
Med drugim predlagajo, "da bi se skupnost Plac organizirala v primerno obliko delovanja, denimo v društvo, zavod, ustanovo ali družbo, s katero bi lahko DUTB sklenil najemno pogodbo ali pogodbo o uporabi nepremičnine na Linhartovi ulici v Ljubljani."
Druga možnost je, da ministrstvo za kulturo oz. organizacija, ki deluje pod njegovim okriljem, vzame nepremičnino, v kateri deluje Plac, v najem in jo nato nameni skupnosti za izvajanje kulturnih dejavnosti. V obeh primerih DUTB pričakuje le pokrivanje neposrednih stroškov, ki nastajajo z uporabo nepremičnine, kot so elektrika, voda in odvoz komunalnih odpadkov.
Kot tretjo možnost DUTB ministrstvu predlaga, da poišče drug ustrezen prostor, ki bo primeren za opravljanje kulturne dejavnosti skupnosti. Četrta možnost pa je, da se nepremičnina v lasti DUTB-ja na podlagi ustreznega sklepa vlade prenese na državo, ta pa jo nameni izvajanju ustreznih kulturnih dejavnosti, so pri DUTB-ju zapisali v sporočilu za javnost,
Ob tem vnovič opozarjajo, da je objekt na Linhartovi ulici namenjen rušenju, da nima uporabnega dovoljenja ter da ni varen za organiziranje dogodkov, "zato protipravni uporabniki v celoti prevzemajo odgovornost za nenamensko uporabo objekta."
Uporabniki Placa so na začetku septembra začeli uporabljati zapuščeno stavbo v javni lasti na Linhartovi cesti v Ljubljani, potem ko je desetletje po propadu cestnega podjetja samevala, lastnik nepremičnine pa je postal DUTB.
Na ministrstvu za kulturo so tedaj zapisali, da upajo, da bo med začasnimi uporabniki in lastnikom mogoče vzpostaviti dialog. Na DUTB-ju pa so zapisali, da je nepremičnina na Linhartovi ulici namenjena za prodajo ali nadaljnji razvoj.
Decembra se je Plac z novinarsko konferenco odzval na odločitev DUTB-ja, da toži 46 posameznikov in posameznic za motenje posesti. Uporabniki Placa so tožbo označili za "zahrbtno dejanje."
Dan pozneje so novinarsko konferenco sklicali še na DUTB-ju. Tožba za motenje posesti je bila po mnenju DUTB-ja edino pravno sredstvo, ki so ga lahko izbrali za zaščito premoženja. V primeru dogovora s Placem pred sodbo pa so, kot so poudarili, odprte vse možnosti. Napovedali so tudi sestanek z ministrstvom za kulturo, ki se je zgodil v torek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje