Neurja s točo so v Sloveniji vse pogostejša. Foto: MMC RTV SLO/uporabnik JcH
Neurja s točo so v Sloveniji vse pogostejša. Foto: MMC RTV SLO/uporabnik JcH
Toča
Zavarovalnice zaradi naravmih ujm izplačujejo veliko odškodnin, največ zaradi škode na poljščinah. Foto: MMC RTV SLO/V. Kovač
V boj proti toči tudi z letalom

Predsednik centra Jernej Vaupotič je dejal, da bodo s 55.000 evri (po pogodbi bo vsaka zavarovalnica prispevala polovico) drugo letalo za obrambo proti toči opremili z agregati, plamenicami in plačali posadke za obdobje od sredine julija do konca septembra, ko bo letalo najbolj aktivno. Letalo bo sicer nameščeno na Ptuju, njegovo posredovanje pa se bo razširilo tudi na območje Prekmurja.

Z drugim letalom bo Letalski center Maribor pokrival večje območje, po Vaupotičevem prepričanju pa bo z dvema letaloma odstotek uspešnosti boja proti posledicam toče precej večji. "Z dvema letaloma lahko hitreje in bolj učinkovito obdeluješ oblake, saj si lahko v istem času na dveh mestih," je dejal prvi mož letalskega centra, ki je letos letelo že veliko, v zadnjih dneh pa so v zraku skorajda vsak dan. Letalo naj bi bilo pripravljeno za polet najkasneje v treh tednih.

Zavarovalnice zainterisirane za projekt zaradi izplačila visokih odškodnin
Tako začasni predsednik uprave Zavarovalnice Triglav Mišo Čeplak kot vodja prodaje v Zavarovalnici Maribor Branko Tekmec, ki sta danes s centrom podpiala pogodbo, sta potrdila, da so v zavarovalnih hišah zainteresirani za preprečevanje škod na kmetijskih zemljiščih in premoženju ljudi. Po besedah Čeplaka jih v primeru pozitivnih učinkov tovrstnega boja proti toči zanima tudi dolgoročno sodelovanje. K temu jih zavezuje povsem poslovni interes, saj so samo letos izplačali okoli 25 milijonov škod, od tega več kot polovico za škodo na poljščinah.

Interes za preprečevanje škod v kmetijstvu in pri premoženju ljudi pa je glavni razlog za ponovno vključitev v projekt tudi pri Zavarovalnici Maribor. "Takrat širšega interesa ni bilo, zato smo zdaj še toliko bolj veseli, da so k projektu uspeli pritegniti še eno veliko zavarovalnico, kar bi lahko k projektu pritegnilo tudi druge manjše zavarovalnice in preostale zainteresirane partnerje," je dejal Tekmec in ob tem dodal, da so letos zaradi ujm izplačali že okoli 15 milijonov škod v kmetijstvu in 10 milijonov za škode na premoženju.

Za vso Slovenijo potrebna štiri letala
Zadovoljstvo s podpisom pogodbe je izrazil tudi vodja kabineta kmetijskega ministra Tomi Rumpf. Po njegovih besedah bodo prihodnje leto začeli tudi raziskovalni projekt, s katerim bodo skušali dokazati ali ovreči smiselnost takih projektov, nato pa se bodo odločili za nadaljnjo strategijo. "Če se bodo škode znižale le za nekaj odstotkov, se bo vložek vseh hitro povrnil," je prepričan Rumpf.

Sicer pa želijo v Letalskem centru Maribor obrambo pred točo razširiti na vso Slovenijo, pri čemer si želijo sodelovanja z ministrstvom za obrambo in ministrstvom za okolje in prostor ter več posluha dela strokovne javnosti, ki tovrstni obrambi pred točo sicer ni naklonjena. Čim prej si želijo štiri opremljena letala in lastno radarsko sliko, saj so trenutno odvisni predvsem od avstrijskih radarjev.

V boj proti toči tudi z letalom