Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Nedelja, 1. sep. 2024

Ars • Ned, 1. sep.

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Pregled aktualnih glasbenih dogodkov.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Pesnica Cvetka Lipuš, rojena v Železni Kapli na avstrijskem Koroškem, je najprej pisala poezijo s samosvojo erotično poetiko, pozneje pa se je posvetila tudi bolj bivanjskim tematikam. To velja tudi za njeno pesem Priročnik za bivanje, ki je izšla v njeni pesniški zbirki Pojdimo vezat kosti (2010). Interpretira jo dramska igralka Martina Maurič Lazar.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Nika Kržišnik je prostovoljka pri Mladem Karitasu. V svet prostovoljstva se je spustila pri šestnajstih letih, k temu jo je spodbujalo tudi domače okolje. Je diplomantka fakultete za socialno delo v Ljubljani, junija pa je prejela državno priznanje za izjemne dosežke na področju prostovoljstva za leto 2023. Kako v svoje življenje vpleta vero in kaj ji ta pomeni? Se vidi kot prostovoljka tudi dolgoročno?

Z glasbo se bomo tokrat odpravili na Bližnji vzhod, natančneje, k melkitom – kristjanom, ki pripadajo vzhodni katoliški cerkvi bizantinskega obreda in imajo sedež v Damasku. Navzoči so v Siriji, Palestini in Egiptu in kljub prevladi islama še vedno ohranjajo svojo kulturo, liturgijo in obrede s starodavno glasbo, ki ima poseben pomen in namen. Glasba, izvajana v okviru liturgije, je namreč zanje najprej – molitev.

Iz mariborske stolne cerkve Svetega Janeza Krstnika bomo na 22. nedeljo med letom neposredno prenašali sveto mašo. Daroval jo bo župnik Danijel Lasbaher. Pri maši bo sodeloval družinski pevski zbor Karizma.

11:00
Poročila

V oddaji Evroradijski koncert predvajamo posnetke koncertov s svetovnih odrov v izvedbi izvrstnih solistov in orkestrov.

13:00
Poročila

Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

14:00
Poročila

Angleški pisatelj, avtor znamenitih Treh mož v čolnu, je leta 1926, leto pred smrtjo, objavil avtobiografijo, v kateri svoj značilni blagi humor prepleta z ostro družbeno kritiko. Pa vendar ostaja predvsem zabaven in kratkočasen, na primer v opažanjih o Ameriki in Američanih.

Prevajalka je Mihaela Čopič,
igralec Vojko Zidar,
režiser Radivoj Podbršček,
mojstrica zvoka Gabriela Čepič.

Posneto marca 1995.

... pojejo odlomke iz del Mozarta, Allegrija, Wagnerja, Masseneta, Messagerja, Leoncavalla in Verdija.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Simfonični orkester Zahodnonemškega radia iz Kölna, njegov šef dirigent Cristian Măcelaru in prodorni avstrijsko-iranski violončelist mlajše generacije Kian Soltani so 20. oktobra lani nastopili v kölnski Filharmonični dvorani. Tam je za uvod zvenel Koncert za violončelo v e-molu, op. 85, zadnje veliko delo Edwarda Elgarja, nastalo takoj po koncu 1. svetovne vojne, v drugem delu koncerta pa še romantično obarvana Simfonija št. 3 v a-molu, op. 44 Sergeja Rahmaninova.

Gostja bo redovnica iz skupnosti Hčera Marije Pomočnice, sestra Jožica Merlak, ravnateljica katoliškega vrtca Lavra v Murski Soboti. Z njo se bomo pogovarjali o vzgoji otrok za skrbno ravnanje z naravo oziroma stvarstvom. Oddajo pripravljamo na svetovni dan molitve za stvarstvo, ki ga je za 1. september uvedel papež Frančišek. Z njim želi spodbuditi kristjane, da ponudijo svoj prispevek pri premagovanju ekološke krize.

Orgle so inštrument, ki ponuja veliko zvočnih kombinacij, srečujemo jih v najrazličnejših komornih zasedbah. Tokrat jih boste lahko slišali skupaj s klavirjem. Inštrumenta sicer le redko zazvenita skupaj, čeprav imata nekaj skupnih značilnosti; oba na primer pripadata družini inštrumentov s tipkami. Morda pa ju bolj kot podobnost družijo kontrasti, tako v zvoku kot v glasbenem izrazu. Jean Langlais, Charles Maria Widor, Denis Bedard, Jordi Cervello in drugi so skladatelji, ki so ustvarjali za to zasedbo; skladbe bosta izvedla pianistka Teresa Sierra Martinez in organist Raul Prieto Ramirez iz Barcelone, ki skupaj muzicirata v duu Musart.

Leta 2006 so pri eni izmed britanskih založb izšli pogovori s Samuelom Beckettom in spominski zapisi znancev tega irskega pisatelja. Avtorja James in Elizabeth Knowlson sta knjigo naslovila Beckettovi spomini, spomini na Becketta, pozneje pa so jo poimenovali kar v "mozaik spoznanj". Bralcu namreč izvrstno približa skrivnostnega avtorja, ki je v javnosti zelo nerad govoril o sebi, le redki pa so dobili priložnost za pogovor z njim. Veliki "Neimenljivi", kot ga je po naslovu enega njegovih romanov označil britanski časopis Independent, je tokrat v prvi osebi pripovedoval o svojem življenju od otroških do zrelih let.

Prevajalka: Mateja Petan;
režiserka: Ana Krauthaker;
interpretira: Aleš Valič;
glasbena opremljevalka: Cvetka Bevc;
mojstrica zvoka: Sonja Strenar;
urednika oddaje: Matej Juh, Tina Kozin;
produkcija leta 2007.

19:50
Poigra

Legendarni pianist in pedagog Henrich Neuhaus (roj. l. 1888, umrl l. 1964) je stal v središču dinastije ruskega pianizma, katere vpliv je čutiti še danes. Že samo njegovo ime – znan je bil kot »Henrich Veliki« – je preseglo glasbene kroge, postal je nacionalna kulturna ikona in zvezdnik.

22:00
Poročila

Sodobna francoska pisateljica Maylis de Kerangal je napisala kakšnih dvajset romanov in knjig kratkih zgodb. Trenutno je ena izmed osrednjih pisateljic v Franciji, dobitnica številnih, tudi prestižnih nagrad, po njenem romanu Pokrpajmo žive je nastala gledališka predstava in so posneli film, njena besedila pa so prevedena v tuje jezike, tudi v slovenščino. Maylis de Kerangal je pred nekaj leti obiskala Ljubljano na povabilo festivala Literature sveta, Fabula 2018 in predstavila svoje najnovejše knjige v slovenščini. Takrat se je s pisateljico pogovarjala Tadeja Krečič, avtorica Literarnega portreta.
Prevajalke: Jedrt Lapuh Maležič, Ana Barič Moder in Janina Kos,
igralca Milan Štefe in Tjaša Železnik,
glasbeni opremljevalec Luka Hočevar,
mojster zvoka Urban Gruden,
režiserka Ana Krauthaker,
urednica Tadeja Krečič Scholten.
Produkcija leta 2018.

Glasba in druge zvrsti umetnosti se pogosto prepletajo in navdihujejo, zato ne preseneča, da številni skladatelji najdejo navdih v likovnih delih in obrnjeno. Slika v Clevelandskem muzeju umetnosti je bila nepričakovan navdih za prvi stavek orkestralnega dela Orion finske skladateljice Kaije Saariaho, ki nosi, tako kot likovno delo, naslov Memento mori – Zavedaj se smrti; termin, ki izvira iz obdobja klasične antike in se je od srednjega veka naprej pojavljal v pogrebni umetnosti in arhitekturi.

Tomo Podstenšek, rojen leta 1981, je eden najplodovitejših slovenskih pisateljev. Izdal je osem romanov in tri zbirke kratkih zgodb. Leta 2016 je izšel njegov roman z naslovom Papir, kamen, škarje, v katerem glavno osebo zaposlujejo običajne dileme vpetosti v sodobno porabniško družbo – občutek neizpolnjenosti, vdanost v usodo in melanholija. Ko dobi vabilo na trideseto obletnico valete, ga pot zanese med spomine na otroštvo in mladost ter v kraj, v katerem je odraščal.

Interpret: Gregor Gruden,
režiser: Jože Valentič,
glasbena opremljevalka: Nina Kodrič,
tonska mojstra: Nejc Zupančič in Sonja Strenar,
urednika oddaje: Urban Tarman, Ana Rozman,
leto nastanka: 2017.

Oddajo Slovenski koncert v celoti namenjamo slovenski glasbi.

23:59
Slovenska himna

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov