Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Sreda, 4. sep. 2024

Ars • Sre, 4. sep.

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Na sporedu so dela Giuseppa Torellija, Francesca Saveria Geminianija, Arcangela Corellija in Luigija Cherubinija.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Pregled aktualnih glasbenih dogodkov.

Na sporedu bosta Carl Philipp Emanuel Bach: Simfonija št. 6 v E-duru in François Adrien Boieldieu: Koncert za harfo v C-duru.

Pesnik Janez Ramoveš zna z minimalističnimi prijemi ustvariti strašljive in brezkompromisne svetove; tako tudi s pesmijo Variacije na kupe zemlje, ki jo interpretira Tomaž Gubenšek.

Izvajalec: pianist Alfred Brendel.

Predstavljamo najnovejše plošče iz svetovne jazzovske produkcije. Poslušajte naslednje izvajalce in skladbe:

Bill Frisell: Lush Life (Strayhorn)
Kenny Barron: The Nearness of You (Carmichael)
George Coleman: This I Dig Of You (Mobley)
Brad Mehldau: Between Bach (Mehldau)
Melissa Aldana: I Know You Know (Aldana)
Cyrille Aimee: Here (Aimee)
Christian McBride/Edgar Meyer: Solar (Davis)
Klemen Kotar: Biblibu (Kotar)
Big Phat Band: High Maintenence (Goodwin)

10:00
Poročila

Ime Kurta Weilla se je začelo pojavljati v javnosti, ko je ustvarjal še v Nemčiji, njegovo obdobje velikih sprememb in zlata leta pa sodijo v čas delovanja v Berlinu, ko je spoznal poznejšega dolgoletnega sodelavca Bertoka Brechta. Zaradi sorodnih pogledov na umetnost sta v skupnem sodelovanju iznašla nove glasbeno-gledališke oblike, v katerih so prejšnjo staro arijo nadomestili popularni songi.

11:00
Poročila

Dušan Šarotar, letošnji slovenski avtor v središču festivala Vilenica, je v četrt stoletja, kolikor je minilo od izida njegove prve knjige, romana Potapljanje na dah, napisal več kot dvajset knjig; tisti, ki ne morejo brez kategorizacij, menijo, da njegova dela pripadajo različnim literarnim vrstam in zvrstem, avtor pa se s tem le pogojno strinja. Kot je povedal v več pogovorih, namreč meni, da vse življenje piše eno samo knjigo, ki bi jo morda še najlaže opredelili kot poezijo. Šarotar je v več pogledih poseben avtor: je eden redkih iskalcev presežnega v današnjem sploščenem svetu, raziskovalec duše in njenih pokrajin, glas kolektivnega spomina in pričevalec – judovska skupnost v Prekmurju, skoraj v celoti žrtev holokavsta, je z njegovim leposlovjem dobila izjemen spomenik.

Kratka glasbena medigra.

12:00
Poročila

Flavtista Jožeta Pogačnika, nekdanjega dolgoletnega člana Simfoničnega orkestra in Pihalnega kvinteta RTV Slovenija, boste slišali v komornih zasedbah in kot solista z orkestrom.

V Arsovih spominčicah poslušajte flavtista Jožeta Pogačnika kot komornega glasbenika in solista z orkestrom. Bil je dolgoletni član in solist Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in član Pihalnega kvinteta RTV Ljubljana. Poslušali boste Sonato za štiri flavte Johanna Joachima Quantza, Koncert za flavto, harfo in orkester v C-duru, K 299, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Malo komorno glasbo za pihalni kvintet, op. 24, št. 2, Paula Hindemitha, Sonato za flavto in klavir Bohuslava Martinuja in Koncert za sedem pihalnih instrumentov – pihalni kvintet, trobento, pozavno, tolkala in godalni orkester Franka Martina. Ponovitev bo v četrtek, 5. septembra, ob 5.05.

13:00
Poročila

Rahločutna kratka radijska igra z doživljanjem štirih prič prizadevanja neozdravljivo bolne deklice, da bi se naučila igrati klavir pred prezgodnjo smrtjo, pripoveduje o spremljanju neizogibnega konca. V njej se mešata nemoč in želja, ki bi presegla minevanje.

Režiser: Jože Valentič
Prirejevalka in glasbena opremljevalka: Cvetka Bevc
Dramaturg: Pavel Lužan
Tonski mojster: Staš Janež

Deklica Maja - Maša Valentič
Učiteljica - Lučka Počkaj
Babica - Ljerka Belak
Ravnatelj - Bogomir Veras

Produkcija uredništva igranega programa.
Posneto v studiih Radia Slovenija oktobra 1999.

Glasbena medigra.

14:00
Poročila

V prenesenem pomenu lahko govorimo o svetu znanosti, tehnike, vesolja, jezika, vzgoje, prava, matematike, preteklosti ...

Glasbena medigra.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Edina dnevna informativna oddaja o kulturi. V dobrih petnajstih minutah povzame kulturno in ustvarjalno dogajanje pri nas. Predstavljamo novosti, festivale in kulturno problematiko.

Knjiga visečih vrtov je delo, ki ga je Schönberg ustvaril v letih 1908 in 1909, torej takrat, ko se je začel ukvarjati z atonalnostjo oz. dodekafonijo. Poetičen naslov, bi lahko dodali, in taka je v resnici tudi glasba, ki jo je navdihnila pesem Stefana Georga.

Izpostavljamo 42. Festival Radovljica, ki je med 10. in 27. avgustom ljubiteljem stare, pa tudi na slovenskih odrih redko slišane glasbe, ponudil deset raznolikih koncertnih večerov. Obiskali smo tudi štiri glasbene dogodke na Salzburških slavnostnih igrah, se sprehodili po zvočnem sprehodu Memodrom, za konec pa predstavljamo še dejavnosti Glasbene Mladine Ljubljanske v prihajajoči sezoni.

Glasba je umetnost, ki deluje v določenem času. Da jo prav razumemo, potrebuje svoj prostor. Prostor je za poslušanje glasbe pomemben, čas je nujen.

Ob poslušanju zbirke črtic Vonj po morju boste spoznali slovenske ribiče iz Križa, Nabrežine in Kontovela. Zgodbe segajo v prvo polovico 20. stoletja, ko je bilo ribištvo na slovenski obali od Trsta do izliva Timave še v popolnem razmahu in so slovenski ribiči prodajali svoj ulov v tržaškem središču. Junaki Lisjakovih zgodb so resnične osebe iz naše polpretekle zgodovine in dogodki, o katerih pripoveduje Bruno Volpi, so se res zgodili.
Knjiga je izšla pri založbi Mladika.

Interpret: Danijel Malalan
Režiserka: Suzi Bandi

Produkcija RAI Radio Trsta A. Posneto leta 2010.

19:20
Poigra

V tokratni oddaji bomo gostili pevko Ditko in 'največjo zvezdo popa' med slovenskimi pisatelji in pesniki, Ferija Lainščka (ponovitev).

Skladbe na zgoščenki Metarma Bora Turela so nastale v zadnjih dveh desetletjih, namenjene so izvedbi eletroakustičnega posnetka in solističnim glasbilom.

V oddaji Arsov art atelje se bomo podrobneje posvetili predstavitvi petih skladb z nove zgoščenke elektroakustične glasbe Metarma skladatelja in zvokovnega umetnika Bora Turela, ki je v začetku januarja 2019 izšla v zbirki Ars Slovenica pri Edicijah slovenskih skladateljev. Bor Turel je že štiri desetletja najopaznejši slovenski ustvarjalec elektroakustične in eksperimentalne glasbe, radiofonskih in akustičnih glasbenih del Ars acustica, ki presegajo ustaljene meje zvočne umetnosti, odkrivajo prefinjena zvočna razmerja med instrumenti in elektroakustičnim posnetkom, ustvarjajo inovativne povezave med radiofonskimi in naravnimi zvočnimi elementi ter poslušalcem odpirajo nove zvočne svetove. Bor Turel, prejemnik nagrade Prešernovega sklada leta 2008, je na zgoščenko Metarma, ki je v začetku januarja izšla v zbirki Ars Slovenica pri Edicijah Društva slovenskih skladateljev, uvrstil pet skladb za instrumente in elektroakustični posnetek: Glasovi pradavnine za mousteriensko piščal, Izničena čipka za sopran, ki je edina namenjena glasu, Play-Spiel za pihalni kvintet, Perc Play za tolkala in Umišljeno potovanje proti neznani obali za altovski saksofon. Oddajo, v kateri bo skladatelj v pogovoru predstavil svoja dela in sodelovanje s slovenskimi solisti, je pripravila in uredila Tjaša Krajnc.

22:00
Poročila

Obrobne poti sodobne kompozicije … zvočni eksperiment … improvizirana glasba in glasni novi džez.

Italijanskega pisatelja, pesnika in esejista Paola Rumiza v slovenščini poznamo po dveh knjigah, te dni pa ga lahko srečamo na festivalu Vilenica. V pesnitvi 'Kutina iz Carigrada' spremljamo Dunajčana Maxa, ki naj bi bolni ljubljeni prinesel zaželeni rumeni sadež. V slutnji njene smrti brez miru blodi po mestu in nazadnje kupi kutine, vendar je že prepozno.


Prevajalec: Matej Venier,
igralec: Blaž Šef,
režiserka: Ana Krauthaker,
glasbeni opremljevalec: Luka Hočevar,
mojstrica zvoka: Sonja Strenar.

Posneto januarja 2017.

Posvečamo se tako zgodovini džeza kot najnovejšim džezovskim izdajam.

23:59
Slovenska himna

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov