Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Sobota, 28. sep. 2024

Ars • Sob, 28. sep.

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

David Ojstrah se je rodil 30. septembra leta 1908 v Odesi. Odraščal je v judovski družini in imel pri šestih letih svoj prvi debi. Po uspešno končanem glasbenem konservatoriju se je leta 1927 preselil v Moskvo in tam spoznal svojo ženo, pianistko Tamaro Rotarevo. Pozneje je poučeval na Moskovskem konservatoriju. Med vojno je moral ostati v Sovjetski zvezi, a je kljub težkim razmeram prirejal koncerte za vojake in delavce v tovarnah. Leta 1949 je prvič nastopil zunaj meja Sovjetske zveze – na koncertu v Helsinkih – šest let zatem pa mu je bilo dovoljeno potovati v Združene države Amerike. O violinistovem slovesu priča tudi podatek, da so na njegovo čast leta 1993 poimenovali asteroid – imenuje se 42516 Oistrach.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Napovedujemo: prvi koncert za srebrni abonma Cankarjevega doma, 3. koncert Festivala srednjeveške in renesančne glasbe Flores Musicae 2024 in drugi koncert 8. festivala Sonc.

Poslušamo skladateljevo pantomimo Možiček ter Scherzo za klavir.

Interpret bo Boris Ostan.

Poslušajmo Koncertno suito za violončelo in orkester, op. 28 Aleksandra Tanejeva, Rapsodijo na ukrajinsko temo op. 28 Sergeja Mihajloviča Ljapunova, O materi, op. 28 Josefa Suka ter Beethovnovo Sonato za klavir št. 15 v D-duru, op. 28, »Pastoralno«.

10:00
Poročila

V koncertnem ciklu Plečnik in a-cappella, ki je bil že štirikrat izveden z velikim uspehom, se dopolnjujeta glasba in arhitektura, natančneje, vokalna glasba in arhitektura mojstra Plečnika. Na petih slikovitih Plečnikovih lokacijah v Ljubljani se lahko vsako leto septembra in oktobra občinstvo prepusti nastopom priznanih vokalnih zasedb in zborov. Tokratni Zborovski panoptikum bo v pogovoru z Nikom Houško, umetniškim vodjem koncertnega cikla, osvetlil njegovo letošnjo edicijo in predstavil izbrane glasbene posnetke sodelujočih zasedb, ki so v ciklu sodelovale prejšnja leta.

11:00
Poročila

Nedavno je v dvaindevetdesetem letu starosti umrl skladatelj Igor Štuhec. Po rodu je bil Štajerec iz Kremberka v Slovenskih goricah, študij kompozicije je končal na akademiji za glasbo v Ljubljani kot učenec Lucijana Marije Škerjanca in Matije Bravničarja, potem pa se je izpopolnjeval na Dunaju in v Darmstadtu. V svojih skladbah je razmeroma zgodaj izpričal zanimanje za nove kompozicijske rešitve in sodobne glasbene smeri. Njegov opus obsega simfonična, komorna, zborovska, vokalno-instrumentalna in solistična dela. Leta 2004 je Štuhec prejel nagrado Prešernovega sklada in 2011. Kozinovo nagrado za življenjski opus. Arhivski posnetek je iz leta 1983.

Tokratno oddajo Oddaljeni zvočni svetovi je njen avtor Tomaž Rauch posvetil tradicionalni glasbi himalajske dežele Butan, ki leži med Indijo in Kitajsko. Poslušajite prvo oddajo o glasbi iz Butana.

12:00
Poročila

Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

13:00
Poročila

Pogovarjali se bomo z dobitniki nagrade lastovka, Sovretove nagrade in nagrade kritiško pero, si ogledali umetniško razstavo v Kostanjevici, poudarili pomen kulturne dediščine in preverili vizije kulturne politike.

14:00
Poročila

Glasbena medigra.

Goran Stolevski je odraščal v Makedoniji, od najstniških let pa živi v Avstraliji. Stolevski, ki kot eno svojih najpomembnejših inspiracij navaja cinéma vérité, je ustvaril že vrsto uspešnih filmov, na primer pred dvema letoma svoj celovečerni prvenec, nadnaravno grozljivko z Noomi Rapace, sicer postavljeno v 19. stoletje na makedonsko podeželje z naslovom You Won’t Be Alone/Ne boš sama. Istega leta je za svoj drugi celovečerec, gejevsko romanco Of an Age/Generacija prejel prestižno nagrado cinefestOZ za najboljši avstralski film. V slovenskih kinih pa se pravkar vrti njegov film Gospodinjstvo za začetnike. Gre za tankočutno pripoved o nekonvencionalni družini, pri čemer je Stolevski, ki je za film napisal scenarij, ga režiral in zmontiral, v osnovi želel posneti zgodbo o življenju kvir oseb v sedanjosti, ampak zunaj pretirano seksualiziranega konteksta, v katerega so tovrstne filmske zgodbe večinoma postavljene, kot pravi sam. Z režiserjem se pogovarjaTesa Drev Juh. Bere Jure Franko.

Sproščeno sobotno popoldansko druženje ob džezovski glasbi različnih smeri pripravlja glasbeni urednik Hugo Šekoranja.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Na kakšno glasbo pleše Giselle? Kako je ubran Petruškov korak? Baletna glasba s svetovno znanih predstav, pa tudi iz manj znane plesne literature.

Predstavljamo še drugi del sporeda uvodnega koncerta letošnje sezone cikla SiBrass, ki je bil 19. maja v dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji. Tam je nastopil trobilni ansambel SiBrass, ki ga je ob tej priložnosti umetniško vodil priznani britanski trobentač Thomas Hugh Poulson, drugi del koncerta pa je zapolnila Črna luknja, eksperimentalno delo Žige Staniča iz leta 2017. Stanič je v skladbo vključil tudi Puciharjevi priredbi Bachovega Koncerta za inštrument s tipkami št. 5 in spevnega 2. stavka Mozartovega Koncerta za klarinet. Kot solist se je predstavil multiinštrumentalist Boštjan Gombač, ki je poprijel za številna glasbila in zvočila, med drugim tudi za svoje matično glasbilo klarinet in tidldibab, rekonstrukcijo piščali iz medvedove kosti, najdene v jami Divje babe.

Reševanje Agnes je prvenec britanske pisateljice Rachel Cusk. Izšel je leta 1993, avtorica pa je zanj prejela nagrado whitbread za prvi roman. Od takrat je napisala vrsto knjig, tudi esejističnih, v katerih se je med drugim lotila tabuiziranih tem, na primer kritičnega razmisleka o materinstvu ali ločitvi.
Junakinja romana Reševanje Agnes je zmedena, nekoliko zavrta in družabno nerodna. Je brezupno negotova, večno nezadovoljna mlada ženska, ki išče svoje mesto v svetu. Reševanje Agnes so nekateri imenovali Bridget Jones brez dnevnika. Sicer pa pisanje Rachel Cusk odlikuje predvsem slog, njena pripoved je ritmična in nadzorovana, jezik pa eleganten in jasen. Odlomek je prevedla Nina Grahek Križnar.

Interpretira Nadja Vidmar,
glasbena oprema Marko Stopar,
zvok in montaža Sonja Strenar,
režija Klemen Markovčič,
redakcija ponovitve Tesa Drev Juh,
produkcija leta 2007.

Arsov sobotni večer namenjamo skladbam, primernim utripu in času.

Neposredni prenosi ali posnetki iz evropskih opernih hiš in Metropolitanske opere v eni najbolj priljubljenih radijskih oddaj.

Pri sedmih letih je imela francoska pianistka Ginette Doyen svoj prvi koncert, tri leta pozneje je bila sprejeta na pariški konservatorij.

Pisatelj, pesnik in prevajalec Jurij Hudolin (1973) se je v zadnjem desetletju uveljavil predvsem kot pisec proznih besedil, saj je v tem času izdal številne romane in eseje. Vendar je svojo literarno pot začel kot pesnik. Že pri osemnajstih je izdal prvo pesniško zbirko z naslovom Če je laž kralj (1991), v letih za njo pa še številne druge. A po letu 2001, ko je bila objavljena njegova prelomna pesniška zbirka Govori ženska, so njegove zbirke izhajale manj pogosto. Zdaj se avtor, ki že vrsto let živi na Primorskem, vrača k poeziji. Objavljamo njegov novejši ciklus pesmi z naslovom Mediteranski vrt, v katerem pesnik na samosvoj način ubeseduje svoj odnos do tega življenjskega prostora.

Interpret je Željko Hrs,
režiserka Saška Rakef,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
tonska mojstra Sonja Strenar in Matjaž Miklič,
urednik oddaje Gregor Podlogar,
leto nastanka 2024.

Oddajo Slovenski koncert v celoti namenjamo slovenski glasbi.

23:59
Slovenska himna

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov