Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Sreda, 16. okt. 2024

Ars • Sre, 16. okt.

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Pregled aktualnih glasbenih dogodkov.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Sonet francoskega pesnika Charlesa Baudelaira z naslovom Njej, ki je mimo šla, je prevedel Matija Javoršek. Kdo je ta čudovita neznanka, ki je v trenutku vžgala ljubezen na prvi, mogoče celo na zadnji pogled? Sanjska ženska ali le preblisk? Utelešenje lepote ali morda umetnostno doživetje? Pesem interpretira dramska igralka Damjana Černe.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Pred otvoritvenim koncertom v ljubljanski Cukrarni smo se pogovarjali z japonskim virtuoznim kontrabasistom, Motoijem Kanamorijem, ter saksofonistoma Jako Kopačem in Lenartom Krečičem. O Japonski, japonskem jazzu, velikih jazzovskih kontrabasistih in še čem je spraševal Hugo Šekoranja

10:00
Poročila

Nemška simfonija, op. 50 Hannsa Eislerja je mogočna, pretresljiva, globoko izpovedna, družbeno angažirana, mojstrska, hkrati pa zamolčana, nepoznana in podcenjena. Delo je kljub imenu težko opredeliti kot simfonijo v klasičnem pomenu besede, saj je govor o vokalno-instrumentalni skladbi, ki jo prekinjajo krajši orkestrski interludiji.

11:00
Poročila

Društvo slovenskih pisateljev je v sodelovanju z univerzami Malta, Gent, Groningen in Pisa v okviru Erasmus + projekta "Eseji prek meja" organiziralo delavnico pisanja eseja; delavnica že poteka, odvijala se bo do konca tega leta, in sicer pod vodstvom pisatelja, urednika in izrednega univerzitetnega profesorja Andreja Blatnika. Prav z njim bomo v nadaljevanju razmišljali o tem, kaj je esejističnost, kaj ob njej opredeljuje esej in kako priljubljen je ta pri slovenskih bralcih in ustvarjalcih.

Kratka glasbena medigra.

12:00
Poročila

Predstavili bomo izbrane skladbe za pihalne in simfonični orkester v izvedbi priznanih pihalcev, ki igrajo v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija.

V Arsovih spominčicah bomo predstavili izbrane skladbe za pihalne soliste in orkester v izvedbi priznanih pihalcev in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Poslušajte Koncert za oboo d'amore, godala in generalni bas v A-duru, z oznako del 1055, Johanna Sebastiana Bacha, Koncert za fagot in orkester v F-duru, op. 75, Carla Marie von Webra ter 1., 2. in 4. stavek Koncerta za flavto in godala št. 1 Gordona Jacoba. Ponovitev bo v četrtek, 17. oktobra ob 5.05.

13:00
Poročila

Radijsko igro je napisala tržaška pisateljica, kritična spremljevalka kulturnega življenja, a ne le tržaškega. Njeno tokratno radijsko delo pa je satira na mojstre, ki znajo vse.

Režiserka: Ana Krauthaker
Dramaturg: Pavel Lužan
Tonski mojster: Staš Janež
Glasbena oblikovalka: Darja Hlavka Godina

Inženir Dirkič – Boris Kos
Vedežnik – Kristijan Muck

Uredništvo igranega programa.
Igra je bila posneta v studiih Radia Slovenija marca 2003.

13:25
Glasbeni rondo: Fernando Sor in Bedřich Smetana

14:00
Poročila

Radioaktivne elemente in njihove izotope že več kot 120 let uporabljamo za zdravljenje ljudi; tako za diagnostične, kot tudi za terapevtske namene. Te bomo osvetlili v tokratni oddaji Glasovi svetov. Tema: uporaba ionizirajočega sevanja v medicini. Ključne besede: obsevanje, radioaktivna zdravila, kobalt, jod, lutecij, radioaktivno zdravilo proti raku prostate, radioterapija s protonskimi žarki. Gosti: doc. dr. Petra Kolenc in prof. dr. Katja Zaletel s Klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana in prof. dr. Primož Strojan z Onkološkega inštituta v Ljubljani.

Glasbena medigra.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Edina dnevna informativna oddaja o kulturi. V dobrih petnajstih minutah povzame kulturno in ustvarjalno dogajanje pri nas. Predstavljamo novosti, festivale in kulturno problematiko.

Tudi tokrat bo v ospredju glasba, ustvarjena na poezijo Simona Gregorčiča. 15. oktobra je minilo 180 let od pesnikovega rojstva, njegova poezija pa je še zelo živa tudi danes. Kantate, zborovska dela in samospevi so glasbena dela, v katerih je zapisan njegov spomin. S svojimi pesmimi je Slovencev vseh rodov in stanov in resnici na ljubo smemo reči, da je po priljubljenosti morda presegel celo Franceta Prešerna. Prisluhnite mu tudi v uglasbeni - samospevni obliki!

Tedenski pregled glasbenih dogodkov začenjamo na simpoziju, ki je 10. in 11. oktobra 2024 potekal na Akademiji za glasbo, potem pa se bomo posvetili prvemu koncertu abonmaja Filharmonični klasični koncerti Slovenske filharmonije. Povedali bomo nekaj o koncertu mešanega pevskega zbora Emil Komel, ki je nastopil v okviru cikla Plečnik in a capella ter o odprtju operne sezone v Zagrebu s Paraćevo Judito.
Za konec vabimo na koncerte koncertne sezone Glasbene mladine Slovenija in Zavoda Celeia Celje ter festivala Cellofest.

Glasba je umetnost, ki deluje v določenem času. Da jo prav razumemo, potrebuje svoj prostor. Prostor je za poslušanje glasbe pomemben, čas je ne obhoden.

Ne sprašujte za pot: Blodnik po Istri je zbirka žanrsko zelo raznovrstnih besedil, od parodije na ocenjevanje restavracij do nežnih proustovskih utrinkov o izgubljenem času, mehke pornografije, biografskih študij zanimivih osebnosti in pravljice o tem, kako je biti prikolica, ki v depoju čaka na svoje lastnike.

Berejo:
Lučka Počkaj (bere Tejo)
Sabina Kogovšek (bere Tamaro, uvodni nagovor in navodila za blodenje)
Vesna Jevnikar (bere Agato)

Režiserka: Saška Rakef
Fonetična oprema: Suzana Köstner
Zvočna mojstrica: Sonja Strenar
Korekturno poslušanje: Rina Stanič
Glasbena oprema: Darja Hlavka Godina
Urednik uredništva igranega programa in oddaje Odprta knjiga: Alen Jelen

Posneto v juniju 2024, studio 1.
Produkcija Radio Slovenija – program Ars in ZKP RTV Slovenija.

19:16
Poigra

Od mladostne igrivosti, nasmejane popevkarske poezije nas zapelje v svet popolne preobrazbe … glasovne, slogovne. In potem se vprašamo … je to sploh šanson? Malce posebno popotovanje si bomo danes privoščili s pevko, ki je na šolanje odšla na Konservatorij za jazz v Amsterdam, se tam večkrat 'notranje' izgubila. Ko se je predramila in se zavedela, kdo in kaj je, je odšla tja, kjer lahko končno sproščeno izhaja iz sebe – domov, v Slovenijo.
Nina Virant je po letih izkušenj, ki jih je nabirala na odrskih deskah, leta 2023 izdala album niei, ki ga je ustvarila z zasedbo VIRA. Na omenjenem albumu se ne predstavlja samo kot pevka; podpisuje se tudi pod besedila in glasbo, ki nas popelje skozi različne glasbene svetove. Z umetnico je zaradi prijateljskih vezi pogovor potekal v sproščenem duhu, zato sva si privoščili tikanje.

Poslušali bomo ponovitev oddaje iz aprila leta 2020 in v njej portret Charlemagna Palestina, glasbenika, improvizatorja, skladatelja, nasmejanega šamana, umetnika, ki ga zanimajo vse zvrsti in čuti.

22:00
Poročila

Poslušamo tri plošče, novosti z domače in tuje elektroakustične glasbe, na njih pa tri sodelovanja: nov domači kvartet Sujevera z izdajo pri založbi Kamizdat, duo Rubbish Music, s katerim skladatelja Kate Carr in Iain Chambers predstavljata drugo izdajo ter na koncu še dve deli kanadskega skladatelja Gillesa Gobeila za glasbila in elektroniko.

Ob 210. obletnici rojstva ruskega romantičnega pesnika Mihaila Jurjeviča Lermontova (rodil se je 15. oktobra 1814) lahko v Literarnem nokturnu slišite nekaj njegovih pesmi v prevodu Mileta Klopčiča.

Režiser Alen Jelen,
interpret Rok Matek,
glasbena opremljevalka Cvetka Bevc,
mojster zvoka Mirko Marinšek,
urednica oddaje Staša Grahek.
Posneto 2011.

"I Remember Clifford", "Blues March", "Stablemates", "Whisper Not", "Along Came Betty" in "Killer Joe" so jazzovski standardi, ki jih je ustvaril legendarni saksofonist Benny Golson in jih igrajo jazzisti po vsem svetu. Jazzovski velikan nas je zapustil septembra letos, ostala je njegova glasba. Vabimo k poslušanju posnetka koncerta, ki ga je leta 2000 posnel švicarski nacionalni radio.
Zasedba: Benny Golson, tenor saksofon; Don Friedman, klavir; Marc Abrams, kontrabas; Billy Drummond, bobni.

23:59
Slovenska himna

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov