korupcije.
Spremembo so predlagali poslanci SD-ja, Zaresa in DeSUS-a, saj se jim zdijo zahteve 14. člena, da se komisiji razkriva imena prijaviteljev koruptivnih dejanj, poroča o primerih, ovadbah in fazah postopkov, ki jih obravnava komisija za preprečevanje korupcije, bolj znana kot Kosova komisija, nesprejemljiva.
Posedel: Poslovnik bomo poslali v presojo ustavnemu sodišču
Alojz Posedel (Zares) je opozoril, da gre tu za ogromno osebnih podatkov, ki "so lahko potem uporabljeni tudi za politična obračunavanja". Kot argument za to trditev je navedel primer, ko je Mariničeva komisija lani Kosovi komisiji podala zahtevo po imenih vseh funkcionarjev, ki so sodelovali pri internacionalizaciji vprašanja nabave novih oklepnikov. V tem vidi neposreden vpliv in vmešavanje v delo Kosove komisije. Franc Jurša (DeSUS), Anton Kampuš (SD) in on sam pa pri tem ne želijo sodelovati, je dodal.
Posedel je zato že napovedal, da bodo koalicijski poslanci poslovnik poslali v presojo ustavnemu sodišču, a je treba pojasniti, da je sodišče takšno pobudo že dvakrat zavrnilo.
Sodišče: Pravni interes imajo lahko le fizične osebe
V svoji prvi zavrnitvi pobude, ki jo je podala protikorupcijska komisija, je zapisano, da lahko parlamentarna komisija s svojim pravilnikom ureja le način svojega dela, nima pa pooblastila za urejanje razmerij, ki so urejena z zakonom o preprečevanju korupcije, s katerim so urejena tudi razmerja med Mariničevo in Kosovo komisijo.
Drugič je pobudo za ustavno presojo poslovnika dal sam predsednik komisije Drago Kos, a je sodišče odločilo, da Kos kot predsednik komisije nima drugačnih pristojnosti kot organ sam. Pravni interes imajo lahko le fizične osebe, je pojasnilo.
Marinič: Koalicija ščiti Kosa
Predsednik komisije DZ-ja Branko Marinič na drugi strani meni, da vse kaže, da koalicija ščiti predsednika protikorupcijske komisije.
Prav tako poudarja, da je bil poslovnik prvotno sprejet z dvetretjinsko večino, kar pomeni, da je zanj glasoval vsaj en poslanec koalicije. To, da nekateri za poslovnik najprej glasujejo, "sedaj pa povedo, da niso vedeli, o čem glasujejo", je neresno in nenavadno, je dodal. Prepričan je tudi, da se je poglobitev nadzorne funkcije komisije DZ-ja, ki jo vodi, pokazala za smiselno. Da je res tako, po njegovem dokazuje primer bulmastifov, ko je Kos dobil prijavo suma korupcije, a ni ukrepal in zadevo proučuje šele zdaj.
Kos že preiskoval Mariniča
Spomnimo, da je Kosova komisija preiskovala tudi Mariniča, in sicer zaradi suma goljufanja pri izpitu iz nemškega jezika na fakulteti za organizacijske vede v Kranju. Sporno naj bi bilo, ker bi Marinič ob upoštevanju omenjenega člena poslovnika lahko prišel do podatka, kdo je sum koruptivnega dejanja, v katerega naj bi bil vpleten, prijavil. Kot je znano, Drago Kos te informacije Mariniču ni želel posredovati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje