Komisija za preprečevanje korupcije je ob praznovanju 20-letnice razglasila tri nove ambasadorje integritete. To so postali humanitarka in podjetnica Ana Lukner Roljić, poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan ter imitator in komik Tilen Artač.

Srečko Šestan – ambasador integritete. Foto: MMC RTV SLO/Miloš Ojdanić
Srečko Šestan – ambasador integritete. Foto: MMC RTV SLO/Miloš Ojdanić

Šestan je v oddaji Ob osmih na prvem programu Radia Slovenija dajal, da je Slovenija na področju tveganja korupcije zdaj v nezavidljivem položaju, za katerega upa, da se bo izboljšal. "Upam, da bomo tveganje korupcije vendarle zmanjšali na minimum. To je treba storiti, da bomo kot družba in kot država bolj verodostojni; da bodo tisti, ki jih ujamejo pri koruptivnih dejanjih, spoznali, da v družbi, vsaj na visokih položajih, nimajo kaj iskati."

Ključno je zaupanje ljudi

Sistem civilne zaščite je star 30 let, in kot vsak sistem potrebuje prenovo, meni Šestan. "Ampak po mojem mnenju gre prenova malo prepočasi. Postati moramo še bolj operativni. K temu nas zavezuje tudi zaupanje ljudi, ki ga uživamo. Ljudje nam zaupajo, vemo pa, da so največja sila znotraj sistema gasilstvo in seveda vsi, ki pokrivajo druga, še bolj zahtevna področja." Veliko k temu zaupanju pripomore tudi to, da je v sistemu velika večina prostovoljcev. "Žal je na področju zaščite in reševanje vedno manj zaposlenih, tako na občinskih kot državni ravni. Po moje je kriv tudi sistem nagrajevanja v javni upravi. Ampak to dolgoročno ne bo vzdržno."

Po poplavah so (smo) preveč obljubljali

Civilna zaščita sicer ni pristojna za sanacijo po poplavah, na vprašanje, kako ocenjuje odpravljanje posledic lanske avgustovske ujme, odgovarja Srečko Šestan in dodaja, da za ljudi, ki so utrpeli škodo, razumljivo vse poteka prepočasi. "Verjeti je treba, da ne gre kar čez noč. To nas uči tudi izkušnja bovškega potresa in poplav, ki jih je pred leti povzročila Savinja. Sanacija je povezana z marsičim, vsega niti ne vidimo. Morda je bila napaka, da smo, ali pa so, ljudem obljubljali prekratke roke. Treba je vedeti, da se posamezne aktivnosti lahko izvajajo šele, ko so zanje zagotovljene pravne podlage. Ko so urejeni papirji. In to ne gre čez noč." Šestan upa, da bo sanacija, ko bo vsa papirologija urejena, na terenu hitro stekla.

Slovenija je druge države zaprosila predvsem za težko mehanizacijo. Foto: BoBo
Slovenija je druge države zaprosila predvsem za težko mehanizacijo. Foto: BoBo

V politiko pa ne

Srečko Šestan tudi po imenovanju za ambasadorja integritete ponavlja, da v politiko ne gre. "To je bila moja populistična izjava, da ne morem reči, da je nekaj belo, če je črno. Jaz sicer nisem populist, težko se strinjam z nečim, za kar mislim, da ni prav. Da ne grem v politiko, sem se odločil že davno in se tega držim. Upam, da mi bo uspelo do konca."

Pogovor v celoti v novi epizodi oddaje Ob osmih.

Srečko Šestan: Ključno je zaupanje ljudi

V ponedeljek, 7. oktobra, vam ponujamo posebno izdajo oddaje Ob osmih. V živo pred občinstvom v ljubljanski Cukrarni predstavljamo "Zgodbe (s) terena". Brezplačne vstopnice na www.avdiofestival.si