Zbirališče slovenskih navijačev je tako postal lokal, ki se je odel v zelene barve največje slovenske pivovarne. The Forge&Foundry Pub je v soboto zvečer postal Team Slovenia London pub, kjer se bo tudi uradno slavilo slovenske uspehe na olimpijskih igrah. 3–7 Delancey Street v Camden Townu v severnem predelu mesta je tako postal prostočasni cilj slovenske olimpijske odprave.
Nekaj zastonj piva, glasba dua Dovč&Gombač in Omarja Naberja ter pravi začetek iger sta privabila kar nekaj ljudi, in to ne samo Slovencev. Večer se je razvil v prijetno druženje, ki so se mu za nekaj časa pridružili tudi slovenski strelci. Vseeno je na koncu prevladovalo spoznanje, da se slovenska gostilna ne more zares primerjati s pravimi nacionalnimi hišami, ki jih je po Londonu kot gob po dežju.
Vsak naj presodi sam
"Imamo odprtje puba, ki je komercialna akcija Pivovarne Laško, našega pokrovitelja, kar zelo pozdravljamo. Gre za možnost srečanja Slovencev, slovenskih izseljencev, domačinov, mogoče tudi naših športnikov po uspehih. Ali je to ustrezen nadomestek, naj presodi vsak sam. Slovenska hiša je hiša s konceptom, kjer se predstavlja gospodarstvo in celotni slovenski turizem, zdaj pa se predstavljamo predvsem skozi pivo. Na Otoku je to lahko zelo dobro, a enostransko," je Janez Kocijančič odgovoril na vprašanje MMC-ja, ali je gostilna ustrezen nadomestek "Slovenske hiše".
"V življenju sem se ukvarjal z različnimi stvarmi, tudi z letalstvom, tako da sem bil veliko v Londonu. Mesto se spreminja, se izboljšuje. Projekt olimpijskih iger je projekt, kako oživiti vzhodni del mesta. London doživljam kot veliko šarmantno mesto velikih možnosti, ki pa jih Slovenci ne znamo vseh izkoristiti," meni dolgoletni predsednik Olimpijskega komiteja Slovenija.
Primerno okolje za praznovanje
"Drugo stran" je predstavljal minister Žiga Turk, zadolžen za šport : "Kot sem povedal ob odprtju tega puba, imamo Slovenci zdravico za himno, tako da ni tako napačno, da imamo kot slovensko hišo pub oz. gostilno. Pub je tudi primerno okolje za praznovanje kakšne medalje, upam, da bo to čim večkrat."
Kot predstavnik vlade, ki se je odločila, da država ne bo financirala obsežnega projekta tradicionalne "Slovenske hiše", se je Turk zavedal, da bi lahko bila Slovenija v Londonu veliko bolje predstavljena.
Zadosti gospodarskega interesa?
"Žal mi je, da nimamo prave Slovenske hiše, a ne bi zato v nikogar posebej uperjal prsta. Vem, da se običajno pričakuje, da bi vse te stvari morala organizirati država. Predvsem bi moralo biti za slovensko hišo zainteresirano gospodarstvo prek svojih zbornic in organizacij. Če bi bil avtentičen interes gospodarstva, da se prodira na britanski trg, sem prepričan, da bi v tem primeru tudi ministrstvo za gospodarstvo sodelovalo," je razmišljal minister MIZKŠ-a, ki se v nedeljo vrača v domovino.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje