Tsvangiraija so policisti prijeli na kontrolni točki na cesti, ki vodi do drugega največjega mesta Bulavajo, kjer bi se moral udeležiti shoda pred drugim krogom predsedniških volitev 27. junija, na katerih se bo pomeril z zdajšnjim predsednikom Robertom Mugabejem. Kot pri prejšnji aretaciji ta teden so Tsvangiraija izpustili po nekaj urah.
Opozicija je Mugabeja obtožila, da skuša s sramotnimi in obupanimi aretacijami njihovega vodje sabotirati predvolilno kampanjo Tsvangiraija, da bi se še naprej obdržal na oblasti, ki se je oklepa že 28 let. Policija je podala svojo verzijo petkove aretacije in je pojasnila, da so krivi predstavniki opozicije, ki so se s svojimi vozili zaleteli v kontrolno točko.
Tarča tudi tuji diplomati
Zimbabvejska policija pa se ni spravila samo na opozicijo, ampak tudi na tuje diplomate v državi. Tako so v četrtek aretirali ameriške in britanske diplomate, ko so se vračali z obiska žrtev političnega nasilja, ki je državo zajelo po marčevskem prvem krogu predsedniških volitev, kjer je zmagal Tsvangirai, a mu ni uspelo zbrati 50 odstotkov glasov.
Po nekaj urah je policija diplomate izpustila, Washington in London pa sta burno odzvala na aretacijo. "To bomo prenesili pred Varnostni svet in iskreno upam, da ta tokrat grdega ravnanja z diplomati ne bo imel za notranjo zadevo Zimbabveja," je ogorčeno dejala ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice.
Tuje organizacije niso dobrodošle
Kako obupan je Mugabe pred volitvami, kaže tudi prepoved delovanja za mednarodne nevladne organizacije, saj nekatere med njimi oblasti obtožujejo podpiranja opozicije. Tudi prepoved je sprožila buren odziv mednarodne skupnosti, ki se boji, da se bo kriza, v tej od tuje pomoči odvisni južnoafriški državi, s tem še poglobila.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje