Guverner Havajev Josh Green je v četrtek povedal, da je zgorelo skoraj celotno zgodovinsko mesto Lahaina, katerega začetki segajo v 18. stoletje.
Popolnoma uničena je glavna ulica Front, ki je bila spomeniško zaščitena. Po guvernerjevih besedah je uničenih več kot 1000 objektov, požar pa v četrtek tam še ni bil niti popolnoma pogašen.
Zagorelo je v torek in ljudje so imeli le po nekaj minut, da pobegnejo na varno. Številni so se zatekli v Tihi ocean. Obalna straža ZDA je iz morja rešila 14 ljudi. Poleg hiš so goreli tudi čolni in jadrnice v marinah.
Požar se je hitro širil zaradi suše in orkana Dora, ki je bil v torek sicer daleč od Mauija, vendar je prispeval veter s hitrostjo do 126 kilometrov na uro.
Gre za najhujšo naravno nesrečo na Havajih od leta 1960, ko je v cunamiju na Velikem otoku umrlo 61 ljudi. Gori tudi tam, vendar pa je župan okrožja Veliki otok Mitch Roth zatrdil, da nima poročil o mrtvih, ranjenih ali uničenih hišah.
Požar na Mauiju je tudi drugi najbolj smrtonosen v ZDA po požaru Camp v Kaliforniji, ki je leta 2018 zahteval 85 življenj in uničil mesto Paradise. Tiskovni predstavnik Havajske agencije za posredovanje v izrednih razmerah Adam Weintraub je novinarjem povedal, da še vedno iščejo preživele in rešujejo ljudi.
Maui je v sredo zapustilo 11.000 turistov, v četrtek še najmanj 1500, na otoku Oahu pa so zanje in evakuirane domačine v glavnem mestu Honolulu pripravili zavetišče v Konvencijskem centru.
Župan okrožja Maui Richard Bissen mlajši je dejal, da se preiskava vzrokov požarov v četrtek še ni začela, saj se osredotočajo na reševanje in gašenje.
Ameriški predsednik Joe Biden je v četrtek Maui razglasil za območje velike naravne nesreče in obljubil zvezno pomoč vsem, ki so ostali brez najbližjih ali hiš.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje