Boris Nadeždin. Foto: Reuters
Boris Nadeždin. Foto: Reuters

"Ko vidimo na desetine ljudi, ki niso več živi, a se vseeno podpisujejo, se postavlja vprašanje o etičnih standardih človeka, ki te podpise zbira," je dejal namestnik predsednika komisije Nikolaj Bulajev. Dodal je, da je "do neke mere kandidat neposredno vpleten".

Nadeždina in drugega kandidata Sergeja Malinkoviča je pozval, naj se v ponedeljek zglasita pred komisijo, ki jima bo predstavila rezultate preverjanja.

60-letni Nadeždin je že zavrnil obtožbe in posvaril, da se bo v primeru zavrnitve kandidature obrnil na sodišče. "Če kdo vidi mrtve duše na mojih seznamih podpisov, naj teh vprašanj ne naslavlja name," je še dodal in na Telegramu objavil fotografije ljudi, ki čakajo v vrsti, da bi oddali podpise k njegovi kandidaturi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nadeždin je v zadnjih tednih stalno pridobival podporo, številni državljani po vsej državi pa so stali v dolgih vrstah, da bi oddali svoj podpis in tako podprli njegovo kandidaturo za predsednika.

Opozicijski politik je nato v sredo komisiji predal več kot 100.000 potrebnih podpisov volivcev, ta pa bo prihodnji teden odločila, ali bo Nadeždin lahko kandidiral.

Nadeždin podpira normalizacijo odnosov z Zahodom

Poleg tega, da se odkrito zavzema za konec vojne v Ukrajini, Nadeždin podpira tudi osvoboditev političnih zapornikov in normalizacijo odnosov z Zahodom. Dodal je, da bi si v primeru izvolitve prizadeval za pogajanja in podpis mirovne pogodbe z Ukrajino.

Dejal je, da je Putin naredil "usodno napako s tem, ko je sprožil posebno vojaško operacijo". To je izraz za vojno v Ukrajini, ki ga uporablja Kremelj. Po Nadeždinovih besedah Putin "vleče Rusijo v preteklost".

Če bo volilna komisija odobrila njegovo kandidaturo, se bo marca lahko potegoval za predsedniški položaj kot kandidat stranke Državljanska iniciativa.

Tatjana Stanovaja, ustanoviteljica podjetja za politične analize R.Poltik, je dejala, da so oblasti Nadeždinu verjetno dovolile, da poskusi neuspešno zbrati podpise za nastop na volitvah, s čimer bi "pokazali brezupnost protivojne agende".

A Nadeždin je pridobil podporo zaprtega opozicijskega politika in aktivista Alekseja Navalnega, sestal se je z jeznimi ženami vojakov, ki se borijo v Ukrajini, poskuša se povezati tudi z ruskimi nasprotniki vojne, ki so pobegnili v tujino. Zaradi vsega tega je njegova kandidatura politično sramotna za Kremelj, poroča Guardian.

Neodvisni center za raziskave javnega mnenja Levada je ta teden sporočil, da ankete kažejo manj kot 10-odstotno podporo Nadeždinu, obeta pa si lahko le nekajodstotno podporo na volitvah, verjetno dvoodstotno.

Drugo kandidatko, ki je odkrito proti vojni v Ukrajini, Jekaterino Duncovo je volilna komisija že diskvalificirala. Kot razlog so navedli domnevne napake v oddanih obrazcih, vključno s slovničnimi napakami, poroča Guardian.