"Nisem predsednik države, sem voditelj revolucije in ne morem odstopiti," je libijski voditelj dejal v dolgem nagovoru, prvem po izbruhu protestov proti njegovi oblasti. "To je moja država, moja država," je v govoru na državni televiziji kričal Gadafi. Poudaril je, da protestniki služijo hudiču, ne Libiji in da si ne želijo revolucije, temveč "kaos, brade in turbane".
Gadafi je v telefonskem pogovoru italijanskemu premierju Silviu Berlusconiju zagotovil, da je z njegovo državo vse v redu. "Brat voditelj je med telefonskim pogovorom s prijateljem Berlusconijem zatrdil, da je Libija v redu, njeni ljudje ohranjajo njeno varnost, stabilnost in nacionalno varnost. Kdor hoče vedeti resnico, bi moral pozorno spremljati libijske medije in ne laži ter izmišljene informacije, ki jih oddajajo organi izdajalcev," je sporočila uradna tiskovna agencija JANA.
Podoba Libije v svetu je izkrivljena, je še povedal. "Vsi afriški narodi gledajo Libijo, vsi voditelji sveta gledajo Libijo. Protestniki služijo hudiču, ponižati vas hočejo. Želimo si opomoči, se učinkovito odzvati. Ne morem zapustiti svoje države, umrl bom kot mučenik v državi svojih prednikov. Sem beduinski bojevnik, ki je Libiji prinesel slavo," je zatrdil. "Libija želi slave, Libija želi biti na vrhu, na vrhu sveta."
"Svetovne velesile ne bodo zrušile Libije. Libijci so se v preteklosti že uprli ZDA in Veliki Britaniji. Ne bomo se predali," je nadaljeval med več kot enournim govorom, ki naj bi potekal pred njegovo rezidenco v Tripolisu, ki je bila poškodovana v ameriškem obstreljevanju v 80. letih prejšnjega stoletja in je v znak kljubovanja niso nikoli obnovili. Ponovil je obtožbe, da so protestniki predvsem mladi ljudje, ki so jim dali "halucinogene droge" in posnemajo dogodke iz drugih držav v arabskem svetu. Protestnike je obtožil, da "se igrajo z enotnostjo države", in dejal, da si v skladu z libijskim zakonom zaslužijo smrtno kazen. "Protestniki so majhna skupina teroristov, podgan in plačancev, ki ne predstavljajo Libijcev. Protestniki želijo Libijo spremeniti v islamsko državo, v nov Afganistan. Želite, da pridejo Američani in okupirajo našo državo kot Afganistan?"
Poziv privržencem, naj gredo na ulice
Svoje privržence je pozval, naj gredo v sredo na ulice in ga podprejo. "Če ljubite Moamerja Gadafija, pojdite ven in zaščitite libijske ulice. Pridite iz svojih domov, napadite jih v njihovih brlogih. Umaknite svoje otroke z ulic. Drogirajo vaše otroke, napijajo vaše otroke in jih pošiljajo v pekel. Boji se bodo nadaljevali za vsako ulico, dokler libijska zemlja ne bo osvobojena. Umaknite umazane podgane z ulic". Če se protestniki ne predajo, bo Libijo "očistil hišo za hišo". Zatrdil je, da še ni uporabil sile, a jo bo, če jo bo moral. "Če bomo morali uporabiti silo, jo bomo uporabili v skladu z mednarodnim pravom in libijsko ustavo. Boril se bom do zadnje kapljice svoje krvi," je zlovešče napovedal v govoru, ki naj bi bil vnaprej posnet. Govor so predvajali tudi na velikem zaslonu na Zelenem trgu v središču prestolnice, kjer se je zbralo na stotine privržencev oblasti.
Gadafi je napovedal, da bodo v sredo ustanovili ljudske odbore in samoupravne občine, kot je predlagal njegov sin Saif Al Islam. Podobno kot njegov sin je opozoril, da bi lahko Libija zdrsnila v državljansko vojno.
Notranji minister prebegnil
Libijski notranji minister Abdel Fattah Younes al Abidi je oznanil, da je prebegnil in podprl "revolucijo 17. februarja", poroča televizija Al Džazira, ki je predvajala posnetek Al Abidija, na katerem bere izjavo in poziva libijsko vojsko, naj podpre "legitimne zahteve" ljudi.
V dveh dneh 62 mrtvih
Protesti, ki so se sredi prejšnjega tedna začeli na vzhodu države, so se razširili tudi na prestolnico Tripolis, kjer so že drugo noč zaporedoma potekali spopadi med protestniki in pripadniki varnostnih sil. Organizacija Human Rights Watch je sporočila, da je samo v zadnjih dveh dneh v prestolnici umrlo najmanj 62 ljudi. Po poročanju prič je Gadafi na protestnike v Tripolisu poslal celo vojaške helikopterje in letala, medtem ko so na vzhodu države vojaki prestopili na stran ljudstva in se spopadli z Gadafiju zvestimi silami.
"Hvala Bogu je začelo deževati"
Pred govorom se je Gadafi na kratko pokazal na televiziji in v 22-sekundnem posnetku, na katerem se je pojavil z dežnikom, zanikal, da bi pred protivladnimi protesti, ki so zajeli vso državo, pobegnil v Venezuelo in prebivalce pozval, naj ne nasedajo medijem, ki so v rokah potepuških psov. "Želel sem spregovoriti mladim na Zelenem trgu (v Tripolisu) in ostati z njimi pozno v noč, vendar je začelo deževati. Hvala Bogu, to je dobra stvar," je dejal Gadafi v svojem vozilu pred vhodom v svojo hišo.
VS razpravlja o Libiji
Visoka komisarka Združenih narodov Navi Pillay je napade na civiliste primerjala z zločini proti človečnosti in obsodila "brezčutnost s katero libijske oblasti in njihovi plačanci poporočanju streljajo s pravimi naboji na mirne protestnik". Zaradi dogajanja v Libiji se za zaprtimi vrati sestaja Varnostni svet ZN-a.
Prepozna pobuda za dialog
Gadafijev nekdanji vodja protokola Nuri Al Mismari, ki je bil svojemu voditelju zvest skoraj vseh 40 let na oblasti, je s položaja odstopil v pondeljek, je dejal, da Gadafi ne bo klonil kljub temu, da ni nihče močnejši kot je ljudstvo. Gadafi ne bo odstopil ali zapustil Libije, ampak se bo s protestniki boril do krvavega konca, je o odločenosti libijskega voditelja v luči nemirov po vsej državi, dejal njegov nekdanji vodja protoklola.
Po njegovih besedah se Gadafi zdaj trudi vzpostaviti dialog s klanskimi voditelji, da bi umiril razmere, vendar sam meni, da je po vsej "preliti krvi" prepozno za tako pobudo. "Bitka ljudstva bo potekala do konca, toda zmagalo bo ljudstvo," je prepričan Al Mismari in dvomi, da bo nasilje preraslo v državljansko vojno, pred katero je posvaril Gadafijev sin. Libijci se namreč borijo za človekove pravice in ne za razdelitev države. Al Mismari je Libijo zapustil konec leta 2010, ko je odšel na operacijo srca v Francijo.
Lani novembra so ga v Franciji na libijsko zahtevo aretirali zaradi domnevnih poneverb, vendar sam pravi, da ga niso odstavili s položaja in je bil vseskozi v stikih z Gadafijevo administracijo.
"Napadi mejijo na zločine proti človečnosti"
Iz Tripolisa so poročali o mirnem torkovem jutru z močnim deževjem, zaradi česar so ljudje večinoma ostali doma. Pred tem so prebivalci poročali o letalskem bombardiranju delov mesta.
"To je nepredstavljivo. Vojaška letala in helikopterji na slepo bombardirajo eno območje za drugim," je v oglašanju za arabsko televizijo Al Džazira dejal politični aktivist Adel Mohamed Saleh.
V ponedeljek sta na letališču na Malti pristala dva libijska vojaška lovca, potem ko sta pilota zavrnila napad na protestnike in se odločila za prebeg. Na stran protestnikov so prestopili tudi številni vojaki, ki niso želeli sodelovati pri nasilnem zatrtju protestov.
V spopadih med protestniki in Gadafijevimi silami, med katerimi so tudi plačanci iz drugih afriških držav, je bilo po podatkih organizacij za človekove pravice ubitih na desetine ljudi. Human Right Watch je sporočil, da je bilo v petih dnevih protestov ubitih najmanj 233 ljudi, čeprav libijska opozicija trdi, da je ta številka veliko večja.
Visoka komisarka ZN-a za človekove pravice Navi Pillay se je zavzela za mednarodno preiskavo napadov na protestnike, ki po njenem prepričanju mejijo na zločine proti človečnosti. "Razširjeni in sistematični napadi na civiliste mejijo na zločine proti človeštvu," je dejala Pillayjeva in obsodila uporabo strojnic, ostrostrelcev in vojaških letal proti civilistom.
Egipt krepi prisotnost ob meji
Zaradi nemirov so prebivalci že začeli zapuščati Libijo, zaradi česar je sosednji Egipt okrepil prisotnost varnostnih sil ob meji, ki jo je prečkalo več tisoč ljudi. Postavljene so tudi poljske bolnišnice. Egipt je pripravil štiri letala za evakuacijo svojih državljanov, vendar čaka na dovoljenje egitovske kontrole poletov.
Vlada v Kairu je sporočila, da je Libija odgovorna za varnost egiptovskih državljanov, potem ko je Gadafijev sin Saif Al Islam v televizijskem govoru obtožil Egipčane sodelovanja v nemirih, kar je za Egipt obtožba brez osnove.
"Prosimo zaščitite Libijce"
Gadafija medtem zapušča vse več libijskih diplomatov po svetu, ki so ogorčeni nad nasilnim ukrepanjem oblasti ob protestih. Libijski veleposlanik v Indiji Ali Al Esavi, ki je odstopil zaradi nasilnega poskusa zatrtja protestov, je svetovne sile pozval, da Libijcem, ki jih po njegovih besedah ubijajo plačanci in vojaška letala.
"Libijci ne morejo narediti nič proti zračnim napadom. Ne prosimo za mednarodne sile, a pozivamo mednarodno skupnost, da reši Libijce," je dejal Al Esavi iz hotelske sobe v New Delhiju, kamor se je umaknil potem, ko je zapustil svoje veleposlaništvo.
Dejanja svojega voditelja je obsodil tudi libijski veleposlanik v Maleziji, ki jih je označil za "barbarska in zločinska". Veleposlanik v ZDA je odrekel svojo podporo Gadafiju, vendar pa ni odstopil.
V pondeljek so v svoji izjavi za javnost predstavniki libijske misije pri Združenih narodih pozvali vojak ein častnike libijske vojske, ne glede na njihov status, da se zberejo in se odpravijo v Tripolis, da "kači odsekajo glavo".
Mesić pozna drugačnega Gadafija
Nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki je trikrat obiskal Gadafija, je v pogovoru za reški Novi list dejal, da ne verjame, da je libijski voditelj odgovoren za pokol.
"Težko povezujem Gadafija z ukazi za streljanje na protestnike. Kot ga poznam jaz, je on osvobajal ljudi, ki bi morali biti kaznovanu zaradi nasprotovanja njemu," je dejal Mesić, ki je večkrat dejal, da ga z Gadafijem veže obojestransko prijateljstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje