Ameriško zunanje ministrstvo se je odločilo, da Ri Gunu, severnokorejskemu pogajalcu o jedrskem programu številka dve, dovoli obisk v New Yorku in San Diegu konec meseca, kjer se bo udeležil večstranskih pogovorov o Pjongjangovem jedrskem programu s strokovnjaki, analitiki in znanstveniki, ki preučujejo Severno Korejo. State Department možnosti pogovorov med ZDA in Severno Korejo ni omenjal, se pa pojavljajo namigovanja, da naj bi se ameriški diplomat Sung Kim neuradno srečal z Rijem med njegovim obiskom v ZDA.
Prvi korak na poti k pogajanjem?
Washington upa, da bi bilo neformalno srečanje prvi korak Pjongjanga k vrnitvi k šeststranskim pogajanjem o končanju jedrskega programa izolirane države. Severna Koreja je maja izvedla svoj drugi jedrski test in s tem močno ujezila mednarodno skupnost, posledično pa je Varnostni svet Združenih narodov sprejel še strožje sankcije proti režimu Kim Džong Ila.
Pred šeststranskimi zahteva Pjongjang dvostranske pogovore
Šeststranska pogajanja, na katerih poleg ZDA in Severne Koreje sodelujejo še Južna Koreja, Kitajska, Rusija in Japonska, so zastala, odkar je Pjongjang pred pol leta zapustil pogajalsko mizo. Pjongjang je z izpustitvijo dveh ameriških novinark avgusta namignil, da si želi boljših odnosov z ZDA, pred desetimi dnevi pa, da se želi vrniti k šeststranskim pogajanjem, a da se želi najprej pogovarjati z ZDA.
ZDA "preizkušajo teren"
Washington, ki se še ni izjasnil glede dvostranskih pogajanj, želi zagotovilo, da se bo Pjongjang res vrnil k večstranskim pogajanjem in da se je pripravljen odpovedati svojemu jedrskemu programu preden se spusti v dvostranski dialog. Analitiki v dovoljenju za Rija, da obišče ZDA, vidijo znak, da želi administracija predsednika Baracka Obame raziskati, ali so neposredni pogovori med državama mogoči.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje