"Sprva ni bilo lahko. Vsak od njih je svoj svet. Zelo različni so, pri vsakem je potreben drugačen pristop. Ko jih spoznamo, so zelo odkriti. Pokažejo, ali so zadovoljni ali ne, zato ni težko delati z njimi. Vesela sem, da smo tako dobra ekipa," o svojih zaposlenih v socialnem podjetju Mobhu pravi Marta Garrido Blanco. Foto: Televizija Slovenija

Marta Garrido Blanco se je po srednji šoli odločala med študijema arhitekture in novinarstva. "Nazadnje sem se odločila za arhitekturo, a mi ni ugajala. Naslednje leto sem se prepisala na novinarstvo. Diplomirala sem in začela delati, vendar sem ves čas nekaj pogrešala. Pri 33 letih sem začela razmišljati, da bi se raje ukvarjala z oblikovanjem lesa. To me je pripeljalo sem," pojasnjuje Španka, ki je zapustila rodno Barcelono in se preselila v dokaj neznano špansko mesto Cuenca, kjer se je vpisala na študij podjetništva na Univerzi v Cuenci, ki podpira podjetniške pobude v tej istoimenski pokrajini.

Cuenca leži v pokrajini Kastilja- La Manča, kjer v zadnjih letih opažajo pozitiven trend priseljevanja mladih z drugih koncev Španije. Foto: Televizija Slovenija
Cuenca leži v pokrajini Kastilja- La Manča, kjer v zadnjih letih opažajo pozitiven trend priseljevanja mladih z drugih koncev Španije. Foto: Televizija Slovenija

Kmalu zatem je odprla socialno podjetje Mobhu, ki se ukvarja z oblikovanjem lesa in zaposluje ljudi s posebnimi potrebami. "Podjetje je osnovano na socialnih in okoljskih vrednotah. V Barceloni imam brata z oviranostmi, zato mi to veliko pomeni. Obenem me je les od nekdaj zanimal. Ko sem prišla v Cuenco, sem si želela združiti oboje, les in korist za osebe z oviranostmi. K sreči sem odkrila mizarske delavnice, kot je ta. Vodijo jih društva za pomoč osebam z intelektualno oviranostjo," je pojasnila.

Po dveh letih in pol delovanja ima podjetje že 40 zaposlenih, ki delujejo v okviru petih delavnic – dve sta v Cuenci, dve v okolici Toleda, ena pa v okolici Ciudad Reala. "Sprva ni bilo lahko. Vsak od naših zaposlenih je svoj svet. Zelo različni so, pri vsakem je potreben drugačen pristop. Ko jih spoznamo, so zelo odkriti. Pokažejo, ali so zadovoljni ali ne, zato ni težko delati z njimi. Vesela sem, da smo tako dobra ekipa," pravi o svojih zaposlenih, na katere je zelo navezana.

Svojo vizijo in pristop želi Marta širiti tudi med druga podjetja in v druge španske pokrajine. "To, kar počne Mobhu z lesom, bi lahko posnemali v drugih delavnicah, denimo slikarskih ali keramičnih," je prepričana podjetnica, ki velik pomen posveča tudi okoljskemu vidiku. "Spodbujamo uporabo lesa iz Cuence, iz odgovorno upravljanih gozdov. Posek tega lesa gozdu ne škoduje, temveč pripomore k obnavljanju," je pojasnila.

Serija oddaj Talenti EU-regij

Televizija Slovenija je v sklopu projekta Talenti EU-regij pripravila niz 26 kratkih oddaj, v katerih predstavlja dobre prakse iz 11 evropskih držav. Oddaje bodo predvajane na slovenski nacionalni televiziji TV SLO, hrvaški nacionalni televiziji HRT in bosanski televiziji BRT TV.

Zgodbo Martinega socialnega podjetja si boste lahko na TV SLO 1 ogledali v ponedeljek, 28. aprila, ob 17.30, že v nedeljo, 27. aprila, pa bo oddaja na ogled na portalu 365.

Nove zgodbe o talentih boste lahko vsak konec tedna brali tudi na naši spletni strani.

V zadnjih letih v pokrajini zaznavajo selitveni prirast

V pokrajino Kastilja - La Manča, kjer leži tudi Cuenca, se sicer v zadnjih letih z drugih koncev Španije priseljuje vse več mladih. "Upada prebivalstva ne moremo zaustaviti s sedanjimi prebivalci naše pokrajine. To je biološko dejstvo. Starejši prebivalci nimajo otrok, zato se število prebivalcev ne povečuje," pojasnjuje podpredsednik vlade avtonomne skupnosti Kastilja - La Manča Jose Luis Guijarro. "Spodbuditi moramo priseljevanje od drugod, to je zelo pomembno. Selitveni prirast mora biti pozitiven, v zadnjih letih smo to dosegli, saj ta znaša 15.000 oseb. Razlika med številom priseljenih v našo regijo in številom odseljenih je 15.000 oseb," je poudaril.

"Nisem načrtovala, da bom podjetje ustanovila prav tukaj, a sem zelo zadovoljna," ob tem pravi Marta. "Mesto nima veliko obiskovalcev, popotniki po Španiji ga redko obiščejo. Škoda, kajti lepo ni le mesto, pač pa tudi narava, ki ga obdaja. Mirno je in ljudje so zelo prijazni," dodaja Španka, ki je v Cuenci našla svoje poslanstvo.

Martino socialno podjetje