Odmevi vsak delavnik ob 22.00 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Ronja je iskriva in zelo pogumna deklica, ki se ničesar ne boji. Le čarovnice ji niso preveč všeč. Ste za to, da se Ronja in Pepe skupaj lotita tega neprijetnega strahu? Pridite tudi vi! Spet nas čaka koristna zabava!
Žvenkci pomagajo babi urejati pletilni kotiček. Žvenk Glavni ji izdela ventilator, mama pa ji podari vijoličasto rožico z vrta. Babi jo poimenuje Rožica. A ko se babi prebudi iz dremeža, opazi, da se je rožica premaknila. Mina in Tim se trudita razvozlati skrivnost.
Ela Nela je naporen dojenček. Mili in Moli pa se zdi strašno zabavna, zato jima je všeč. Teta Magda pa ni zadovoljna in poskuša Elo Nelo spremeniti. Mili in Moli ji ponudita pomoč, a je teta Magda noče sprejeti. Ko pa Ela Nela izgine, teta Magda končno pokliče Mili in Moli na pomoč. Ela Nela se le uspe prikupiti teti Magdi.
Jan rad pomaga babici in dedku na kmetiji. Zakaj ima rad živali, katera so njegova najljubša opravila in kako pomolsti kravo. Vse to v kvizu Spoznaj Jana! Lovro, Bor in kolobarniki imajo že pripravljena zabavna vprašanja.
Ob Zofki dežuje. Malinka išče zavetje, Gaki pa namesto dežnika prinese balon. Kdo bo Zofkarjema priskočil na pomoč in kdo bo prinesel sonce? Odprite svoje dežnike in spoznajte črko D!
Panika! Simon je izgubil telefon z vsemi podatki, Svitu pa je nekdo ukradel kolo. Kaj, če tatovi zdaj pridejo še v njihovo stanovanje?! Edino rešitev prinaša sosed Jože, ki očitno veliko ve o varnosti na spletu in na splošno. Jože ugotovi, da Firbcologi res niso preveč uspešni pri skrivanju svojih gesel, in obeta se mala šola o varnih geslih. Medtem Tine in Žana obiščeta volkove, Lars in Ema operno šepetalko, Matija in Pika pa rešujeta križanko, pripravljeno prav zanju.
Skupaj z mladim občinstvom iz OŠ Škofljica in akademskim tolkalcem, članom Orkestra Slovenske filharmonije ter ustvarjalcem in povezovalcem simfoničnih koncertov za mlade poslušalce, Francijem Krevhom se bo Krompirjev studio spremenil v koncertno prizorišče. Svoje bodo v rubriki Kaj znaš pa ti? dodali še mladi iz zasedbe 3 GUNS, v Krompirju pa tudi o interaktivni glasbeno-gledališki predstavi za mlade z naslovom A ME SLIŠIŠ?!?, ki jo pripravljajo v Pionirskem domu, anketa Malo mešano in za konec še izziv.
V 2. oddaji se v igro znanja podajajo sami fantje: Gašper, Rok in Aljaž iz OŠ Rodica (rumeni) ter Elmedin, Luka in Tine iz OŠ Draga Kobala Maribor (vijolični), spretnost v Hitrih lončkih pa preizkusijo Gaia, Nina in Nejc iz OŠ Grm Novo mesto ter Val, Gašper in Tajda iz OŠ Gustava Šiliha Velenje. Barvne besedne zveze in velemesta na otokih se hitro pobarvajo v zeleno, sončni bogovi v bolj sivo. Pri plesu se tekmovalcem zatika, branje jim steče. Medtem, ko rumeni raje drsijo po zimskem ledu, vijolični preučujejo pomladansko cvetenje. V labirintu nastane besni esej. Koga na koncu popade veselje, pa v Malih sivih celicah.
Edini in zelo popularen kviz za mlade Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
V Infodromu skupaj z učenci Walfdorske šole Ljubljana predstavimo nekaj namigov za preživljanje počitniških dni. Nekaj besed namenimo tudi novi energijski in nizkoenergijski pijači, ki je na družbenih omrežjih zelo priljubljena. Zanimalo nas je namreč, katere snovi vsebuje in zakaj lahko škodi zdravju mladih. 31. oktober je pri nas državni praznik, dan reformacije, v nekaterih delih sveta pa je dan oziroma noč, posvečena čarovnicam. Pozanimali smo se, od kod izvira in kaj pomeni praznik, ki ga v angleško govorečem svetu imenujejo Halloween. Anže iz okolice Slovenskih Konjic nam predstavi svoje domače živali, v Spletkah pa z Metko poklepetamo o Snapchatu in o tem, kako lahko na Snapmapu spremljamo, kaj počne prijatelj.
Po dolgih počitnicah se na male ekrane spet vrača Osvežilna fronta. Prva epizoda nove jesenske sezone bo namenjena varnemu seksu. Mila ima cel kup vprašanj za svoje starše, Ajdi sta v rubriki Babenberg na spolnost pogledali predvsem s stališča deklet, Rok je v Kvikijih zbral cel kup informacij o spolno prenosljivih okužbah, v Epskem filmu so ugotavljali, kaj so nas naučile filmske seks scene, za konec pa sta Bibi in Silvester zbrala še najboljše komentarje gledalcev, ki so prispeli na naslov Osvežilne fronte.
Ste opazili, da ne morete več brati knjige, če je ne odmaknete daleč od oči? To so prvi znaki »starovidnosti« oziroma pešanja vida zaradi starosti. Žal to ni edina težava, ki jo lahko očem in našemu vidu prinese starost. Gost oddaje Ah, ta leta!, oftalmolog dr. Marko Hawlina, bo razložil, katere so najpogostejše bolezni oči pri starejših, kakšni so njihovi simptomi in kako jih lahko zdravimo ali lajšamo.
V nedeljo, 8. oktobra je Binkoštna cerkev v Sloveniji praznovala 90 let delovanja. Prazničnega bogoslužja so se v Kidričevem pri Ptuju udeležili binkoštniki iz vse Slovenije. Okroglo obletnico so obeležili tudi z obsežno knjižno izdajo z naslovom "Plamen, ki gori".
Predstavljamo vam tudi družino, ki si prizadeva vzgajati otroke v skladu s svojo verozpovedjo in z zdravim načinom življenja.
Priporoči:
Predstavljamo vam tudi družino, ki si prizadeva vzgajati otroke v skladu s svojo verozpovedjo in z zdravim načinom življenja.','https://www.rtvslo.si/tv/spored/tvs1/2023-10-28/11782770')">Deli
Ljubljana je dobila spomenik izbrisanim prebivalcem Slovenije. Predstavlja ga značilna črka Ć v večini njihovih priimkov. Gost oddaje je eden izmed njegovih avtorjev, vizualni umetnik Vuk Ćosić, ki že 30 let soustvarja slovensko sodobno kulturo. Z zgodovinarji tematiziramo spomenike na območju nekdanje Jugoslavije. Predstavljamo tudi roman leta v Novi Makedoniji: Skrite želje, nemirna potovanja, ki je izšel v slovenskem prevodu. Pogovarjali smo se z njegovim avtorjem in prevajalcem Vladimirjem Jankovskim.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Kakšen vpliv imajo živali na družinsko življenje in tudi na življenje otrok v Zavodu Planina, bo jasno na začetku oddaje. Nadaljevali bomo z jesenskim Ljubljanskim barjem, s solarnim dermatitisom pri živalih in končali z lepotcem pasme tornjak. Škoda bi bilo zamuditi.
ozivalih@rtvslo.si
Kam se turistično razvija Kozjanski park skupaj z Gradom Podsreda? Kako so v Soteski Vintgar omejili prekomeren turistični obisk in zakaj je Grad Rajhenburg primer dobre prakse, kako na podeželju avtentično oživljati grajske vsebine?
Mikija zaskrbi, da je njegov najmlajši nečak Ivan malo preveč punčkast in zato se odloči, da ga bo poskusil odvrniti od plesa, ki nečaka zanima mnogo bolj, kot kakšen nogomet, boks in sorodni »moški« športi.
Iva pa v domu starejših občanov na lastno odgovornost organizira ples za upokojence in seveda ji prijateljice takoj priskočijo na pomoč. Kljub dobremu začetku, pa se plesno druženje ne izide po pričakovanjih.
Miki pa po vseh neuspelih poskusih z »moškimi« športi, končno le najde pravi šport za Ivana. Ali pa vsaj misli, da ga je.
Dostopnost medijev je ena izmed pravic invalidov. Toda senzorno oviranim invalidom so prav mediji pogosto nedostopni. V Sloveniji živi okoli 1500 ljudi s popolno izgubo sluha in več kot 200.000 z okvaro sluha, komercialni mediji pa so jim po večini nedostopni. Zato ima javni medij zelo pomembno vlogo, saj mora vsem, brez izjeme in pod enakimi pogoji, zagotoviti kakovostne informativne in izobraževalne vsebine.
Slovenska gospodarska zveza v Celovcu letos praznuje 35 let neprekinjenega delovanja.
Na tržaškem in goriškem Krasu že 22 pripravili prireditev Okusi Krasa.
Gost oddaje: muzikolog, kitarist, pevec, producent, urednik in kolumnist Luka Sraka. Tema pa porabske pesmi v sodobni preobleki.
Vabljeni k ogledu v soboto ob 15.35 na TV SLO1.
Prepletanje tradicionalnega znanja ter inovativnih tehnik oblikovanja in izdelovanja čipkastih umetnin smo spoznavali z Lidijo Anzelm v Idriji. Unikatno in najsodobnejše pohištvo, ki ga izdelujejo v Novem mestu, pa krasi marsikatero prestižno megajahto. V podjetju Bobič Yacht Interior se ne ustrašijo novih izzivov.
POSEBNE BAZILIKE IN POTAKNJENCI
Na kmetiji Mazejevih spoznavamo nekaj nenavadnih sort bazilik. Z globalizacijo v njihovih eteričnih oljih vonjamo vse kaj drugega kot nam znani vonj bazilik. Drevesasto razraščene najlažje razmnožimo s potaknjenci.
ARANŽMA NA GROBU
V dneh pred 1. novembrom, ko se spomnimo pokojnih sorodnikov in prijateljev, urejamo grobove. Sebastjan bo ustvaril tak aranžma, ki bo dopolnil že pred tedni posajen nasad ob družinskem grobu.
BUČE, NETOPIRJI ...
Na vrtu Zelena sreča že tradicionalno zaznamujejo praznike tako, da družina skupaj polepša dom in okolico. Seveda v teh dneh ne gre brez buč, Ireni pa so tudi pokazali, kako lahko izdela netopirje ob skorajšnji noči čarovnic.
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Kam pobegniti iz stresnega, hektičnega vsakdana, da si napolnimo baterije in sprostimo glavo? Kje bi bilo popolno pribežališče za preživljanje vikendov in dopusta? To se je spraševal tudi naš gostitelj, ki pa je hitro našel odgovor. Na Gorenjskem, v Gozdu Martuljku, je kupil parcelo, na katero je postavil počitniško hišo, vredno vse pozornosti.
V zasanjanih Brkinih, kjer pokrajina valovi od sadnih nasadov in mogočnih gozdov, si je dom uredil mlad par. Pa ne kar kakršen koli dom. Njuno domovanje je namreč oblikovano z velikim spoštovanjem do lokalne identitete in tradicije ter je dober dokaz, da najbolj pristni interjerji nastajajo v sozvočju z lastniki. Še bolje, s pomočjo njihovih spretnih rok in ustvarjalnih idej.
Stanovanje v tristanovanjski stavbi blizu Medvod je nekaj posebnega zato, ker sta ga kupila arhitekta za svojo družino. Ob nakupu so ju čakali prazni, neopremljeni prostori. Seveda smo bili radovedni, kako sta strokovnjaka dane razmere prilagodila svojim željam in zahtevam.
Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Po desetletju premora se vrača Festival slovenskega šansona. Festival spodbuja nastanek novih kakovostnih skladb v slovenskem jeziku. Po dveh predizborih se je deset zasedb z novimi šansoni uvrstilo v finalni večer. Nastopili bodo: Ana Maria Mitić (V našem belem hodniku), Primož Vidovič (Triptih sestre Felicite), Patricija Škof (Šanson iz tujine), Zajtrk (Jera), Andrej Tomšič (Bistro), Smaal Tokk (Dihej), Violoncelli Itinerati (Sredozemlje), Jure Ivanušič in Nordunk (Južni veter), Veronika Nikolovska (Ti si moj svet) ter Tomaž Hostnik (Dekle iz zlatih sanj). Sklepno prireditev bodo vodili Tilen Artač, Višnja Fičor in Igor Velše.
Strokovna žirija v sestavi Vita Mavrič, Leon Firšt, Mia Žnidarič, Boštjan Gombač in Slavko Pregl bo podelila štiri nagrade: za najboljše besedilo, za najboljšo glasbo, za obetavno mlado avtorico ali avtorja oziroma izvajalko ali izvajalca in veliko nagrado Slovenski šanson 2023 za najboljši šanson v celoti.
Festivala slovenskega šansona, ki je projekt Prvega programa Radio Slovenija, bo na Dan RTV in bo obeležil tudi 95 let Radia Slovenija in 65 let Televizije Slovenija. Na prireditvi bosta podeljeni tudi nagradi Franeta Milčinskega - Ježka.
Magnus prosi Birgitte, da bi vnovič skupaj nastopila v televizijski pogovorni oddaji o političnih družinah. Birgitte je na trnih zaradi bližnjega volilnega spopada s podpredsednikom Novih demokratov Jonom Berthelsenom. Dan pred izrednim kongresom jo premierka Signe Kragh pošlje v Grenlandijo. Katrine je zaradi izzivov v delovnem kolektivu izgorela. Emmy Asgerju ob slovesu prizna, kaj se je zgodilo po njuni prvi skupni noči.
BORGEN – RIGET, MAGTEN OG ÆREN / Borgen – Power and Glory / Danska / 2022
Scenarij: Adam Price
Režija: Per Fly, Mogens Hagedorn Dagur Kari
V glavnih vlogah: Sidse Babett Knudsen, Birgitte Hjort SØrensen, Mikkel Boe FØlsgaard, Lars Mikkelsen
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Odličen prvenec perspektivne kosovske režiserke je bil leta 2021 na prestižnem festivalu Sundance nagrajen kot najboljši film v kategoriji svetovna kinematografija.
Film je posnet po resnični zgodbi Fahrije, kosovske vdove, katere mož je izginil med vojno. Spopada se s žalostjo, težko finančno situacijo in vzgojo dveh otrok v patriarhalnem okolju. Boljše življenje vidi v zagonu izdelave in prodaje lokalnih proizvodov. Sčasoma ji uspe zbrati skupino pomočnic, prav tako vdov, in doseči posel z večjo trgovsko verigo. V strogem, moškem okolju pa je seveda neodvisna ženska nezaželena, še več, predstavlja grožnjo tisočletni definiciji odnosa med spoloma. Fahrija se pogumno spopade z vsem ovirami – tako v svoji vasi kot v svoji družini.
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.
Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.