Ko smo v Avtomobilnosti obiskali ljubljanski živalski vrt, je bil tam pravi dan živalske mobilnosti. Na pot so odšle številne živali, med njimi tudi mačji panda Bambu, ki je lani med obiskovalci poskrbel za veliko navdušenja. Bambu je prikupna samička, ki je lani v domovanju ljubljanskega živalskega vrta osrečila svoja prav tako prikupna starša — Magu in Mauka – ter poskrbela za veliko navdušenja.
Mačje oziroma rdeče pande namreč veljajo za ogroženo vrsto – v naravi naj bi jih živelo manj kot deset tisoč in tako je vsak novi mladiček neprecenljiv. Bambu je danes že skoraj odrasla in tako je napočil čas, da je naši prestolnici pomahala v slovo ter spoznala, kako je še kje drugje po svetu.
Prevoz lahko za žival pomeni velik stres
Čeprav se zdi, da prevoz v novo domovanje ni nič posebnega, pa to ni mačji kašelj. Marjan Kastelic, doktor veterinarske medicine, je za Avtomobilnost pojasnil: "Prevoz živali ni samo trenutek, ko je žival naložena v kletko in se pelje s prevoznim sredstvom, ampak je veliko dela treba opraviti že prej. Žival je treba pripraviti na prevoz. Gre za neko novo okolje za žival in transport predstavlja stres."
Vsaka žival ima svoje značilne lastnosti, ki jo delajo tako posebno ali prikupno. Obenem pa moramo te značilnosti upoštevati tudi tedaj, ko mora žival iz takšnih in drugačnih razlogov na pot.
In tako je bila Bambu na dan prevoza deležna prav posebnega treninga, s katerim so jo njeni skrbniki pripravili na njeno največjo pustolovščino doslej.
"V lovilni boks, ki ima na obeh straneh vratca, ujamemo žival. Ko stopi v boks, z obeh strani zapremo vratca. Boks nato odnesemo iz ograde. Ta način je varen predvsem iz razloga, da se žival ne poškoduje ali splaši, je tudi najbolj prijazen do živali. Nato se žival v boksu prinese do transportne kletke v vozilu," je postopek, kako so pripravili Bambu na prevoz, pojasnila oskrbnica v ljubljanskem živalskem vrtu Jana Štiftar.
Živali ne govorijo našega jezika, a z nami vseeno komunicirajo na svoj način. Tako jim moramo prisluhniti, da bi razumeli njihovo počutje. To še posebej velja za živali, s katerimi se družimo vsakodnevno. Kako je treba pravilno v vozilih voziti pse? Vabljeni k ogledu videoreportaže iz oddaje Avtomobilnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje