V Avtomobilnosti smo obiskali tovarno “Böllinger Höfe” in se na ta način poklonili superšportniku audiju R8, ki je prav v tej tovarni letos spomladi dočakal svoj zadnji proizvedeni primerek.
Da se model GT proizvaja na istem mestu, ni naključje. To je tovarna, ki je pravi laboratorij. Sledi najvišjim standardom – ne samo po proizvedenih količinah, ampak predvsem z vidika razvoja, novih tehnologij, detajlov in preciznosti.
E-tron GT odslej predstavlja Audijev najbolj športen, pa tudi najbolj tehnološko dovršen model. Po štirih letih od uvedbe na trg je napočil čas za serijo izboljšav, ki prinašajo predvsem močnejše in učinkovitejše pogone, hitrejše polnjenje baterije, obenem pa tudi izboljšane vozne lastnosti.
Povečan električni doseg
E-tron GT je prvič na voljo v treh različicah. Še najbolj racionalna z oznako S ima “le” 500 kW moči, v primerjavi s predhodnikom pa omogoča kar za 100 kilometrov večji električni doseg in z enim polnjenjem celo preseže razdaljo 600 kilometrov. Doseg je večji predvsem zaradi optimizacije pogonske baterije in njene za 13 kilovatnih ur večje uporabne kapacitete kot doslej (kapaciteta baterije 105 kWh/97 kWh – uporabna).
Hitrejše polnjenje
Kot se za pravega “GT-ja” spodobi, mora biti to tudi dolgoprogaš. In prav v ta namen je Audi povečal največjo moč polnjenja baterije z 270 na 320 kilovatov. A pri polnjenju baterije ni pomembna le največja moč. Pomembna je tudi stabilna krivulja moči glede na napolnjenost baterije. Pri Audiju so namreč povečali temperaturno območje, kjer je mogoče polnjenje z največjo močjo. To omogoča, da baterijo od 10 do 80 odstotkov zdaj napolnimo v le 18 minutah.
Temperaturo baterije in moč polnjenja lahko po novem preprosto spremljamo na zaslonu pred voznikom. Tukaj lahko dobimo tudi napoved, kako hitro se bo baterija glede na trenutno stanje polnila.
RS Performance
Od učinkovitosti k športnosti in dinamiki. Pišemo o dveh različicah z oznako RS. Na zunaj ju boste lahko prepoznali po drugače oblikovanem robu prednjega odbijača, ki ima večjo odprtino za boljšo aerodinamiko in hlajenje, obenem pa tudi izrazitejši difuzor zadaj, ki prav tako izboljšuje pretok zraka. Ta zanimivi vzorec, imenuje se RS ogljikova kamuflaža, je rezerviran le za najmočnejši model RS GT performance. Dodali so tudi karbonsko streho, ki prihrani 12,5 kilograma pri masi vozila, z njeno pomočjo pa so še dodatno znižali težišče.
Nova notranjost
Alternativo strehi iz ogljikovih vlaken predstavlja steklena streha, ki jo lahko zatemnimo v devetih različnih segmentih. Sicer pa je v notranjosti vozila glavna novost nov volanski obroč, ki je na vrhu in spodaj prav po dirkaško prirezan. Ampak kaj je tukaj najopazneje in najzanimiveje? Volanski obroč ima pri modelu RS performance dva velika rdeča gumba. Desni je namenjen hitri menjavi voznih programov, še posebej zanimiv pa je gumb, kjer piše Boost. Ta vklopi funkcijo “push to pass”, ki za 10 sekund ponudi dodatnih 70 kilovatov moči. Gre bolj za sladkorček, ki ga za popestritev vozne izkušnje nudijo električna vozila, kot pa da bi e-tron GT res potreboval še te dodatne kilovate pri prehitevanjih. Že tako elektromotorji različic RS razvijejo kar 630, oziroma 680 kilovatov moči. No, da je izkušnja bolj “rohneča”, pa v notranjosti zdaj po želji lahko poslušamo tudi glasnejši zvok.
Izkušnja z Gran turismom
Za pravo izkušnjo “Gran Turismo” moramo na scenske in zavite ceste. Tokrat sem najbolj užival na poti med Frankfurtom in Heilbronnom in tam spoznal, kako dobro mešanico udobja v vožnji in športne dinamike lahko ponudi ta avtomobil. Tisto, kar naredi pravega GT-ja, je seveda vzmetenje in Audijevi inženirji so ga tokrat povsem predelali. Za začetek so se jeklene vzmeti popolnoma poslovile, nadomestilo pa jih je zračno vzmetenje z naprednim sistemom dveh komor in dveh ventilov.
Češnjo na tehnološki torti e-trona GT predstavlja opcijsko aktivno vzmetenje. Inženirji so nam razložili, da je to vzmetenje tako napredno, da pravzaprav ne potrebuje kamere, ki bi pred vozilom skenirala podlago in ima – popolnoma enako kot človeški vid – precej omejitev. Nov, izjemno zmogljiv sistem namreč kontrolira vsako kolo posebej. Nagibanja karoserije skoraj ni več, s pametnim balansiranjem osi vozila pa dobimo tudi precej bolj različno vedenje vozila oziroma večje razlike med voznimi programi.
Audijev športni avtomobil smo pred prenovo tudi testirali. Spoznajte ga v videoreportaži iz oddaje Avtomobilnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje