Leto kulturnega evra, pozivov radijskih postaj glasbenikom, da plačujejo za predvajanje skladb, in polnih Križank na račun slovenskih izvajalcev je za nami. Zbrali smo nekaj glasbenih utrinkov, ki so zaznamovali leto 2014.
Opozorilo Muzika je džabev obliki spletnega dokumentarca je predstavljalo začetek aktivizma, da se v koncertne dvorane in prodajalne avdiozapisov vrnejo ljudje, ki so pripravljeni za glasbo plačati polno ceno. Evolucija ideje, imenovana Kulturni evro, ki ga je uvedel prostor za urbano kulturo Kino Šiška, je dvignila prah oz. bolje rečeno, zameglila oči večjim težavam in dosežkom.
"Število (slovenskih, op. a.) skupin, ki imajo dovolj zrel material in nastop, pa tudi zadostno občinstvo za nastop v naši veliki dvorani, je omejeno. Zgraditi skupino do ravni, da funkcionira v živo - to se ne zgodi čez noč," je aprila pojasnjeval programski direktor Matjaž Manček in s prsti kazal na projekte, kot so (pogosto slabo obiskana) Špil liga, Indekš in naslednika lani pogrešanega Slovenskega tedna glasbe - platformo MENT, ki je v preteklem letu ostal še v povojih.
Bobnar Elvis Jacksonov Marko Soršak - Soki je na težave v slovenski glasbi opozarjal z DVD-jem 20 za 20, s katerim zbira donacije za nakup glasbene opreme v osnovnih šolah. "Izkušnje z večletnim delom z mladimi so privedle do ugotovitve, da smo največji krivci za trenutno stanje na glasbeni sceni mi, glasbeniki. To je moje osebno mnenje. Razlog pa je v tem, da smo, ko se je začela internetna doba nenadzorovano širiti, sedeli na stolčkih in se nismo prav nič brigali za mulce. To je trajalo nekaj let," je pojasnjeval ob svoji 20. obletnici kariere. In če za trenutek ostanemo pri obletnicah. Še v torek obujamo spomine- ena izmed oddaj z najdaljšim stažem na slovenskih radijskih postajah - je 21. aprila 2014 praznovala 35 let.
Leta postopnega grajenja občinstva so tudi lani v ospredju zanimanja ohranila Modrijane. Vojc Sfiligoj iz zasedbe, ki letos praznuje 40. obletnico delovanja, Pepel in kri, pa je poudaril: "V času naše priljubljenosti smo polnili dvorane s prav takšnim vzdušjem vse do razpada Jugoslavije. Takšni nastopi so bili za nas popolnoma običajni povsod po nekdanji skupni državi. To sem doživel tudi v zasedbi, kjer sem bil pred Pepel in kri. Moram priznati, da sem vesel, da se dvorane znova polnijo in da ljudje radi obiskujejo te koncerte. Vsak tak koncert ocenjujem za praznik slovenske glasbe."
So pa zato slovenski glasbeniki uspešno širili svojo glasbo po tujih odrih. N'toko je nastopil na Glastonburyju (še pred tem na nizozemskem Eurosonicu), Gramatikin Umek sta delila svoji filozofiji in polnila koncertne dvorane in festivale po svetu, Laibachso v prvem valu predstavljanja novega albuma Spectre šli od Hongkonga do Novega mesta, Ansambel Saša Avsenika po Severni Ameriki (brez nastopa v ZDA) in Evropi. Manouche so pred izdajo novega albuma odšli v Francijo, kjer so nastopili na festivalu Le Grand Soufflet v Rennesu. Na zagrebškem festivalu InMusic sta poleg N'toka nastopili še zasedbi TheCanyon Observer in Your Gay Thoughts (tudi zmagovalci natečaja Kulturni evro), zadnji so skupaj z Oknai in Nikki Louder nastopili tudi v okviru mednarodne konference in festivala Waves Vienna, na Szigetu so slovenske barve zastopali Raggalution ... In medtem doma: konec za Rock Otočec in rešitev v zadnjem hipu za Trnfest in festival Lent.
Predvsem pa je za nami ustvarjalno leto, ko je šla glasba po gradovih, nebu in v svet. Na koncertne odre so se vrnili Mladi levi, z novim elanom in s spremenjenimi zasedbami sta se vrnila tudi Lačni Franz in Šank Rock. Po letih počitka so se z novim albumom Domina vrnili Anavrin, konec leta so s prvencem postregli lastniki "lente" najvišje uvrščene slovenske skladbe na lestvici Zavoda IPF v letu 2012 (Naj sije v očeh) Muff, z novim albumom so šli na novo turnejo po klubihMi2, in to je bila le uvertura v decembrsko poplavo novih albumov (od Manouche, Alenke Godec, Noctiferie do Bilbi).
Z glasbenimi uredniki Radia Slovenija smo spodaj zbrali albume leta 2014.
Andrej Karoli (Val 202)
Jernej Vene (Val 202)
Dragan Bulič (upokojeni glasbeni urednik Radia Slovenija)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje