Organizacija Rdeči križ danes praznuje 150 let. Foto: EPA
Organizacija Rdeči križ danes praznuje 150 let. Foto: EPA
Rdeči križ
Mednarodna organizacija Rdečega križa združuje 183 nacionalnih združenj. Foto: EPA
Rdeči križ
Organizacija na leto pomaga več kot 100 milijonom ljudem. Foto: EPA

Rdeči križ je največja humanitarna organizacija na svetu, saj združuje 183 nacionalnih združenj, letno pa pomaga več kot 100 milijonom ljudem. Organizacija, ki ima sedež v Ženevi, deluje po sedmih temeljnih načelih, ki so: humanost, nepristranskost, nevtralnost, neodvisnost, prostovoljnost, enotnost in univerzalnost.

Zgodba organizacije se je začela junija 1859, ko se je poslovnež iz Ženeve Henry Dunant po naključju znašel v bližini bojišča pri Solferinu v severni Italiji, kjer je po hudi bitki obležalo 40.000 hudo ranjenih ali mrtvih vojakov.

Prizor ga je tako vznemiril, da je ukrepal
Dunant je bil šokiran nad prizorom vojakov, ki so ranjeni ali pa na pragu smrti ležali vsepovprek. To je bil zanj zadosten razlog, da je dal pobudo za ustanovitev organizirane pomoči ranjencem (nekakšne prve pomoči). Tamkajšnji prebivalci, predvsem ženske, so pod njegovim vodstvom dajali prvo pomoč ranjencem tako, da so jim povezali rane in jih oskrbeli z vodo, hrano in odejami.

Dunant, ki je leta 1901 skupaj s Fredericom Passyjem dobil prvo Nobelovo nagrado za mir, je pozneje veliko prispeval tudi k podpisu prve ženevske konvencije leta 1864, ki je zaščitila sanitetno osebje in vojaške kurate.

Na slovenskih tleh ta dejavnost že od leta 1863
Na slovenskih tleh pod okriljem mednarodne organizacije Rdeči križ deluje že od leta 1863, leta 1993 pa je mednarodni odbor organizacije Rdeči križ Slovenije priznal tudi kot samostojno nacionalno društvo.

Z dnem Rdečega križa se začenja tudi že tradicionalni teden RKS-ja, ki bo letos potekal pod sloganom 150. obletnica bitke pri Solferinu - rojstvo ideje o Rdečem križu. V tem tednu lahko vsi, ki to želijo, z nakupom doplačilnih znamk ter avtobusnih in železniških vozovnic v vrednosti 0,13 evra prispevajo svoj delež za humanitarne namene.

V lanskem letu je Rdeči križ v tednu RKS-ja s prodajo doplačilnih znamk in nalepk zbral 183.767,60 evra, ves denar pa je bil po besedah novega predsednika organizacije Franca Koširja porabljen izključno za humanitarno dejavnost.

Teden v znamenju akcij, manifestacij, razprav
V tednu Rdečega križa bodo območna združenja RK-ja pripravila tudi različne manifestacije, delovne akcije, razstave, dneve odprtih vrat, ob tej priložnosti pa naj bi tudi ocenili uspešnost humanitarnih programov v preteklem letu in sprejeli najpomembnejše naloge za prihodnost.

T. K.