Dokončno potrditev diagnoze dobimo z laboratorijsko preiskavo. Foto: EPA
Dokončno potrditev diagnoze dobimo z laboratorijsko preiskavo. Foto: EPA

Alenka Kraigher z Inštituta za varovanje zdravja RS je tako naštela nekaj osnovnih pravil, ki jih moramo upoštevati ob morebitnem izbruhu bolezni: higiena kašlja, pogosto umivanje rok, če zbolimo, ostanimo doma (zdravnika lahko pokličemo po telefonu), ter spremljanje najnovejših informacij.

Še zlasti naj bodo pozorni na svoje zdravje vsi, ki so se pred kratkim vrnili iz Mehike.

Mojca Gruntar Činč z ministrstva za zdravje pa je pojasnila, da je Svetovna zdravstvena organizacija leta 2003 države pozvala, naj pripravijo načrt za primer pandemije gripe. Tak načrt je pripravila tudi Slovenija. Poleg tega so vsakodnevno v stikih s pristojnimi organi po svetu. "Slovenija je pripravljena," je znova zagotovila. Zdravila Tamiflu je po njenih besedah za zdaj dovolj za četrtino prebivalstva, po do zdaj znanih podatkih pa naj bi bilo tudi dovolj učinkovito.

Poleg tega so po besedah Kraigherjeve pripravljena tudi navodila za zdravstvene zavode in zdravnike.

O novem virusu malo podatkov
Infektolog Franc Strle pa je pojasnil, da so simptomi gripe podobni kot pri običajni, sezonski gripi, začne se torej z mrazenjem, vročino, slabim počutjem. Kot je dejal, je o novem virusu za zdaj malo podatkov, vse pa kaže, da je potek tak kot pri običjani gripi. Drži, da je v Mehiki umrlo od sedem do osem dostotkov obolelih, a to so predvidevanja, ne vemo pa, ali so vsi, ki so bili proglašeni za okužene, res imeli prašičjo gripo, je dodal. Zunaj Mehike je bolezen potekala v blažji obliki.

Tako velika smrtnost se zunaj Mehike ni pojavljala, se pa ob pandemiji težave lahko pojavijo tudi na drugih področjih, saj bi prišlo do odsotnosti z dela, gospodarske škode in podobno.

Zakaj so ljudje umirali kljub zdravilom?
Na vprašanje, zakaj so v Mehiki ljudje umirali kljub zdravilom, pa je Strle odvrnil, da jemanje učinkovitega zdravila še ne pomeni, da vsi okuženi preživijo; drugič, zdravilo je treba zaužiti v prvih 48 urah; poleg tega pa so bili verjetno vmes tudi ljudje s kakšno drugo boleznijo.

Na večjo pandemijo ni pripravljen nihče
Kako pa bi v primeru gripe dosegli osamitev ljudi? Kot je poudaril Strle, se gripa prenaša kapljično, pri čemer je domet kapljic običajno le kakšen meter. Zadostuje torej, da bolnike ločimo med sabo oziroma namestimo tiste z enakimi težavami skupaj, obenem pa jih ločimo za meter in pol. Zmanjšanje izpostavitve bi dosegli tudi z maskami. "V praksi nihče na svetu ni pripravljen na pandemijo večjih razsežnosti," je še dodal Strle.

Strle je še dodal, da je treba paziti tudi na neutemeljeno rabo zdravil. S prekomerno rabo bi se povečala tudi odpornost virusa, zato jih ima smisel uporabljati šele, ko nekdo zares zboli.

Kakšen pa je diagnostični postopek, s katerim se bolezen potrdi ali ovrže? Bolnika bo zdravnik najprej povprašal o dozdajšnjem načinu življenja, morebitnih potovanjih in podobno. Končno potrditev okuženosti z virusom H1N1 pa po odvzemu brisa dobimo z laboratorijsko diagnostiko.

Erna Strniša
erna.strnisa@rtvslo.si