Pri hmelju so uporabni deli le storžki, saj drugi deli ne vsebujejo pomembnih količin učinkovin. Nabiramo zrele, neoplojene storžke, saj je v takih več lupulinskih žlez. Hmelj lahko sušimo pri temperaturi do 60 stopinj Celzija, pri tem se odluščijo rumene lupulinske žleze, to je lupulin ali hmeljna moka, ta prah pa je uporaben v zdravilstvu.
Deluje pomirjevalno in uspavalno, zmanjšuje napetost in krče v mišicah, povečuje izločanje urina, spodbuja tek. V zdravilstvu ga priporočajo predvsem za miren spanec in lajšanje prebavnih motenj živčnega izvora, med katere sodi tudi sindrom razdraženega črevesja. Poleg tega velja tudi za afrodiziak za moške.
Velja opozoriti tudi na previdno uporabo hemlja, saj lahko čezmerno uživanje koncentriranih hmeljnih pripravkov povzroči zastrupitev, ki se kažejo kot bruhanje, splošna slabost in nezavest.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje