Špansko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da so virus potrdili pri enem bolniku, pri 17 obolelih pa še opravljajo preiskave. Okuženost z virusom so potrdili pri 23-letnem moškem, ki se je 22. aprila vrnil iz Mehike. Na zdravljenje se odziva dobro in ni v smrtni nevarnosti.
V Veliki Britaniji sta z virusom okužena dva človeka, ki ju zdravijo v bolnišnici v mestu Airdrie v bližini Glasgowa, je sporočilo škotsko ministrstvo za zdravje, ki je še dodalo, da oba dobro okrevata. Pri obeh so prašičjo gripo potrdili, potem ko sta se vrnila s potovanja iz Mehike. Domnevne primere so odkrili tudi v Franciji, Italiji in Izraelu.
Evropska komisarka za zdravje Androulla Vassiliou je odsvetovala nepotrebno potovanje na področja, neposredno prizadeta zaradi prašičje gripe.
V Mehiki je zaradi virusa najverjetneje umrlo 149 ljudi, od katerih je uradno potrjenih 20 primerov prašičje gripe. Vsi so stari med 20 in 50 let. V bolnišnicah se zdravi okoli 400 ljudi, na opazovanju pa je več kot 1.600 ljudi. Zaradi nevarnosti širjenja virusa so oblasti ukazale zaprtje šol po vsej državi do 6. maja.
O okužbah s smrtonosnim virusom prašičje gripe A/H1N1 poročajo še iz ZDA, Kanade in z Nove Zelandije. V ZDA so potrdili 40 primerov okužbe s prašičjo gripo, od tega 20 v New Yorku. Ameriški center za nadzor bolezni je sporočil, da so nekateri ljudje, ki so imeli stike z okuženimi, tudi razvili simptome, podobne gripi. V Kanadi so potrdili šest okužb. O smrtnih primerih razen iz Mehike ne poročajo.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je izbruh označila za "mednarodno javno zdravstveno nevarnost", ki bi se lahko razvila v pandemijo, a je ob tem opozorila, da je svet bolj kot kadar koli prej pripravljen, da se sooči s to grožnjo.
Države po svetu izvajajo nadzor
Domnevne primere virusa prašičje gripe opazujejo v Evropi, Izraelu in v Aziji. V Avstraliji so medtem zavrnili sum prašičje gripe pri dveh potnikih, ki sta se vrnila iz Mehike, v mestu Netanja v Izraelu pa so v bolnišnico sprejeli 26-letnega Izraelca, ki se je vrnil iz Mehike.
Države so poostrile nadzor na letališčih in v pristaniščih, kjer s pomočjo toplotnih kamer in senzorjev odkrivajo ljudi s povišano telesno temperaturo. Kitajska je prepovedala uvoz živih prašičev in prašičjega mesa iz Mehike. Evropska komisija je sklicala krizni sestanek ministrov za zdravje. "Prekmalu je, da bi ugibali o situaciji. Razmere podrobno spremljamo skupaj z drugimi članicami," je povedal predsednik komisije Jose Manuel Barroso.
"Bolezen bomo imenovali mehiška gripa, ne prašičja gripa," je sporočilo izraelsko ministrstvo za zdravje. Judje imajo prašiče za nečiste živali in ne smejo jesti svinjine, čeprav je "nečista" hrana dostopna v nekaterih trgovinah v državi.
Strah pred pandemijo predvsem v Aziji
Japonska vlada je na izrednem sestanku napovedala, da bo prednostno poskušala razviti novo cepivo proti tej vrsti gripe. Zdravstvene institucije po Aziji skušajo zaskrbljeno prebivalstvo pomiriti, da imajo dovolj cepiva in da lahko obvladajo morebitno pandemijo.
Prašičja gripa predstavlja največjo nevarnost vsesplošne pandemije po izbruhu ptičje gripe leta 1997, ki je predvsem v Aziji pomorila več sto ljudi. Zaradi naraščajočih skrbi o širjenju gripe sta dolar in mehiški peso oslabela, azijske borze in cene nafte pa so zaznale padce.
Eden vodilnih svetovnih virologov, ki je pomagal pri boju z virusom Sars in ponovnim izbruhom ptičje gripe leta 2003, se boji, da bi bila lahko Azija znova glavno prizorišče razsajanja smrtonosnega virusa.
Panika zajela Mehičane
Mehika, kjer je virus izbruhnil, je v primežu panike. Oblasti so prebivalce opozorile, naj se izogibajo stikom z drugimi ljudmi. Številne zvezne države so zaprle šole, v glavnem mestu so zaprli večino barov, muzejev, prazni so športni stadioni, številni uradniki pa delo opravljajo doma.
Mehičani v trgovinah nakupujejo zaloge hrane in ustekleničene vode, saj nameravajo prihodnje dni preživeti doma. Mehiški predsednik Felipe Calderon je državljane pozval, naj bodo mirni in naj sodelujejo z oblastmi, da bodo omejili virus prašičje gripe, ki bi lahko mutiral v nevarnejšo vrsto.
T. V./G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje