Nacionalni program je ministrstvo za zdravje ponudilo v javno razpravo. Zbiranje pripomb in predlogov bo potekalo do 15. oktobra, nato pa se bo izoblikoval dokončni predlog nacionalnega programa za prihodnjih pet let, ki bo vseboval konkretne ukrepe. Na podlagi njegovih prioritet pa bo oblikovan tudi akcijski načrt za prihodnji dve leti. Vlada bo akcijski načrt in program obravnavala do 10. januarja prihodnje leto, je povedal direktor direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Janez Remškar.
V Sloveniji velike regionalne razlike
Delovna skupina je s pripravo programa skušala odgovoriti na tri glavne težave področja duševnega zdravja v Sloveniji. Prva so velike regionalne razlike v dostopnosti služb zdravljenja oseb z duševnimi motnjami, kot drugo in tretjo težavo pa je nacionalna koordinatorka Svetovne zdravstvene organizacije za duševno zdravje Mojca Zvezdana Drnovšek izpostavila še velike regionalne razlike v ponudbi preventivnih programov ter slabo povezovanje med sektorji in znotraj stroke.
Strokovnjaki, ki so pripravljali program, so določili sedem prioritetnih področji nacionalnega programa. Ta so: preventiva duševnih motenj, boj proti stigmi duševnih motenj, varovanje duševnega zdravja otrok in mladih, varovanje duševnega zdravja aktivne populacije in varovanje duševnega zdravja starejših, obravnava duševnih motenj v skupnosti in preprečevanje samomora.
Ker je akcijski načrt povezan tudi s finančnimi načrti vlade, bo treba pristopiti tudi k prestrukturiranju zdravstvene dejavnosti, je pojasnil Remškar, pri čemer je izpostavil velik delež bolnišnične obravnave, kar je najbolj finančno obremenjujoče. Po njegovih besedah bi bilo treba pristopiti tudi k obsežnejši ambulantni obravnavi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje