Dva izmed testiranih sta se v preteklih dnevih vrnila iz Mehike, eden pa iz ZDA, vendar se je izkazalo, da je bolezen povzročilo nekaj drugega. To so bili tudi edini trije ljudje,ki so jih v Sloveniji testirali zaradi suma nove oblike gripe, je dejala predstojnica centra za nalezljive bolezni na Inštitutu za varovanje zdravja Alenka Kraigher. Potrditev zdravstvenega stanja trojice je dokončna, kar pomeni, da vzorci ne bodo poslani na analizo v London. Tja bi bili poslani le v primeru, da bi analiza v nacionalnem laboratoriju za influenco na IVZ-ju pokazala pristonost virusa influence, za katero bi lahko rekli, da gre za sezonski pojav, ali v primeru, da gre za neznan virus. Na rezultate analize na IVZ-ju je sicer treba čakati od šest do osem ur.
Ob tem je pojasnila, da novo obliko gripe za zdaj imenujejo nova gripa, saj izraz prašičja gripa ni primeren. Prašičja gripa je namreč bolezen prašičev in se težko prenese iz živali na človeka.
Umrljivosti zaradi običajne gripe v Sloveniji IVZ še ne spremlja, se pa podatki skrivajo v drugih boleznih, ki nastanejo kot posledica gripe, je pojasnila Kraigherjeva. Evidenco naj bi sicer vzpostavili v nekaj tednih. Podatek iz ZDA pa med drugim kaže, da naj bi zaradi posledic gripe umrl vsak 1.000. oboleli za gripo.
MZZ odsvetuje potovanje v Mehiko
Zunanje ministrstvo Slovencem zaradi izbruha prašičje gripe odsvetuje vsa potovanja v Mehiko, ki niso nujna. Vsem, ki so že tam, pa svetuje previdnost.
"Državljane, ki so že v Mehiki, opozarjamo na izbruh epidemije gripe in svetujemo redno spremljanje napotkov in informacij lokalnih organov ter povečano predvidnost. Priporočamo izogibanje krajem, kjer se je bolezen pojavila oz. kjer so že ugotovili primere prašičje gripe," navajajo na MZZ-ju. "Svetujemo izogibanje večjim skupinam oziroma zbirališčem ljudi. V primeru, da se pojavijo simptomi gripe, pa priporočamo takojšen obisk zdravnika."
Ob tem ministrtsvo priporoča še posebno previdnost in spremljanje informacij iz vseh razpoložljivih virov - ministrstvo za zdravje RS (www.mz.gov.si), Inštitut za varovanje zdravja (https://www.ivz.si/), Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (https://ecdc.europa.eu/), Svetovna zdravstvena organizacija - WHO (www.who.int/en).
Vladna koordinacijska skupina v boj z virusom
Sicer pa bo vlada za boj proti prašičji gripi ustanovila koordinacijsko skupino, ki jo bo vodil minister za zdravje Borut Miklavčič, je po obisku Inštituta za varovanje zdravja povedal premier Borut Pahor. V skupini bodo poleg Miklavčiča še državni sekretarji vseh ministrstev.
Slovenija za zdaj izvaja le preventivne ukrepe, o tem, kako dobro je država pripravljena na morebitno pandemijo, pa so premierja in ministra za zdravje seznanili na Inštitutu za varovanje zdravja. Inštitut za varovanje zdravja sicer "budno spremlja pojav prašičje gripe pri ljudeh v drugih državah",so zapisali na spletni strani IVZ-ja. Oceno, kdaj bi se virus prašičje gripe lahko pojavil tudi v Sloveniji, je težko dati, je že pred dnevi pojasnila predstojnica centra za nalezljive bolezni pri Inštitutu za zdravje Alenka Kraigher, pri tem pa opozorila, da imamo Slovenci precej stika z državami, v katerih se je virus že pojavil.
IVZ bo morebitne nove informacije o širjenju virusa prašičje gripe predstavil na redni tiskovni konferenci ob 16.30.
Slovenija v fazi povečane budnosti
Slovenija je po besedah Kreigherjeve v fazi povečane budnosti, kar pomeni, "da bomo najverjetneje zmožni dovolj zgodaj zaznati morebitni virus pri nas in v tem primeru pravilno ravnati".
Kljub temu Slovenija še ni izdala posebnih ukrepov glede prašičje gripe, potovanje v Mehiko pa IVZ odsvetuje. Inštitut in strokovnjaki z ministrstva za zdravje so sicer dvakrat dnevno v stiku s predstavniki Svetovne zdravstvene organizacije, ki zbira vse podatke o širjenju virusa.
Osnovno sredstvo zaščite pred okužbo je ustrezna higiena:
- pri kašljanju zakrijemo usta,
- pogosto si umivamo roke,
- izogibamo se stikom z bolnimi,
- če zbolimo, ostanemo doma.
A. K. K./M. N./A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje