Smo pred vrati pandemije? Foto: EPA
Smo pred vrati pandemije? Foto: EPA

Generalna direktorica Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Chan ob tem opozarja na pomanjkanje ustreznih zalog za spopad s pandemijo, podjetja pa poziva k donacijam. Obenem pa je poudarila, da je svet na morebitno pandemijo kljub vsemu pripravljen bolje kot kadar koli v zgodovini.

5. stopnjo po klasifikaciji WHO opredeljujejo prenosi virusa med ljudmi v vsaj dveh državah v posameznih svetovnih območjih. WHO opozarja, da večina držav na tej stopnji ni ogrožena, potrebna pa je hitra priprava ustreznih operativnih ukrepov za primer pandemije.
Vir: WHO

V ZDA je sicer zaradi prašičje gripe umrl 23-mesečni otrok. Prvo okužbo so odkrili tudi v Avstriji, sum o izbruhu se je pojavil še na Hrvaškem.

Hrvaški zdravstveni minister Darko Milinović je potrdil, da so simptome prašičje gripe odkrili pri 22-letni Osječanki, ki se je v torek vrnila iz ZDA. Ali je res zbolela za prašičjo gripo, naj bi bilo znano v četrtek, ko bodo gotovi prvi testi.

Smrtni primer v ZDA je prvi zunaj Mehike, od koder se je virus razširil in kjer so do zdaj ugotovili edine primere smrti zaradi nevarnega virusa. Zdravstveni uradniki v Houstonu so soporočili, da je bil otrok Mehičan, ki je v ZDA prišel po zdravniško pomoč. Oblasti v ZDA so potrdile skupaj 91 primerov okužbe.

V Nemčiji so potrdili tri primere prašičje gripe, medtem ko so v Avstriji sum na okužbo najprej ovrgli, nato pa potrdili. Iz Italije poročajo o štirih primerih okužbe; dve osebi na severu države sta v bolnišnici, na jugu sta zboleli neka oseba v Kalabriji in Mehičanka v Neaplju. Nemški center za nadzor bolezni je sporočil, da so okužbo potrdili pri 22-letnici iz Hamburga, ki se je pred kratkim vrnila iz Mehike, drugi okuženi je 30-letni Nemec iz Regensburga, tretji primer pa je 37-letnica z juga države, ki je prav tako obiskala Mehiko.

Mehiška vlada domneva, da je za prašičjo gripo v državi umrlo 159 ljudi, toda število potrjenih smrti so z novimi testiranji po trditvah oblasti znižali z 20 na sedem.

Uradno so okužbe z virusom potrdili še v ZDA, Kanadi, na Novi Zelandiji, v Veliki Britaniji, Izraelu, Španiji in nazadnje v Nemčiji ter v Avstriji. Po Španiji, Veliki Britaniji in Nemčiji je Avstrija četrta evropska država, kjer so potrdili primer prašičje gripe.

Virus se širi
V vse več državah odkrivajo sume na okužbo s smrtno nevarnim virusom, vendar gre tudi pri potrditvah okužb za milejše oblike bolezni, ki razen v Mehiki in enega primera v ZDA drugod še ni zahtevala smrtnih žrtev. Medtem ko se po svetu širi strah pred prašičjo gripo, strokovnjake bega vprašanje, zakaj je največ smrti v Mehiki.

Strokovnjaki opozarjajo, da številke sumov na okužbo v hitro spreminjajočih se razmerah pomenijo malo, medtem pa v bolnišnicah po svetu hitijo s testiranjem ljudi, ki kažejo znake okužbe.

Najranljivejši mlajši odrasli
Umrli ljudje v Mehiki so bili vsi stari med 20 in 50 let, zato se zdravniki sprašujejo, zakaj bolezen najbolj ogroža ravno mlajše odrasle ljudi, ki bi morali biti najbolj odporni. A v stroki so si vse bolj enotni, da je v tej srednjeameriški državi bolezen prisotna že dalj časa in je verjetno okuženih več ljudi, kot so do zdaj potrdile oblasti.

Neznana smrtonosna oblika virusa je mešanica severnoameriške prašičje gripe, ptičje gripe, navadne gripe in prašičje gripe, ki po navadi izbruhne v Aziji in Evropi, je za CNN povedala predstavnica Ameriškega centra za nadzor bolezni (CDC) Nancy Cox. Strokovnjaki so se zdaj zakopali v pretekle okužbe, da bi odkrili vse značilnosti novega virusa, ob tem pa opozarjajo, da lahko smrtni primeri sledijo tudi v drugih državah, ne samo v Mehiki.

Sama gripa sicer redko privede do smrti, vendar pa lahko povzorči resne komplikacije, kot je na primer pljučnica, na svetu pa vsako leto za posledicami gripe umre do pol milijona ljudi.

Vzrokov za smrti v Mehiki je lahko več. Žrtve so imele lahko že prej določene okužbe, kar jih je naredilo bolj ranljive, ali pa so imele take genetske predispozicije. V razvijajoči se državi, kot je Mehika, je tudi veliko revnih območij, za katera so značilne podhranjenost, slabe bivalne razmere in pomanjkanje higiene, kar vse vpliva na okužbe.

Opozorila pred potovanji v Mehiko
Ker se je virus razširil iz Mehike, so vlade po vsem svetu pozvale svoje državljane, naj se izogibajo potovanjem na to območje. Argentina je ustavila vse lete iz Mehike, Kuba pa je za 48 ur popolnoma prekinila letalski promet z Mehiko. Vse več turističnih podjetij se je začelo izogibati Mehiki, kar bo nedvomno velik udarec za to državo, saj je turizem na tretjem mestu po prihodkih v državno blagajno.

Ameriški predsednik Barack Obama je kongres zaprosil za dodatnih 1,5 milijarde dolarjev, da bi se učinkoviteje borili proti širjenju virusa, kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger pa je v svoji zvezni državi celo razglasil izredne razmere.

Avstralske oblasti so odobrile ukrep, na podlagi katerega lahko pridržijo ljudi, za katere sumijo, da so okuženi z virusom.

G. V.