Vse se je začelo lanskega marca, ko je nemški voznik vozila tesla model 3 med dežjem zapeljal s ceste in se zaletel v drevo, potem ko je želel na zaslonu na dotik nastaviti hitrost delovanja brisalcev za steklo.
V tesli model 3 namreč voznik večino elementov in sistemov upravlja na velikem osrednjem zaslonu na dotik, tudi brisalce za steklo, ki so skriti v menijih sistema na dotik. Drugostopenjsko sodišče je avgusta letos voznika kaznovalo z globo 200 evrov in mu za mesec dni tudi odvzelo vozniško dovoljenje. Razlog? Kot piše nemški Auto Bild, je glede na razsodbo med vožnjo v nasprotju z zakonom uporabljal elektronsko napravo – kot bi vozil s telefonom v roki in povzročil prometno nesrečo.
Pritožba neuspešna
Lastnik tesle se je na odločitev prvostopenjskega sodišča pred tem pritožil, ker se mu je sodba zdela nepravična. Trdil je, da zaslona na dotik v tesli ne moremo razvrstiti kot zunanjo elektronsko napravo, saj gre za nadzorno ploščo vozila, prek katere se upravlja delovanje brisalcev. Višje sodišče v Karlsruheju je vseeno potrdilo odločitev nižjega sodišča.
Nemški voznik se na razsodbo ne more več pritožiti. Odločitev sodišča je pomembna tudi za proizvajalce avtomobilov in voznike. Zasloni v vozilih vse bolj nadomeščajo klasične ukaze v obliki gumbov in stikal.
"Če bodo mnenja sodišča v Karlsruheju upoštevala tudi druga sodišča, ne moremo izključiti možnosti, da se bo uporaba dodatnih funkcij prek zaslona na dotik v prihodnosti štela za upravno kaznivo dejanje," je dejal vodja pravnega oddelka avtomobilskega kluba ADAC.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje