Človek si domišlja, da je nekaj posebnega. Skozi stoletja so to domislico razširjale in utrjevale religije. Pozneje sekularne religije, kot sta komunizem in neoliberalizem. Potem se naklada nekaj o svetosti (človeškega) življenja ali o nekakšni privilegiranosti naše vrste. Kar na splošno se tarna nad usodo človeka, čeprav smo si popolnoma podredili planet in nimamo nikakršne konkurence, kar pomeni, da nismo ogroženi.
Na zahodu in severu smo pobesnelo razmnoževanje prenehali po drugi svetovni vojni, zdaj svinjamo s tehnologijo. Ob tem beremo tarnarije o prenizki rodnosti in podobno. Naj nas bo devet milijard? Bodo takrat še vedno pisali o prenizki rodnosti? In ko nas bo petnajst milijard?
Na jugu in vzhodu nimajo (veliko) tehnologije, imajo pa populacijsko eksplozijo, ki jemlje pogoje za življenje drugim visoko razvitim vrstam na planetu.
Potem beremo ocene, da je na planetu samo še 30.000 levov, 20.000 hipov, v Bangladešu je 400 tigrov, na Sumatri so bile nekoč velikanske črede rinov, danes so samo še štirje. Populacija homo sapiensa šteje pa sedem milijard. Elisabeth Kolbert, ki sicer piše za revijo New Yorker, je avtorica knjige Šesto Izumrtje. Ocenjuje, da bo do konca stoletja izginilo od 20 do 50 odstotkov vseh živalskih in rastlinskih vrst na planetu. Obstaja tudi ocena, da na leto izgine 140.000 (!?) vrst.
Velika večina pripadnikov vrste, katerih življenje je menda nekaj posebnega, se rodi zato, da je, pije, spi in naredi naslednjih nekaj primerkov vrste, da bodo še oni jedli, pili in spali. No, malo bolje jedli, malo bolje pili in malo bolje spali.
To je vse, ni pa nič posebnega. Lepo bi bilo, če bi še drugim visoko razvitim vrstam na planetu pustili, da počnejo isto.
Predstavljajte si, da se v Sloveniji naenkrat popolnoma nehamo razmnoževati in populacija v prihodnjih desetletjih upade na pol milijona. Strahota, a? Ampak kar naenkrat bi bilo ogromno praznih stanovanj, cene vsega bi dramatično padle. Po gozdovih bi se morda spet razmnožile divje živali: volkovi, medvedi, risi …
Druge vrste, ki seveda nimajo razvitih organov za obrambo svojih pravic, bi tako mimogrede dosegle pogoje za življenje.
PS @Povzetek: Kaj bi pa vi radi? Če si želite obilje 'poglobljenega' (a zmotnega) nakladanja o umetnosti, predlagam Groysa, Danta, Bonito, Weibla, naše lokalne teoretike …
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje