Ob koncu leta na teh straneh tradicionalno prinašam pregled 100 športnih dogodkov leta. V spodnjem okvirčku so povezave do vseh dozdajšnjih izborov. Gre za popolnoma subjektiven izbor, ki pa vendarle skuša slediti objektivni vrednosti. Stoterica dogodkov ni lestvica, ampak seznam.
Slovenski športni dogodki leta
1. Tadej Pogačar spisal sezono vseh sezon
Ni bilo dvoma, kajne? Temelj je bil najbrž položen že v lanski sezoni, ko se je po drugem mestu na Dirki po Franciji odločil, da je v boju z Jonasom Vingegaardom treba nekaj spremeniti. Z menjavo trenerja je storil nekaj zelo pomembnega in postavil temeljni kamen sezoni, za katero statistiki pravijo, da je najbolj dominantna v zgodovini kolesarstva. Postal je prvi, ki je v tem stoletju združil zmagi na Dirki po Italiji in Dirki po Franciji. V Zürichu je uresničil svoje otroške želje in prvič oblekel mavrično majico za naslov svetovnega prvaka, za piko na i pa je v Liegeu in Lombardiji osvojil še dve med najpomembnejšimi enodnevnimi klasikami. Res težko ponovljiva sezona, a v svoji knjižici ciljev ima gotovo še nekaj želja, zaradi česar z nestrpnostjo pričakujemo novo sezono.
2. Najboljša sezona Luke Dončića
Včasih je res težko primerjati športnike v posamičnih in ekipnih športih. Luka Dončić v primerjavi z ogromno športniki v tem izboru ni ničesar osvojil, a vendarle ima za seboj noro sezono, v kateri je imel povprečje 34 točk, devet skokov in 10 podaj. S tem bi moral v normalnih okoliščinah pomesti v boju za nagrado MVP, a se to ni zgodilo. Zato pa je bil petič zapored izbran v najboljšo peterko sezone, prvič je bil v boju za MVP v najboljši trojki, dosegel je strelski rekord na eni tekmi (73 točk na tekmi v Atlanti), prejel je epsyja, predvsem pa je z Dallasom prvič zaigral v finalu Lige NBA, kjer so Mavsi morali priznati premoč Bostonu, ki je prevladoval celotno sezono. Sanje − kar je prstan, in ne nagrada MVP − so zdaj res na dosegu roke!
3. Janja Garnbret ubranila olimpijsko zlato
Slovenija ima res malo športnih junakov, ki bi ubranili naslov olimpijskega prvaka. Res malo, to je daljnega leta 1968 na konju z ročaji uspelo telovadcu Miru Cerarju, Janja Garnbret pa je letos v Parizu postala šele druga, uspelo ji je v olimpijski kombinaciji (resnici na ljubo disciplina ni bila popolnoma enaka, saj je bilo v Tokiu pred tremi leti del kombinacije tudi hitrostno plezanje). Kako zelo ji je pomenil ta uspeh, pove že to, da se je lani na svetovnem prvenstvu bolj kot zlate medalje v kombinaciji razveselila tega, da jo je zlata medalja popeljala na olimpijske igre. Njen fokus in pomen na to tekmovanje pa se kaže tudi iz besed (nje in trenerja), da se je že začel program za igre v Los Angelesu 2028.
4. Veliki kristalni globus za Niko Prevc
Običajno v športu največ pomenijo medalje na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih, a marsikateri odličen športnik v zimskih športih bo znal povedati, kako zelo je vreden veliki kristalni globus, ker je odraz kakovosti čez celotno sezono in vse različne terene, kjer se slučajnosti in napake izbrišejo, na vrhu pa pristane najboljši. Ko je Nika Prevc začela skakati, je bilo večkrat slišati oceno, da je neizbrušen diamant, ki ima potencial, da v nekaj letih postane najboljša na svetu. Svoj prvi veliki kristalni globus je tako prijela v roke le nekaj dni po 19. rojstnem dnevu. Zelo dober začetek v novo sezono pa nakazuje, da zna biti del elite še dolgo. Zelo dolgo.
5. Rokometaši korak od olimpijske medalje
Rokomet je gotovo tisti šport, ki ima pravo poplavo velikih tekmovanj, v enem olimpijskem ciklusu namreč prireja kar pet velikih turnirjev. Dvojni spored je prav v olimpijskih letih, v tem so bili varovanci Uroša Zormana dvakrat precej blizu medalji. Najprej so evropsko prvenstvo končali na petem mestu, še bližje medalji pa so bili na olimpijskih igrah, ki so jih z malo smole končali na četrtem mestu, tako polfinale proti Danski kot tekmo za bron proti Španiji so namreč izgubili z le enim golom razlike. Skupaj z odbojkarji so brez dvoma poskrbeli za najbolj konkurenčni reprezentančni presežek leta 2024.
Junaki leta
6. Novak Đoković postavil zlato piko na i
Srbski teniški igralec je imel za svoje standarde razmeroma slabo sezono, saj je osvojil le en turnir, a kakšnega – olimpijskega! S tem je svoji bogati karieri dodal edino manjkajočo lovoriko in se vpisal med večne.
7. Armand Duplantis: 2 x 3
S palico je osvojil vse, kar se osvojiti da: olimpijsko in evropsko zlato, naslov svetovnega prvaka v dvorani, trikrat pa je popravljal svetovni rekord.
8. Sifan Hassan: od 5 km do maratona
Minila so desetletja, ko je človek na istih olimpijskih igrah osvajal medalje tako na atletski stezi kot maratonu, to je uspelo Nizozemki, ki je bila bronasta na 5 in 10 km, nato pa postala olimpijska prvakinja v maratonu.
9. Simone Biles: sanjska vrnitev
Pandemija je pred leti negativno vplivala na marsikoga, med drugim tudi na ameriško telovadko, ki je želela v Tokiu 2020 končati kariero, a jo je morala podaljšati zaradi koronavirusa, nato so sledile nesrečne igre, ko je zaradi duševnega zdravja odpovedovala tekmo za tekmo in se upokojila. Uspela ji je odlična vrnitev, v Parizu je osvojila štiri medalje (tri zlate).
10. Leon Marchand: najuspešnejši olimpijec
Največ zlatih medalj pa je osvojil francoski plavalec, ki je kar štirikrat stopil na najvišjo stopničko.
Olimpijske igre
11. Andreja Leški in Toni Vodišek
Slovenska junaka sta bila (poleg Janje Garnbret) Andreja Leški (ki je nadaljevala slovensko judoistično prevlado v kategoriji do 63 kg) in Toni Vodišek (ki je s srebrom predstavil izjemno atraktivno disciplino formula kite).
12. Remcov zlati dvojček
Olimpijske igre prav gotovo niso v prvi ligi kolesarskih dirk, gotovo pa pridobivajo pomen iz iger v igre. Posebno zgodbo je spisal Remco Evenepoel, ki je v cestnem kolesarstvu osvojil obe zlati medalji.
13. Ledecky in Dressel pri številki devet
Vsega pet športnikov se je do letošnjega leta lahko pohvalilo z devetimi zlatimi olimpijskimi medalji. Od tega poletja sta na tem spisku še ameriška plavalca Katie Ledecky in Caeleb Dressel. Ledecky je osvojila kar štiri zlate medalje na 800 metrov, kar je bil nekaj dni izenačen rekord ...
14. Mijain Lopez − pet krogov za med zlatih medalj
... Ki ga je nato tri dni pozneje popravil kubanski rokoborec Mijain Lopez, ki je osvojil zlato medaljo v najvišji kategoriji grško-rimskega sloga. S tem je postal prvi človek, ki je v isti posamični disciplini osvojil pet zlatih olimpijskih medalj.
15. Boksarska zgodba
Izjemno veliko pozornosti pa je bil deležen ženski boks zaradi zgodbe o spolu. Največ se je govorilo o Alžirki Imane Helif in Tajvanki Lin Yu-ting, ki sta osvojili zlato medaljo, ves čas pa sta bili v ospredju zaradi vprašanja spola.
Slovenski nogomet
16. Nogometaši v osmini finala Eura
Skoraj desetletje in pol je moralo miniti, da se je slovenska reprezentanca prebila na veliko tekmovanje, kjer se je nato prvič tudi prebila v boje na izpadanje. Tam je po 11-metrovkah izpadla proti Portugalski. Ta je sicer na začetku leta v Stožicah gostovala na prijateljski tekmi, ki jo je Slovenija dobila z 2:0.
17. Olimpija in Celje v Konferenčni ligi
Prvič se je zgodilo, da sta v enem od nogometnih pokalov jeseni igrala kar dva kluba – Olimpija in Celje, ki sta se nato prebila tudi v boje na izpadanje.
18. Mladi nogometaši na Euro
Mlada reprezentanca se je prvič prek kvalifikacij uvrstila na zaključni turnir.
19. Rogaška od nebes do pekla
Nogometaši Rogaške so najprej osvojili pokal, zaradi neizpolnjene licence pa je klub kmalu razpadel.
20. Incident na Fazaneriji
Februarja je bila tekma med Muro in Mariborom prekinjena zaradi nemirov na tribunah.
Mednarodni nogomet
21. Liga prvakov Realu, ne pa tudi zlata žoga
Najuspešnejši nogometni klub v evropskih tekmovanjih je znova osvojil Ligo prvakov, ni pa se ravno izkazal ob podelitvi zlatih žog, saj je bojkotiral podelitev. Nagrado je dobil Rodri, ki se je le nekaj dni pozneje poškodoval.
22. Leverkusen: nič več Neverkusen
Bayer že dolgo kroji vrh nemškega nogometa, nikoli pa ni postal državni prvak. Post je končal letos, ko je osvojil tudi pokal.
23. Klopp zapustil Liverpool
Liverpool je imel v svoji zgodovini nekaj res izjemnih trenerjev, eden od teh je tudi Jürgen Klopp, ki je po skoraj desetletju zapustil redse, s katerim je postal angleški prvak, osvojil pa je tudi Ligo prvakov.
24. Španija evropski, Katar azijski, Slonokoščena obala pa afriški prvak
Organiziranih je bilo kar nekaj celinskih prvenstev, ki so postregla z bolj ali manj pričakovanimi prvaki.
25. Končno selitev Mbappeja
Kylian Mbappe se je več let selil iz Pariza v Madrid, to poletje se je vendarle zgodil prestop, Francoz pa vsaj za zdaj še ni upravičil vseh pričakovanj.
Košarka
26. Boston prvak Lige NBA
Kelti so bili izjemno suvereni od samega začetka sezone vse do končnice, kjer so v petih tekmah premagali Dallas.
27. LeBron James čez 40.000 točk
Najboljši košarkar tega stoletja je v Ligi NBA kot prvi prebil mejo 40.000 doseženih točk, izpolnile pa so se mu tudi dolgoletne sanje, da v tem tekmovanju zaigra skupaj s sinom.
28. Reprezentančni paradoks
Košarkarska reprezentanca se je sicer že dve tekmi pred koncem kvalifikacij uvrstila na evropsko prvenstvo, a slab občutek (zaradi slabih tekem in komunikacije) vseeno ostaja.
29. Luč vendarle obstaja
Da ni vse tako zelo slabo, pa pričata zgodbi mlajših selekcij, ki sta osvojili medalji na evropskih prvenstvih, ekipa do 20 let je bila druga, do 18 let pa bronasta.
30. Smoli Vlatka Čančarja ni videti konca
Vlatko Čančar ima res veliko smole s poškodbami. Lani poleti si je pri zabijanju v reprezentančnem dresu poškodoval koleno in izpustil celotno sezono. Po vrnitvi pa se mu je nekaj podobnega zgodilo v dresu Denverja.
Rokomet in odbojka
31. Dobra nastopa rokometašic
Ženska reprezentanca se je prvič prebila na olimpijske igre, sledila je prava menjava generacij, zelo pomlajena reprezentanca je evropsko prvenstvo vseeno končala na desetem mestu.
32. Barcelona slavila z Jancem in Makucem
Ligo prvakov je osvojila Barcelona, z njo pa tudi Slovenca Blaž Janc in Domen Makuc.
33. Ana Gros osvojila Ligo prvakinj
Tudi v ženski konkurenci se je zmage veselila Ana Gros, ki je evropska prvakinja postala v dresu Győrija.
34. Kozamernik s Trentinom dobil Ligo prvakov
Zgodovina se je pisala tudi v odbojki, kjer je s Trentinom Ligo prvakov osvojil Jan Kozamernik.
35. Zelo dobro leto odbojkarjev
Odbojkarska reprezentanca je igrala na izjemno visoki ravni, manjkala je le pika na i – medalja. Ligo narodov so končali na četrtem mestu, na olimpijskih igrah so premagali poznejše prvake Francoze, a izpadli v četrtfinalu.
Hokej na ledu
36. Kopitar pri številkah 1200 točk in 1400 tekem
Ne mine leto, ko ne bi pisali o kakšnem presežku Anžeta Kopitarja, ki je v Ligi NHL odigral 1400 tekem in presegel mejo 1200 točk.
37. Florida dobila Ligo NHL
Kanadčani še vedno ostajajo brez Stanleyjevega pokala, letos je slavila Florida.
38. Vrnitev NHL-ovcev na olimpijske igre
Novica, ki je razveselila ljubitelje najmočnejše hokejske lige in olimpijskih iger. Tam sicer ne bo Slovenije oziroma Kopitarja.
39. Risi znova med elito
Slovenski hokejski reprezentanci se je uspelo vrniti v najvišji svetovni razred.
40. Nick Bonino okrepil Olimpijo
Ljubljančani so se okrepili z dvakratnim prvakom Lige NHL.
Tenis
41. Slovo Rafaela Nadala in Andyja Murrayja
Vedeli smo, da bo enkrat konec zlate ere. Pred leti se je poslovil Roger Federer, zdaj v igri ostaja le še Novak Đoković.
42. Vse turnirje za grand slam osvojila Sinner in Alcaraz
Štafeto nove generacije sta tako prevzela Jannik Sinner in Carlos Alcaraz, prvi je osvojil Melbourne in New York, drugi pa Roland Garros in Wimbledon.
43. Madež v Sinnerjevem letu
Italijan, ki je sezono končal na vrhu lestvice ATP, je bil tudi v ospredju dopinškega prekrška, ki je bil v javnosti zelo slabo predstavljen, težko se je znebiti zgodbe o dvojnih merilih.
44. Đoković in Ivanišević narazen
Dolgoletno sodelovanje se je končalo, Ivanišević bo prihodnjo sezono vodil Jeleno Ribakino.
45. Swiatek znova dobila Roland Garros
Poljakinja Iga Swiatek je v petih letih kar štirikrat dobila edini peščeni turnir za grand slam.
Atletika
46. Kristjan Čeh evropski prvak
Najboljši slovenski atlet je v bogato zbirko medalj dodal še eno zlato: prvič je postal evropski prvak. Ponovila pa se je zgodba iz leta 2021: v olimpijskem letu se je znova razšel s trenerjem in nato ostal brez olimpijske medalje.
47. Svetovni rekord Alekne
Letos sta se v njegovi disciplini metu diska zgodila še dva nepričakovana dogodka, Roje Stona je nepričakovano postal olimpijski prvak, Mykolas Alekna pa je po 38 letih podrl svetovni rekord.
48. Skok Magučih v zgodovino
Zelo dolgo je obveljal tudi rekord Stefke Kostadinove v skoku v višino. Ukrajinka Jaroslava Magučih je popravila 37 let star rekord.
49. Svetovni rekord v maratonu
Ljubitelji moškega maratona čakajo, kdaj bo padla meja dveh ur, zato pa je Ruth Chepngetich podrla mejo dveh ur in 10 minut.
50. Že šesti svetovni rekord Sydney McLaughlin Levrone
25-letna Američanka je v teku na 400 metrov z ovirami letos postavila še dva svetovna rekorda, skupaj jih je postavila že šest.
Zimski športi
51. Vrnitve, vrnitve in vrnitve
To je bilo letos vrnitev zimskih junakov, uspešno se je vrnil Lucas Pinheiro Braathen, sezono je po poškodbi že končal Marcel Hirscher, vrnila se je tudi Lindsey Vonn, v tekaške smučine se je že vrnila Therese Johaug, pred olimpijskimi igrami pa se bo še Petter Northug.
52. Svetovni rekordi v poletih
Norvežanka Silje Opseth je v Vikersundu poletela 230,5 m in postavila nov svetovni rekord.
53. Odermatt blestel
Med alpskimi smučarji je blestel Marco Odermatt, ki je slavil kar 13-krat in osvojil veliki kristalni globus.
54. Yule zmagal po 30. mestu
Njegov rojak Daniel Yule pa je v Chamonixu dobil slalom, potem ko je bil 30. po prvem nastopu, kar je nov rekord.
55. Kasai osvojil točke v petih desetletjih
V karavano se je začasno vrnil Noriaki Kasai, ki se zdaj lahko pohvali, da je točke svetovnega pokala osvojil v petih različnih desetletjih!
Kolesarstvo
56. Primož Roglič dobi Dirko po Španiji
Nikoli in nikdar ne odpišite Primoža Rogliča! Nov padec in nov odstop na Dirki po Franciji, a tudi nova zmaga na Vuelti. Rekordna, četrta!
57. Slovenski odtis
Nista zmagovala le Pogačar in Roglič. Jan Tratnik je dobil prvo pomladno klasiko (Omloop), Matevž Govekar pa zadnjo dirko v svetovni seriji (Kitajska). Tratnik in Gal Glivar menjata tekmovalno sredino.
58. Van der Poelov 2 x 2
Nizozemec Mathieu van der Poel je osvojil dve enodnevni klasiki (Flandrija in Pariz−Roubaix), dvakrat pa je postal tudi svetovni prvak (ciklokros in makadam).
59. Napet ženski Tour
Večno druga Katarzyna Niewiadoma je dobila Dirko po Franciji, na koncu je imela pred Demi Vollering vsega štiri sekunde prednosti.
60. Smrt Muriel Furrer
Na svetovnem prvenstvu v Zürichu je tragično umrla švicarska kolesarka Muriel Furrer.
Motošporti
61. Tim Gajser svetovni podprvak
Najboljši slovenski športnik v bencinskih športih Tim Gajser je sezono motokrosistov v elitnem razredu MXGP končal na drugem mestu.
62. Četrti naslov Verstappna
V kraljici bencinskih športov je še četrtič zapored slavil Max Verstappen.
63. Kletvice
Verstappen je v drugi polovici sezone nekajkrat izkazal nezadovoljstvo nad kakovostjo svojega vozila, z nekaj kletvicami je nepričakovano odprl debato o njihovi primernosti v športu.
64. MotoGP: Martin prvak
Jorge Martin je prvič postal svetovni prvak v elitnem motociklističnem razredu.
65. Reli: Neuville prvič svetovni prvak
Thierry Neuville je postal prvi belgijski svetovni prvak v reliju.
Preostali slovenski uspehi
66. Paraolimpijski prvaki
Gorazd Tiršek je postal paraolimpijski prvak v strelstvu, bronasto medaljo pa sta dobila še paralokostrelca Živa Lavrinc in Dejan Fabčič.
67. Zlati poleti
Slovenska reprezentanca je ubranila naslov svetovnih prvakov v poletih, Timi Zajc pa je osvojil bronasto medaljo.
68. Trojna zmaga kanuistov na domačem EP-ju
Na evropskem prvenstvu v Tacnu so Slovenci zasedli celotni zmagovalni oder: prvak je postal Žiga Lin Hočevar, medalji pa sta osvojila še Luka Božič in Benjamin Savšek.
69. Veliki obeti mlade Šerkezi
Maruša Tereza Šerkezi je postala dvakratna evropska prvakinja v gorskem kolesarstvu, na svetovnem prvenstvu pa je bila tretja.
70. Zlati potop Alenke Artnik
Najboljša slovenska potapljačica na dih je postala svetovna prvakinja z enojno plavutjo.
Slovenske upokojitve
71. Goran Dragić
Igral ni več kot leto dni, končalo se je z Nočjo zmaja.
72. Peter Prevc
Najuspešnejši slovenski skakalec se je poslovil v domači Planici, kjer je dobil še zadnjo tekmo v karieri.
73. Andrej Stare
Pod Poncami se je poslovil tudi znani televizijski komentator.
74. Štefan Hadalin, Meta Hrovat in Boštjan Kline
Poslovilo se je kar nekaj alpskih smučarjev.
75. Peter John Stevens
Upokojil se je zaradi finančne nepodpore.
Mednarodne upokojitve
76. Legenda Toura: Mark Cavendish
Britanec je v svojem zadnjem letu dobil rekordno 35. etapo na Dirki po Franciji.
77. Toni Kroos
Uspešni Nemec se je upokojil s peto zmago v Ligi prvakov.
78. Košarkarja
Derrick Rose in Rudy Fernandez.
79. Tenisači
Ob Nadalu in Murrayju so se poslovili še Dominic Thiem, Ivo Karlović in Garbine Muguruza.
80. Zimska športnika
Ragnhild Mowinckel in Daniel Andre Tande
Zapustili so nas
81. Nogometne legende
Franz Beckenbauer, Mario Zagallo, Andreas Brehme, Christopher Daum, Sven Göran Eriksson in Salvatore Schillaci
82. Košarkarske zvezde
Jerry West, Bill Walton in Dikembe Mutombo
83. Svetovni rekorder v maratonu
Kelvin Kiptum
84. Smučarja skakalca
Jukio Kasaja in Lojze Gorjanc
85. Parašportnik
Jakob Škantelj
Videoposnetki
86. Rjoju Kobajaši eksperiment Red Bulla na Islandiji končal pri 291 metrih
87. Ekshibicijski tek na 100 metrov Duplantisa in Warholma
88. Padec na kolesarski Dirki po Baskiji
89. Chris Banchero postal prvi košarkar, ki je zadel met za štiri točke
90. Rekordnih 34 enajstmetrovk v angleškem ligaškem pokalu
Šport v medijih
91. Pravljica leta: Janja Garnbret
PrPrimož Suhodolčan nadaljuje serijo pravljic s slovenskimi športnimi junaki, dvakratno olimpijsko prvakinjo je opisal v knjigi Janja in čudežna roža.
92. (Arhivska) slika leta − Messi in Yamal
Španska nogometna reprezentanca je poleti osvojila naslov evropskega prvaka. Pomembno vlogo pri Špancih je odigral mladi Lamine Yamal, sicer dragulj Barcelone. Le nekaj dni po finalni tekmi so v javnosti zaokrožile 16 let stare fotografije, na katerih so se takratni nogometaši Barcelone slikali z otroki iz depreviligiranih družin. Messi se je naključno slikal ... prav z Yamalom.
93. Citat leta: Victor Campenaerts po etapni zmagi na Dirki po Franciji
"Vsi sanjamo zmago na Touru, o tem sem tudi sam zelo dolgo sanjal, o etapni zmagi sem razmišljal že po klasikah. Za mano je težko obdobje, dolgo sem se pogajal o podaljšanju pogodbe, nisem bil prav dolgo na višinskih pripravah. Pred kratkim sem postal oče, z zelo motivirano ekipo sem odšel na Tour in to je zdaj darilo za vse skupaj."
94. Tviteraš leta: Iztok Franko
Človek, zaradi katerega bolje razumemo Dallas, Dončića in Ligo NBA.
95. Meme leta: Jusuf Dikec
Turški strelec je zaznamoval olimpijske igre s svojo hladnokrvnostjo.
Zanimivo na MMC-ju
96. Anže Kopitar v podkastu SOS-odmev
Najboljši slovenski hokejist je gostoval v našem športnem podkastu.
97. Reportaža iz teniškega centra Rafaela Nadala
Le nekaj mesecev preden je sloviti španski tenisač napovedal upokojitev, smo obiskali njegov muzej in akademijo.
98. Intervju z Dušanom Hauptmanom
Legendarni košarkar se bori s težko boleznijo.
99. Kolumna o športu otrok
Nekaj misli ob zadnjih novicah o prepiru staršev na otroških tekmah.
100. Matematični dokaz
Še preden je Svetovna odbojkarska zveza tudi uradno potrdila, da se je slovenska reprezentanca uvrstila na olimpijske igre, smo s pomočjo matematika Matjaža Konvalinke dokazali, da so se Slovenci tja zagotovo uvrstili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje