Razstavljenih je več kot 700 predmetov, starih od 2500 do 8000 let, postavitev pa združuje 26 muzejev iz enajstih držav jugovzhodne Evrope.
Razstava v Field Museumu prikazuje nakit, orožje, orodje, ritualne skulpture in druge predmete. Posamezni sklopi so razporejeni kronološko in pokrivajo obdobja ob neolitika do železne dobe na ozemlju sodelujočih držav, to so Slovenija, Albanija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Hrvaška, Madžarska, Kosovo, Črna gora, Severna Makedonija, Romunija in Srbija.
Peter Turk, kustos za prazgodovino v Narodnem muzeju Slovenije, pravi, da "sijajna razstava spominja, da je prav jugovzhodna Evropa prostor najstarejše človekove stalne poselitve v Evropi, že konec 7. tisočletja pr. n. št., obenem pa prostor, v katerem so se od 5. tisočletja pr. n. št. naprej kot prve na evropskih tleh oblikovale najstarejše vladarske družbe vse do najstarejših državnih oblik in navsezadnje helenistične civilizacije v 4. in 3. stoletju pr. n. št."
"Prispevek Narodnega muzeja Slovenije k veliki razstavi o prvih evropskih vladarjih odraža pomen našega prostora v pozni bronasti dobi, ko je s pomembnimi zakladi, kakršen je tisti iz Dragomlja, soustvarjal zapleteno evropsko metalurško proizvodno in izmenjalno mrežo. Z njo so vzdrževali tesne stike z osrednjim in vzhodnim Sredozemljem kot središčem tedanje visoke civilizacije, obenem pa so domače in sosednje regije oskrbovali z bakrom in bronom kot najpomembnejšima dejavnikoma tedanje izmenjave. V starejši železni dobi so se tudi na ozemlju Slovenije razvila pomembna središča evropske elite, ki so z izjemnimi izdelki, kot so kompleksno izdelane steklene jagode iz Podzemlja, bronasta dvogrebenasta čelada z Magdalenske gore in figuralna situla iz Valične vasi, izkazovala svoj visoki status," je še povedal.
Postavljanje predmetov v vitrine je pristojni kustos Turk tokrat nadzoroval virtualno. "Ingi iz Dragomlja, ogrlica iz Podzemlja, čelada z Magdalenske gore in situla z Valične vasi so v vitrinah v ugledni družbi prestižnih predmetov iz Hrvaške, Bosne, Srbije, Bolgarije in Albanije," je dejal.
Odprtja razstave so se udeležili predstavniki vseh sodelujočih ustanov, med njimi tudi v. d. direktorice Narodnega muzeja Slovenije Mateja Kos Zabel. "Gre za izjemno postavitev v skladu z najnovejšimi ugotovitvami muzeologije. Predmeti so postavljeni v scene, ki ponazarjajo načine uporabe orodja, orožja, posodja in okrasja, spremljajo jih zanimiva pomagala, ki temeljijo na sodobnih tehnologijah, a na nevsiljiv in privlačen način. Ob razstavi so izšli katalog, znanstvena monografija in vodnik, obiskovalci pa v muzejski trgovini lahko izbirajo med številnimi čudovitimi izdelki."
The Field Museum je osrednji naravoslovni muzej v Illinoisu v osrednjem delu ZDA. Slovi po okostjih dinozavrov in obsežnih zbirkah. Njegova maskota je tiranozaverka Sue, ki je dobila ime po svoji odkriteljici, kar je bilo leta 1990 v Južni Dakoti. Dejavnost muzeja sega tudi na področja antropologije, etnologije in arheologije.
Razstava bo na ogled do 28. januarja 2024.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje