Napoved dražbe so lani opazili strokovnjaki Britanskega muzeja, ki so ugotovili, da artefakta sploh ne poznajo. Na sumljivo dogajanje so opozorili policijo in bodo zdaj tudi posrednik pri repatriaciji.
"Na umetnostnem trgu in ob zaplembah velikokrat opazimo preprodane plošče, posodje, kovinske predmete, pečate in figurice. A nekaj tako kakovostnega je resnično izjemno," je za časopis The Guardian pojasnil kustos v Britanskem muzeju John Simpson. Ker plošča ni bila še nikjer objavljena niti ni zabeležena v kakšni zbirki, domnevajo, da je bila ukradena iz osrčja ozemlja sumerske civilizacije, ki je živela na območju današnjega Iraka.
Ropanje po razpadu sistema
Simpson je povedal še, da stroka pozna le 50 podobnih primerkov iz območja Mezopotamije, kar priča o tem, da gre za izjemno redkost. Dodal je, da so lahko s precejšnjo gotovostjo prepričani, da je plošča s področja, ki je bilo močno izropano v 90. letih preteklega stoletja, plenjenje se je redno dogajalo vse do leta 2003.
"Zasebna zbirka"
Ploščo je maja lani na spletni dražbi ponudila avkcijska hiša TimeLine Auctions, kjer so jo opisali kot "zahodno azijatsko akadsko ploščo", ki prihaja iz zasebne zbirke, nastale v 90. letih preteklega stoletja. (Ker artefakt ni bil vnesen v register ukradenih umetnin, v dražbeni hiši do njega niso bili sumničavi. Prodajalec naj bi kos pred leti v dobri veri kupil na sejmu umetnin v Nemčiji.)
Zgornji opis je seveda napačen: v resnici gre za del votivne stenske plošče iz obdobja med 2600 in 2350 p. n. št., izklesane iz lokalnega apnenca. Na njej je upodobljena sedeča moška figura v sumerski opravi. Po Simpsonovih besedah bi bil moški lahko veliki duhovnik ali vladar, saj v dvignjeni desni roki drži obredni kelih, v levi pa palmov list ter sedi na okrašenem stolu.
Na plošči so vidni tudi sledovi ognja ‒ najverjetneje zato, ker je bila plošča namerno izpostavljena plamenu in razbita. Plošča je po pisanju Guardiana tako dragocena, da bi na zakonitem trgu prinesla več deset tisoč funtov.
Preden jo bodo poslali nazaj v Irak, bo plošča dva meseca na ogled v Britanskem muzeju. Ustanova je sicer glavni svetovalni organ Velike Britanije, ko gre za vprašanja nezakonite preprodaje starin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje