Artefakti so tako lepo ohranjeni tudi zato, ker jih je pred propadom zaščitilo toplo blato termalnega izvira. Foto: Reuters
Artefakti so tako lepo ohranjeni tudi zato, ker jih je pred propadom zaščitilo toplo blato termalnega izvira. Foto: Reuters
Etruščani so v termalne izvire metali različne daritve, ki jih arheologi zdaj postopoma odkopavajo iz blata. Foto: Reuters
Etruščani so v termalne izvire metali različne daritve, ki jih arheologi zdaj postopoma odkopavajo iz blata. Foto: Reuters

Najdbe je na tiskovni konferenci predstavil italijanski minister za kulturo Alessandro Giuli. "San Casciano nam je prinesel neskončna presenečenja," je povedal arheolog Jacopo Tabolli, ki od leta 2019 izkopavanja vodi skupaj s strokovnjakoma Emanuelejem Mariottijem in Ado Salvi.
Ekipa, ki je raziskovala ostanke etruščansko-rimskega svetišča iz 3. stoletja pr. n. št., ki je bilo v uporabi do 5. stoletja, je že novembra 2022 izkopala votivno zbirko 24 bronastih kipov, od katerih jih je bilo kar pet visokih vsaj en meter. Ena skulptura moške figure je po dolgem razpolovljena.

Kača varuje sveti termalni izvir
Tokrat najdene bronaste kače, ki so bile zakopane skoraj pet metrov pod zemljo, so bile "dobri demoni", kakršni so krasili hiše. Najdaljša od teh kač, ki je dolga skoraj en meter, je najverjetneje agathos daimon, upodobitev kači podobnega, bradatega božanstva z rogovi iz grške mitologije; to bitje je veljalo za zaščitnika izvirov.

Na najdišču San Casciano dei Bagni je bila hiša namreč postavljena na mestu, kjer je izvirala termalna voda. S svojimi zavoji je kača simbolizirala svetost izvira, sicer pa je ta žival že od nekdaj povezana z vedeževanjem. Odkritje bronaste kače potrjuje, da so ljudje k izviru prihajali tudi zato, da bi vzpostavili neposreden stik z božanstvom ter kačo oziroma izvir povprašali glede prihodnosti.

Če je novoodkrita skulptura res agathos daimon, je to največja znana upodobitev božanstva: manjše primere hranita denimo Britanski muzej v Londonu in Narodni arheološki muzej v Neaplju.

Arheologi so odkopali tudi na tisoče jajčnih lupin ter nedotaknjenih jajc. Vejice, okrašene s cvetjem in storži, so bile verjetno del daritve, s katero so se Etruščani poklanjali svetišču.

Novoodkriti artefakti dobijo lasten muzej
Ostanki etruščanskih term so v občini San Casciano s približno 1600 prebivalci, ki je še danes znana po svojih termalnih kopališčih. Mesto na hribu je od Rima oddaljeno približno sto kilometrov. V palači iz 16. stoletja v mestu naj bi tudi uredili muzej za bronaste kipe.

Izkopavanja se bodo nadaljevala poleti, potekajo pa tudi že dela za izgradnjo termalnega arheološkega parka, muzeja in mednarodnega raziskovalnega središča, ki naj bi trajala od konca leta 2026.