Monotematska oddaja o književnosti, ki jo pripravlja Alenka Zor Simoniti, bo na sporedu danes ob 23.00 na 1. programu Televizije Slovenija.
Katarina Marinčič je poskrbela z romanom Po njihovih besedah za eno najbolj nenavadnih in vznemirljivih bralskih doživetij v zadnjem času. Izhaja iz treh avtobiografij in jih s pripovedno domišljijo pregnete v vznemirljive zgodbe o treh osebnostih – o odkritelju Troje Heinrichu Schliemannu, pisatelju Karlu Mayu in šefu protiobveščevalne službe v totalitarni deželi, osebi P. Kot mojstrica klasične, s premišljenimi pripovednimi postopki prežete pisave, spregovori v prozi, heksametru in v dramski obliki. Slikovito odslikava psihologijo junakov, se posveča medčloveškim odnosom v različnih socialnih in družbenih okoliščinah ter osvetljuje željo junakov po preseganju usode. Tako Karla Maya kot Friedricha Schliemanna je zaznamovalo bridko otroštvo. Marsikatero neprijazno okoliščino sta s svojo vizijo presegla. Tako roman govori tudi o svetlem stremljenju človeške duše. Gre za literarno mojstrovino, a slogovna izbrušenost, jezikovna kultiviranost nista nikoli prisiljeni. Pripoved teče naravno, z živo predstavno močjo in pozornostjo do detajlov so izrisani človeški liki, predmeti, narava.
Roman Benetke, zadnjič, ki ga podpisuje Milan Dekleva, sega v trideseta leta preteklega stoletja. Protagonisti so ujeti med naraščajoče družbeno nasilje (vzpon fašizma) in svoje videnje družbene, umetniške in osebne svobode. Protagonista sta pianistka Nataša, doma s Krasa, in tržaški Slovenec, matematik Andrej. Njuno ljubezensko razmerje je obsojeno na propad, saj mlada nadarjena človeka v času fašistične diktature tudi zaradi svoje narodnosti ne moreta v polnosti zaživeti. Srečata se v Benetkah, kjer naj bi obudila svojo ljubezen, a v mestu, ki simbolizira zaton Evrope, se to ne more zgoditi. V barviti galeriji likov srečamo tudi znamenite osebnosti, kot so Ernest Hemingway, Eugenio Montale, Stanislaus Joyce. Tudi oni so zgroženi nad breznom, v katerega se pogreza Evropa.
Po nenavadnem žanru je segel Aleš Šteger, avtor romana Odpusti. Gre za nekakšno metafizično kriminalko, prizorišče dogajanja pa je Maribor v času, ko se je mesto ponašalo z naslovom evropska prestolnica kulture. Pod plaščem bizarnih peripetij se razkrivajo sporna dejanja vplivnežev in neuradnih mrež, nad vsem pa lebdi travmatična preteklost. Pisatelj razkrinkava družbene anomalije s humorjem, fantastiko in ironijo. Začarani krog preteklosti, sebičnost, pogoltnost, mentalno in duhovno vseenost, vsa ta neprijetna poglavja naših preteklih in sedanjih dni je pisatelj prikazal z osvobajajočo literarno domišljijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje