Na spletni dražbi je bil danes prodan globus, ki je nastal med letoma 1550 in 1560. Gre za izjemno redek primerek, zato so mu cenilci napovedali prodajno ceno približno 35 tisoč evrov – kar se je izkazalo za precejšnje podcenjevanje vneme kupcev. Za 136 tisoč evrov je artefakt kupil zasebni zbiratelj iz New Yorka.
Dozdajšnja lastnica je globus prinesla na brezplačno ocenjevanje vrednosti v dražbeno hišo, ker "ni bila prepričana, ali je zares kaj vreden". Predmet je v času pandemije kupila za 150 funtov.
Takšni globusi so prava redkost. Poznavalci domnevajo, da je globus delo francoskega fizika in geografa Francoisa Demongeneta ali pa je bil vsaj narejen po enem izmed njegovih načrtov.
Lepši od večine muzejskih primerkov
Trenutno je najstarejši ohranjeni globus na svetu Erdapfel iz leta 1492. Za petami mu sledita globus Nojevo jajce iz leta 1504 in globus Hunt-Lenox iz leta 1510. Pravkar prodani globus je tako starejši od primerkov, ki jih hrani večina vodilnih svetovnih muzejev, vključno z Britanskim muzejem.
Premer globusa meri skromnih devet centimetrov. Sestavljen je iz izrezljanega lesa in graviranega papirja. Iz tega obdobja bi stroka prej pričakovala vgraviran globus iz srebra ali bakra, ki so sicer tudi redki, a ne tako zelo kot leseni.
Zaznamki za morske pošasti in ljudožerce
Globus ne vključuje Avstralije, saj je Evropejci v 16. stoletju še niso poznali. (Nizozemski morjeplovec Willem Janszoon je na celini pristal leta 1606.) Na njem so pa zato narisane morske pošasti in grški bog morja Triton. Ljudje so namreč v tistem obdobju še verjeli, da se pod gladino skrivajo morske nakaze: pomorščak Humphrey Gilbert je denimo leta 1538 trdil, da je med plovbo srečal "levu podobno pošast z bleščečimi očmi".
Na Severni Ameriki je napis "osvojeno leta 1530", na Južni Ameriki pa "nova zemlja, odkrita 1492" in zaznamek za ljudožerce.
Globus je bil izdelan nekje v času smrti angleškega kralja Edwarda VI., sina Henrika VIII., ki je v zgodovino zapisan kot ustanovitelj Anglikanske cerkve.
Dragoceni artefakt je bil nekoč tudi v lasti nekdanjega strokovnjaka za grafike in risbe v Britanskem muzeju, Edwarda Croft-Murrayja, ki je med drugo svetovno vojno pred nacističnim plenjenjem reševal artefakte – skupina se je imenovala Monuments Men, leta 2014 pa je film o njej posnel George Clooney.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje