Po pritožbi enega od obiskovalcev galerije je rusko ministrstvo za kulturo to pisno pozvalo, naj svojo razstavo "uskladi z duhovnimi in moralnimi vrednotami" ter o tem tudi poroča.
Obiskovalca je zmotilo več razstavljenih del, za katere je dejal, da žalijo njegova verska čustva ali da so po njegovem mnenju žalitev ruskih državnih voditeljev.
Obiskovalec je v pritožbi med drugim zapisal, da so v dvoranah "razstavljena dela, ki kažejo znake destruktivne ideologije". Zmotil ga je cikel o zadnji večerji, iz katerega ni bilo razvidno, kdo je Juda. Poleg tega naj bi bila razstavljena umetnost druge polovice 20. stoletja polna "prizorov številnih pogrebov, tudi takšnih, ki jih spremljajo marginalni družbeni elementi, pijančevanje in samovoljne interpretacije v upodobitvah domoljubnih državnikov in kulturnikov", se je še pritožil obiskovalec.
Državna Tretjakovska galerija, ki pokriva predvsem področje ruske umetnosti od 11. do 20. stoletja, je bila v svoji dolgi zgodovini že deležna cenzure. V 30. letih 20. stoletja je komunistično vodstvo v "boju proti formalizmu" v razstavnih prostorih prepovedalo vsa dela avantgardnih umetnikov.
Ruska ustava, sprejeta po razpadu Sovjetske zveze, prepoveduje cenzuro v umetnosti, a je umetniška svoboda v Rusiji v zadnjih letih pod vse večjim pritiskom.
Glede na dopis ministrstva za kulturo bo morala galerija na obtožbe odgovoriti do 6. februarja, poroča spletni neodvisni portal v angleškem in ruskem jeziku Moscow Times.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje