Rodin se je rodil leta 1840 v Parizu. Je začetnik impresionizma v kiparstvu, njegovo delo pa je oblikovno dognana sinteza kiparskih izročil. Preizkusil je različne stile (realizem, art nouveau ...), med ejgova najbolj znana dela pa spadajo Mislec, Balzac, Calaijski meščani, Vrata pekla in Poljub. Ohranilo se je tudi veliko njegovih risb, grafik in akvarelov. Velik Rodinov muzej je v Parizu.
Prvi program Radia Slovenija: Na današnji dan
Zgodilo se je v svetu športa
Med pripetimi sorodnimi novicami pa si osvežite spomin in poglejte del tistega, o čem smo poročali na danšnji dan pred letom, dvema, tremi ...
Leta 1476 je bil v boju s Turki ubit romunski knez Vlad Tepeš, znan kot Drakula. Knez Drakula, doma iz Transilvanije, je slovel po grozodejstvih, sicer pa je pogost literarni in filmski lik kot vampirski grof. Njegovo ime se je prvič pojavilo v romanu Drakula iz leta 1897, prvi film, ki so ga posneli na to temo, pa je Nosferatu, simfonija groze.
Leta 1796 je v Carskem selu pri Sankt Peterburgu umrla ruska carica Katarina II. Aleksejevna, bolj znana kot Katarina Velika.
Leta 1800 je na Kapitolu potekala prva seja ameriškega kongresa.
1839 so v milanski Scali prvič uprizorili prvo opero Giuseppa Verdija Oberto, conte di San Bonifacio.
Leta 1858 je umrl predstavnik utopičnega socializma, angleški podjetnik Robert Owen, ki velja za začetnika nove delavske zakonodaje.
Leta 1869 so slovesno odprli Sueški prekop. Načrte zanj je izdelal Alois Negrelli, gradili pa so ga celih deset let pod vodstvom Francoza Ferdinanda Lessepsa. Pri gradnji Sueškega prekopa je umrlo okoli 20.000 ljudi. Prekop je dolg skoraj 163 kilometrov, globok pa 20 metrov. Morsko pot med Londonom in Bombajem skrajša za skoraj 8.000 kilometrov.
1889 se je rodil slovenski pesnik in prevajalec Fran Albreht, ki se je pozneje posvetil uredniški dejavnosti in gledališki kritiki.
1895 se je rodil mehiški pisatelj Gregorio López y Fuentes.
Leta 1903 se je ruska socialnodemokratska delavska stranka razdelila na dve skupini – boljševike in manjševike.
1925 se je rodil ameriški filmski igralec Rock Hudson, s pravim imenom Roy Harold Scherer. Leta 1985 je nazadnje zaigral v nadaljevanki Dinastija, ko se je razvedelo, da ima aids. Tega leta je umrl.
1941 je v Ljubljani začela oddajati ilegalna radijska postaja Kričač. Delovala je do aprila leta 1942, po italijanski prepovedi uporabe radijskih sprejemnikov. Program se je začenjal s tiktakanjem ure, kar naj bi pomenilo, da prihaja naš čas, in s slovensko himno Naprej zastava Slave. Okupator ga kljub izredni tehniki ni nikoli odkril.
Leta 1941 je ameriški veleposlanik na Japonskem Joseph Grew poslal brzojavko na notranje ministrstvo ZDA, da bodo Japonci kmalu napadli havajsko pristanišče Pearl Harbor. Njegovo sporočilo so ignorirali.
1942 se je rodil ameriški režiser Martin Scorsese.
Leta 1943 je bila v Gravini v južni Italiji predvsem iz vrst slovenskih rodoljubov ustanovljena prva čezmorska brigada, ki je sodelovala v NOV.
1944 se je rodil znameniti ameriški igralec Danny de Vito. De Vito je najbolj znan po vlogah v filmih Vojna zakoncev Rose, Batman se vrača in Junior.
1944 se je rodil nizozemski arhitekt Rem Koolhaas.
Leta 1969 so se v Helsinkih začeli pogovori SALT 1 med ZDA in Sovjetsko zvezo. Cilj pogovorov je bil zmanjšanje števila strateškega orožja na obeh straneh.
Leta 1970 je ruska sonda Lunokhod 1 pristala v Mare Imbrium (Morje dežja) na Luni.
Leta 1970 je Douglas Engelbart prejel patent za računalniško miško.
Leta 1972 se je v rodno Argentino po 17 letih zmagoslavno vrnil iz izgnanstva Juan Peron. Predsednik Argentine je bil od 1946 do 1955 in od 1973 do 1974.
Leta 1973 se je v Atenah začela študentska vstaja proti vojaškemu režimu v državi.
1985 je umrl slovenski slikar in grafik Avgust Černigoj.
1987 je izšel prvi zvezek Enciklopedije Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje