Zlatko Dedić je lani za Bochum dosegel pet golov, kar pa ni bilo zadosti za obstanek v prvi Bundesligi. Foto: Reuters
Slovenija - Hrvaška
Goran Šukalo (skrajno desno v zgornji vrsti) je tako kot Zlatko Dedić zbral po 32 nastopov za Slovenijo. Foto: EPA
Marko Šuler (Gent) in Helder Postiga (Sporting)
Marko Šuler, ki je imel med tednom v Evropski ligi tudi vroč besedni obračun s Helderjem Postigo, si je ob rumenem kartonu na tekmi s Cerclom lahko oddahnil, saj bi mu marsikateri sodnik za prekršek nad Reynaldom pokazal tudi pot v slačilnico. Foto: EPA
Dejan Kelhar
Dejan Kelhar je na srečanju z Gentom znova potegnil krajšo, "bizoni" so bili spomladi boljši tudi v finalu belgijskega pokala. Foto: MC NZS.si/Taka

Najzadovoljnejši slovenski reprezentant preteklega kroga je vsekakor Zlatko Dedić, ki je le dočakal prvi klubski gol sezone, ob tem pa je bil njegov gol kot običajno tudi zmagovit. Bochum je v 11. krogu druge nemške lige gostil Frankfurt, Dedić pa je srečanje odločil že v 2. minuti, ko je preigraval na levi strani gostujočih vrat. Ko je že kazalo, da od lepe priložnosti ne bo nič, je 26-letni Primorec le našel prostor za natančen strel, s katerim je na 36. ligaškem nastopu za Bochum dosegel šesti gol.

Kapetan: "Zlatko si je zaslužil gol"
Dedić se je na začetku sezone 2010/11 znašel na stranskem tiru, saj je klub v želji po čim hitrejši vrnitvi v 1. Bundesligo okrepil severnokorejski reprezentančni napadalec Džong Tae Se. Počasi je slovenski napadalec pridobival minutažo, tokrat pa je ob kartonih Severnega Korejca začel od 1. minute, zadel pa je že v drugi. Dedićev trud je pohvalil tudi kapetan Bochuma Christoph Dabrowski: "Zlatko Dedić si je gol zaslužil zaradi svojega trdega dela na treningih."

Šukalo zadel z izbiro Duisburga
Bochum zaseda 10. mesto v 2. Bundesligi, v kateri je sedem mest višje uvrščen Duisburg, ki je tokrat po zaslugi Gorana Šukala odpravil Greuther Fürth z 2:0. Nekdanji reprezentant je bil obakrat uspešen z glavo po podajah iz kota, s čimer je dosegel prva gola po poletnem prihodu v Duisburg. Pri poražencih je nekdanji vratar Interblocka Matjaž Rozman sedel na klopi za rezervne igralce.

193 cm visoki Šukalo se je v zadnjih letih ubadal s hudimi poškodbami, zaradi katerih je bila vprašljiva tudi njegova nadaljnja kariera. V Duisburgu je začel na klopi, od 5. kroga pa ostaja "zacementiran" v prvi postavi, za dobre igre na sredini igrišča in prva gola pa je bil tokrat nagrajen tudi s taktično menjavo v 91. minuti (tako kot Dedić), ob kateri je prejel glasen aplavz domačih navijačev.

Kelhar tragični junak Cercla
V nedeljo zvečer je bil v belgijskem prvenstvu na sporedu obračun, v katerega so bili vpleteni kar štirje Slovenci, trije reprezentanti v Gentu in občasni reprezentant iz Cercle Brugga. Ravno Dejan Kelhar je bil v ponovitvi pokalnega finala tragični junak. Nekdanji igralec Celja, ki se je vrnil v prvo postavo Cercla, je v 71. minuti v svojem 16-m prostoru naredil usoden prekršek nad rojakom Zlatanom Ljubijankićem, za kar je bil ob najstrožji kazni kaznovan še z rumenim kartonom.

Šuler ubežal izključitvi
Z bele točke je bil tudi ob ponovljenem strelu uspešen Tim Smolders, s čimer je "bizonom" prinesel zmago z 1:0. Gostitelji so se po tekmi razburjali, da bi si Marko Šuler za posredovanje nad Brazilcem Reynaldom v 57. minuti zaslužil izključitev, ne samo rumeni karton, saj je bil zadnji mož v gostujoči obrambi. Tretji Gentov Slovenec Matija Škarabot je "slovenski derbi belgijskega prvenstva" spremljal s klopi. Gent se je z uspehom v 14. krogu in 28 točkami utrdil na 2. mestu Jupiler Pro lige, za vodilnim Genkom pa zaostaja za dve točki, medtem ko Kelharjev Cerlce Brugge z 22 točkami zaseda 8. mesto.

"Rade" slavil sredi Amsterdama
Z odigranim v nedeljo je zadovoljne tudi Aleksander Radosavljević, ki je z ADO Den Haagom gostoval pri slovitem Ajaxu (1:0). "Rade" je ob trdem delu na sredini igrišča prejel rumeni karton, hkrati pa pomembno prispeval k zaustavitvi sicer učinkovitega Ajaxovega napada z Luisom Suarezom na čelu. Gostje so tri točke osvojili z golom Verhoeka ob koncu 1. polčasa.

Na Poljskem se Andraž Kirm vrača v staro formo, znova je odigral vso tekmo, ob tem pa s podajo v 4. minuti sodnikovega podaljška poskrbel za pomembno zmago Wisle na mestnem derbiju s Cracovio (1:0).

Dedičev prvi gol sezone (od 0:53)
Podaja Novakovića za izenačenje na 1:1 (od 1:17)

Chievo (ITA)Fiorentina - Chievo 1:0vso tekmo/
Branko IlićLokomotiva Moskva (RUS)Alania Vladikavkaz - Lokomotiva 0:0/izven postave
Bojan JokićChievo (ITA)Fiorentina - Chievo 1:0od 75' (0:0)prvi nastop v letošnjem prvenstvu

/
Andraž KirmWisla Krakow (POL)Carcovia - Wisla 0:1vso tekmo v 45', podaja v 94' za 0:1
Robert Koren (c)Hull City (ANG II)Hull C. - Scunthorpe 0:1/poškodovan
Aleksander RadosavljevićADO den Haag (NIZ)Ajax - Den Haag 0:1vso tekmo v 29'
Dalibor StevanovićVitesse (NIZ)Vitesse - AZ Alkmaar 1:1vso tekmo/
Haris VučkićNewcastle (ANG)Arsenal - Newcastle 0:1/izven postave
NAPADALCI
Zlatko DedićBochum (NEM)Bochum - Frankfurt 1:0do 91' (1:0) v 2' za 1:0 - prvi gol sezone
Zlatan LjubijankićGent (BEL)Gent - Sporting 3:1 (EL)
na klopi;
Goran ŠukaloDuisburg (NEM II)Duisburg - Greuther Fürth 2:0do 91' (2:0) v 20' za 1:0 in v 83' za 2:0 - prva gola