Benjamin Šeško je mojstrsko zadel z 11 metrov. Foto: BoBo/Igor Kupljenik

To je bil prvi preizkus za slovenske nogometaše po uspehu na evropskem prvenstvu v Nemčiji, kjer so se prebili do osmine finala in tam nesrečno po izvajanju 11-metrovk klonili pred Portugalsko. S tretjim mestom v svoji skupini v prejšnji izvedbi Lige narodov (2022/23), je slovenska izbrana vrsta sicer še drugič zapovrstjo del drugorazredne Lige B.

Slovenijo (52. na lestvici Mednarodne nogometne zveze) je za začetek čakala prva favoritinja in najvišje uvrščena reprezentanca te skupine Avstrija (22.), ki je prav tako na EP-ju izpadla v osmini finala. V septembrskem reprezentančnem ciklu se bodo Slovenci zatem še v ponedeljek, prav tako v Stožicah, merili s Kazahstanom. V tej skupini je sicer še Norveška. Ta je s Kazahstanom v 1. krogu remizirala brez zadetkov (0:0).

Šeško zadel z bele točke za 1:0
Srečanje sta obe ekipi začeli nekoliko rezervirano, za odtenek boljši so bili Avstrijci, ki so nekajkrat pritisnili na domačo obrambo, v 8. minuti je bilo za trenutek nevarno po predložku Philippa Mweneja z desne strani. Erik Janža je storil dovolj, da je žogo malce upočasnil in preusmeril, vratar Matevž Vidovšek jo je brez težav ujel. Ob izteku 13. minute je po lepem prodoru Petra Stojanovića in nevarnem diagonalnem strelu zadišalo po 11-metrovki. Sprva je piščalka glavnega sodnika, Romuna Raduja Mariana Petrescuja, ostala nema, naposled pa se je vendarle odločil za ogled počasnega posnetka. Hitro je ugotovil, da je Mwene v kazenskem prostoru igral z roko in pokazal na belo točko. Odgovornost je na svoja ramena prevzel Benjamin Šeško in z neubranljivim strelom v zgornji levi kot zadel za 1:0.

Laimer izenačil s strelom ob bližnji vratnici
Avstrijci so kmalu zatem zagospodarili na igrišču, Slovenci so trpeli v obrambi. Po slabe pol ure igre je bil izid izenačen. V 28. minuti je Vidovšek še preprečil zadetek Marcelu Sabitzerju, a je kmalu zatem klonil po strelu Konrada Laimerja. Nogometaš münchenskega Bayerna je zadel ob bližnji vratnici po podaji Mweneja. 1:1. Do odmora si nobena od ekip ni pripravila izrazitejše priložnosti. Še najbolj vroče je bilo v prvi minuti sodnikovega dodatka, ko je po dolgem diagonalnem predložku Patricka Wimmerja iz neposredne bližine s težkim strelom z glavo žogo čez vrata poslal Marko Arnautović.

Avstrijski nogometaši (na fotografiji Konrad Laimer) so zlasti v prvem polčasu klestili po nogah domačega kolektiva, glavni sodnik Radu Marian Petrescu jim je med drugim pokazal tudi tri rumene kartone. Foto: BoBo/Borut Živulović

Mlakar zadel zunanji del mreže
Raven igre je v nadaljevanju kar precej upadla, šele po dobri uri igre so gledalci videli prvi resnejši poskus v drugem polčasu. Po napaki Timija Maxa Elšnika so Avstrijci pletli mrežo okrog slovenskega kazenskega prostora, z razdalje je naposled sprožil Sabitzer, a naravnost v Vidovškovo naročje. V 70. minuti je Peterscu dosodil prosti strel v korist Slovenije, potem ko je Stefan Posch pred kazenskim prostorom podrl Šeška. Sprožil je prav Šeško in zadel živi zid. V 77. minuti so gledalci končno videli pravo napadalno akcijo Slovenije: Šeško je lepo podal do Petra Stojanovića, ta pa je na desni našel rezervista Jana Mlakarja, ki je s silovitim strelom zadel zunanji del mreže.

Matevž Vidovšek je med vratnicama odlično zamenjal Jana Oblaka. Foto: BoBo/Borut Živulović

Avstrijci zaman iskali zmagoviti zadetek
V 86. minuti je sledila lepa uigrana akcija po predložku iz kota. Rezervist Kevin Stöger je z desne strani lepo podal na rob kazenskega prostora, kjer je z volejem poskusil Sabitzer, a je meril previsoko. V zaključku tekme, ki je bila podaljšana za tri minute, so Avstrijci še zadnjič pritisnili na Vidovškova vrata, a je ostalo pri 1:1. Slovenci so na vsej tekmi osemkrat sprožili na vrata nasprotnika, enkrat v okvir vrat. Avstrijci dvanajstkrat, štirikrat v okvir.