BYD je v zadnjih treh mesecih leta 2023 prodal več električnih vozil kot Tesla Elona Muska. Foto: Reuters
BYD je v zadnjih treh mesecih leta 2023 prodal več električnih vozil kot Tesla Elona Muska. Foto: Reuters

Tožilstvo je sporočilo, da so v severovzhodni državi Bahia rešili več kot 160 delavcev, ki naj bi živeli v "ponižujočem" okolju, odvzeti so jim bili potni listi, njihove plače pa je zadrževalo gradbeno podjetje.

Kitajski velikan BYD je sporočil, da je prekinil sodelovanje z vpletenim gradbenim podjetjem in da je zavezan "popolnemu upoštevanju brazilske zakonodaje", poroča BBC.

Tovarna naj bi predvidoma začela delovati marca 2025, bila pa naj bi prva BYD-jeva tovarna električnih vozil zunaj Azije.

Delavci so živeli v štirih poslopjih v mestu Camacari. V enem od njih so morali delavci spati na posteljah brez vzmetnic, pravijo tožilci.

Vsakega izmed stranišč si je delilo po 31 delavcev, zaradi česar so morali vstajati zelo zgodaj, da so se lahko pripravili za delo.

"Razmere v nastanitvah so razkrile alarmantno podobo prekarnosti in poniževanja," je sporočilo tožilstvo. "Razmere, podobne suženjstvu", kot jih določa brazilska zakonodaja, vključuje dolžniško suženjstvo in delo, ki krši človekovo dostojanstvo.

Tožilstvo je dodalo, da razmere predstavljajo tudi "prisilno delo", saj številni delavci niso prejemali plačil in so jim grozili pretirani stroški prekinitve njihovih pogodb.

BYD, eden največjih svetovnih proizvajalcev električnih vozil, je sporočil, da so prizadete delavce preselili v hotele. V podjetju so dodali, da so opravili "podroben pregled" delovnih in življenjskih pogojev za podizvajalce, gradbeno podjetje pa naj bi "večkrat" pozvali, naj pogoje izboljša.

Kitajsko podjetje se širi v Brazilijo, ki predstavlja največje tuje tržišče za BYD. Svojo prvo tovarno v Braziliji je leta 2015 odprlo v Sao Paulu, kjer proizvajajo karoserije za električne avtobuse.

Lani je BYD oznanil, da bo v Braziliji vložil okoli 485 milijonov dolarjev v izgradnjo tovarne električnih vozil.