Putin, med letoma 2000 in 2008 ruski predsednik, velja za najpomembnejšega ruskega voditelja. Dejal je, da bosta skupaj s predsednikom Dmitrijem Medvedjevom, ki ga je pred tremi leti izbral za svojega naslednika, v Kremlju odločila, kdo izmed njiju bo vodil državo po naslednjih predsedniških volitvah marca 2012.
V eni izmed najostrejših kritik, ki jih je Gorbačov izrekel na račun trenutnega političnega vodstva v Rusiji, je Putina označil za "brez sramu" in ga obtožil "domišljavosti", češ da meni, da lahko odloča, kdo bo zmagal na volitvah. "Njuna samozavest je prerasla v pretirano samozavest," je okrcal predsednika in premierja.
"Drugi ne smejo kandidirati?"
"Sramotno je. Taka domišljavost je neverjetna," je Gorbačov, čigar reforme so pripomogle k padcu Sovjetske zveze leta 1991, dejal novinarjem. "To ni Putinova naloga. To je naloga naroda, naloga volitev. To je naloga tistih, ki bodo volili," je dodal. "Ali drugi sploh ne smejo kandidirati?"
Gorbačov se je pridružil marginalizirani ruski opoziciji, ki Putina obtožuje, da ima v svojih rokah preveč moči, da ne upošteva številnih svoboščin in da ne dopušča poštenih volitev.
Enotna Rusija kot sovjetska komunistična stranka
V dveh desetletjih od padca Sovjetske zveze je Rusija "naredila nič več kot pol" poti k demokraciji, meni Nobelov nagrajenec za mir iz leta 1990. "Imamo parlament, sodišča, predsednika, premierja. A veste, da je to le malce več kot posnemanje," je dejal in primerjal Putinovo stranko Enotna Rusija s sovjetsko komunistično stranko.
Demokratične institucije v današnji Rusiji ne delujejo, ker v parlamentu dominirajo prokremeljske stranke. "Združena Rusija se mi zdi kot slaba kopija sovjetske komunistične stranke," je dejal in dodal, da taka politična monopolizacija vodi k stagnaciji.
Obenem je Gorbačov kritiziral odločitev moskovskega sodišča, ki je decembra lani za šest let podaljšalo zaporno kazen nekdanjemu naftnemu tajkunu Mihailu Hodorkovskemu. "Ta primer je bil že od samega začetka političen ... To je neke vrste povračilo ... Politika se ne sme mešati v pravosodje, tu pa se je zgodilo prav to," je sklenil.
Gospodarska modernizacija, za katero si prizadeva Medvedjev, ne bo uspela brez izboljšanja demokracije in volilnega sistema, pravi skoraj 80-letni Gorbačov, ki je prejšnji teden dejal, da sta revoluciji v Egiptu in Tuniziji opozorilo avtokratom po vsem svetu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje