Hrvaška premierka se je na Dunaju s svojim gostiteljem pogovarjala predvsem o dvostranskih vprašanjih in približevanju Hrvaške EU-ju, a se med več kot enournim pogovorom Kosorjeva in Werner Faymann po njunih besedah nista mogla niti se nista nameravala izogniti temi, ki ji trenutno hrvaški in avstrijski mediji posvečajo največ pozornosti.
Hrvaško pravosodno ministrstvo je avstrijskemu poslalo zahtevo za izročitev nekdanjega predsednika hrvaške vlade in HDZ-ja Iva Sanaderja. Zahteva temelji na meddržavni pogodbi iz leta 1982, ki sta jo sklenila takratni SFRJ in Avstrija, pravi hrvaško pravosodno ministrstvo in dodaja, da so poslali tudi vso potrebno dokumentacijo, ki spremlja zahtevo za izročitev.
Avstrijski preiskovalni sodnik je v soboto odločil, da bo Sanader po petkovi aretaciji v bližini Salzburga v priporu ostal še 14 dni. Sanaderjev dunajski odvetnik Werner Suppan je dejal, da se s sodnikom niso pogovarjali o poenostavljenem procesu izročitve, ker avstrijski zakoni to omogočajo šele na drugem zaslišanju, ki bo čez 14 dni.
Pogovor o Sanaderju je bil le "obrobna tema", je pojasnila Kosorjeva in dodala, da se tako ona kot kancler zavzemata za "popolno neodvisnost neodvisnih teles, kot je pravosodje". Njen obisk na Dunaju je bil načrtovan še pred prijetjem Sanaderja.
V ospredju pogovorov so bila vprašanja, povezana z vstopom Hrvaške v EU. Kosorjeva je opozorila, da je Avstrija najpomembnejša vlagateljica na Hrvaškem, in se zahvalila za dozdajšnjo podporo Dunaja pri njenem približevanju EU-ju, Faymann pa je Hrvaški zagotovil nadaljnjo podporo na poti v EU.
Bajić: Sanader bi lahko pobegnil z osebno izkaznico
Hrvaški državni tožilec Mladen Bajić je medtem izjavil, da ni bilo upravičenega razloga, da bi tožilstvo predlagalo prijetje Sanaderja zaradi nevarnosti bega. Niti odvzem potnega lista ne bi pomenil nič, ker bi Sanader Hrvaško lahko zapustil z osebno izkaznico, ki je ni mogoče odvzeti, je pojasnil. Hrvaški državljani lahko z osebno izkaznico potujejo v Slovenijo, Italijo, na Madžarsko in v BiH.
Bajić je po seji nacionalnega sveta za spremljanje izvajanja strategije boja proti korupciji potrdil, da so zamrznili premoženje Sanaderja in njegove ožje ter širše družine. Dodal je, da so začeli postopek Sanaderjeve izročitve in da je mogoče, da bi avstrijske oblasti nekdanjega hrvaškega premiera povabile na pogovor o sumljivem poslovanju banke Hypo Alpe Adria na Hrvaškem. Pri tem bi šlo za ločeno zadevo, ki ni povezana s hrvaško preiskavo proti Sanaderju.
Sanaderja za zdaj sumijo vpletenosti v afero Fimi-Media in v poslovanje hrvaškega elektrogospodarstva s podjetjem Dioki. Državni tožilec je dodal, da je mogoče - če bo preiskava pokazala utemeljeni sum - odpirati tudi nove predmete, v katere naj bi bil vpleten Sanader. Bajić je zanikal ugibanja, da državno tožilstvo zahteva 15 let zapora za nekdanjega predsednika vlade in HDZ-ja. Pojasnil je, da med preiskavo ne morejo predlagati kazni, in da je vprašanje, kaj bodo preiskovalci še ugotovili.
Kulterer zanika povezave s Sanaderjem
Nekdanji predsednik uprave banke Hypo Alpe Adrie Wolfgang Kulterer je zanikal poročanje medijev, da ima zasebne povezave s Sanaderjem. Njegov odvetnik Ferdinand Lanker je v sporočilu za javnost zanikal tudi druge navedbe medijev, med drugim, da naj bi Sanaderju plačali provizije. Da bi povsem zavrnili vse obtožbe, Kulterer pozdravlja morebitno zaslišanje Sanaderja v primeru banke Hypo Alpe Adria.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje