11. februarja letos so v Vatikanu potrdili, da bo Benedikt XVI. z mesta papeža odstopil 28. februarja 2013, s čimer je postal prvi papež, ki je to storil po Gregorju XII. leta 1415. Postalo je jasno: pripravljal se je konklave, na katerem so v sredo naposled izbrali novega papeža.
Papež ali Woody Allen?
Ta je postal 76-letni Argentinec Jorge Mario Bergoglio, ki si je izbral ime Frančišek. Bergoglio je postal prvi neevropski papež po 1.282 letih. Slovenski tviteraši so imenovanje novega papeža sprejeli z mešanimi občutki: eni so veseli, drugi so pričakovali drugega, nekoliko mlajšega papeža, kar nekaj pa se jih je vprašalo, ali novi papež nemara ni kar Woody Allen?
Krščen Frančišek!
— Tina Kljubuje (@Denarju) March 14, 2013
Jest sm en čist navaden Franci, rad bi bil pa Frančišek...
— Rok™ (@rokpusnik) March 14, 2013
Prvi dan se je pokadil dim črne barve
Novega papeža na prvi dan konklava niso izbrali. Kardinali so tajni izbor začeli 12. marca, prisegli so molčečnost in zaprli vrata Sikstinske kapele. Nekaj čez osmo uro zvečer se je iz dimnika Sikstinske kapele prvič pokadil dim, ki je bil črne barve, kar je znak, da papež še ni bil izvoljen. V Vatikanu so sicer dejali, da bi se moral beli dim, ki pomeni izvolitev novega papeža, iz Sikstinske kapele pokaditi v dveh do štirih dneh po začetku konklava.
Bergoglio: Bog je moj predstavnik na nebu
Dan pozneje so kardinali le izvolili novega papeža, ki je postal 266. poglavar Rimskokatoliške cerkve. "Bratje in sestre, dober večer," je dejal Frančišek, ko se je uro po belem dimu pojavil na balkonu bazilike svetega Petra in se vsem zbranim zahvalil za sprejem. Jorge M. Bergoglio je na svojem twitterskem računu po izvolitvi zapisal: "Mogoče je greh ponižnosti, če rečem, da sem samo preprost predstavnik Boga na Zemlji, tako kot je Bog moj predstavnik na nebu." Takoj po izvolitvi je njegov profil na Twitterju v slabih 30 sekundah pridobil kar dva tisoč novih sledilcev.
Tudi ptiček čaka beli dim :) @radioognjisce#Conclave #Pope #Vatican #Catholic twitter.com/SalihovicAlen/…
— Alen Salihovic (@SalihovicAlen) March 13, 2013
Kjer je dim, je tudi papež.
— Nataša Gerkeš (@NatasaGe) March 11, 2013
Verjame v kontracepcijo
Bergoglio je v konklavu kot kandidat oziroma elektor sodeloval že leta 2005 po smrti Janeza Pavla II. Bojda naj bi bil resen tekmec takratnemu bodočemu papežu Josephu Ratzingerju, a naj bi kardinale čustveno prosil, naj ne glasujejo zanj. Bergoglio je bil sicer oster nasprotnik argentinske odločitve, da leta 2010 uzakoni istospolne poroke, saj je mnenja, da si otroci zaslužijo pravico biti vzgojeni z očetom in materjo, verjame pa v kotracepcijo kot način preprečevanje širjenja spolnih bolezni. Je tudi odprt za dialog z drugimi veroizpovedmi, ne sodi v ožji vatikanski krog in ni omadeževan z nobenim škandalom s spolnimi zlorabami ...
Dvomim, da bo novi papež Frančišek I. doprinesel kaj k modernizaciji Cerkve, glede na njegovo predhodno delovanje in načela.
— Simon Maček (@LiberaLecSimon) March 14, 2013
Frančišek je študiral kemijo, fuzbalerski navijač, sam plačuje svoje račune, imel je bejbo in pleše tango. #24ur
— Nina Kožar (@opica) March 14, 2013
Očitki in obtožbe argentinskih kritikov
... ga pa njegovi kritiki v Argentini obtožujejo, da je molčal med sistematičnimi kršitvami človekovih pravic v času nekdanje vojaške diktature. Nekateri kritiki mu namreč očitajo, da kot provincial ni zaščitil dveh jezuitskih duhovnikov, ki sta bila po ostrem nasprotovanju vojaškemu režimu leta 1976 zaprta in mučena. Te obtožbe sicer izhajajo še iz časov, ko Bergoglio ni bil škof, bil pa je že na čelu argentinskih jezuitov. "Nikoli ni bilo konkretne in kredibilne obtožbe glede tega. Argentinsko pravosodje ga je enkrat zaslišalo, a nikoli ni bil ničesar obtožen. Ko je postal škof, se je zavzemal za spravo v argentinski Cerkvi," je dejal vatikanski tiskovni predstavnik Federico Lombardi.
Novi papež je po izobrazbi kemik. Naslednji bo astrofizik? :D
— Karolina Č. (@karolina83) March 14, 2013
Izbrisali vse prejšnje tvite
V Vatikanu so 12. decembra lani ustvarili profil na Twitterju @Pontifex, ki je pripadal prejšnjemu papežu Benediktu XVI. Profil so ustvarili, ker so želeli prek njega širiti dobro ime Jezusa Kristusa, hkrati pa so v 140 znakih nameravali sporočati globoke misli, odgovarjati na vprašanja in obveščati o dogajanju v Vatikanu. "Dragi prijatelji, veseli me, da lahko z vami stopim v stik prek Twitterja. Hvala za vaš velikodušen odziv. Blagoslavljam vas iz dna srca," je bil prvi tvit, ki ga je objavil Benedikt XVI. oziroma njegova ekipa. Po njegovem odhodu so vse tvite z računa @Pontifex izbrisali, 13. marca pa so objavili "HABEMUS PAPAM FRANCISCUM" (lat. "Imamo papeža Frančiška").
Papež Frančišek je najboljše, kar sem nam je lahko zgodilo, že od včeraj sem vesela.
— PaulinA (@PaulinAlenka) March 14, 2013
Novemu papežu želim vse dobro. Ker na balkonu večina slovencev gleda Rodeta, se novi papež avtomatično zdi... skromen. :) #bucibuc
— Edvard Kadic (@edvardkadic) March 13, 2013
Ne maramo RKC, ampak še vedno se posiljujemo z njihovo sleherno informacijo! Papež na moje življenje ne vpliva, naša (domača) vlada pač....
— Martin Kovač (@nad_bogom) March 15, 2013
Izvolitev papeža je bila v sredo glavna tema na Twitterju, saj so našteli nič manj kot sedem milijonov tvitov. Na minuto se je pojavilo 130 tisoč tvitov. Samo tvit "Habemus Papam Franciscum" pa so drugi uporabniki ritvitali oziroma ponovili več kot 83.000-krat.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje